Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk
News 27.03.2023

Гальма: запобігаємо скрипу

Скрип гальм може мати багато причин, які можуть лежати як в площині гальм, так і в периферії. Перше правило: гальмівні колодки та гальмівні диски завжди повинні бути протестовані разом і походити від одного виробника, інакше може виникнути несумісність і шуми – навіть з продукцією відомих брендів.

Але звідки береться скрип? Якщо гальма скриплять, це, як правило, пов’язано з механічним резонансом. Механічний резонанс – це явище, яке виникає, коли тіло вібрує під дією зовнішньої періодичної сили і частота цієї періодичної сили відповідає частоті власних коливань тіла.

Вібрації відбуваються в різних частотних діапазонах: на нижчих частотах вони, швидше за все, сприймаються як тертя або легка вібрація, на вищих частотах – як скрип. Наприклад, гальмівні колодки можуть вібрувати на гальмівному диску, що спричиняє шум.

Вібрації також можуть посилюватися іншими частинами автомобіля, наприклад, амортизаторами або стабілізаторами поперечної стійкості. Ослаблені підшипники коліс також можуть стати причиною шуму гальм. Колісні диски також можуть викликати небажані вібрації, якщо, наприклад, вони не підходять до автомобіля або призначені для шин UHP (Ultra High Performance). Загалом, старі автомобілі, як правило, видають більше шуму при гальмуванні, оскільки деталі розхитуються і погіршуються амортизаційні властивості ходової частини. Погода також може мати вплив: літні температури та сухість особливо впливають на шум гальмування. Сіль і пил також погіршують ефективність гальмування.

Якщо гальмівні диски перегрілися через перевантаження або якщо гальмівні колодки зношені нерівномірно, то результатом знову стане шум. При тривалому гальмуванні на спусках, коли гальмівна сила низька, гальмівні колодки можуть перегріватися і навіть “перетворитися на скло”, що призводить до їх незворотного пошкодження.

Сторонні предмети, такі як каміння, що проникають в колодку, також є джерелом скрипу гальм.

Забезпечте правильний монтаж

Багато джерел шуму в гальмах також можуть бути пов’язані з неправильним монтажем. Наприклад, існують гальмівні колодки спрямованої дії, які можуть викликати шум, якщо їх встановити в неправильному напрямку. На багатьох гальмівних колодках зі зворотного боку є стрілка, яка вказує напрямок руху гальмівного диска. При встановленні таких гальмівних колодок слід звернути увагу на те, щоб стрілка вказувала в тому ж напрямку, в якому обертаються колеса при русі вперед.

Під час технічного обслуговування слід також подбати про використання відповідного гальмівного мастила в потрібних місцях, особливо на демпферних елементах. Шум також може бути викликаний забрудненими гальмівними дисками, якщо, наприклад, на них потрапило мастило або антикорозійне покриття після зберігання не було видалено належним чином. Забруднення гальмівної колодки маслом або гальмівною рідиною також призводить до кристалізації пористої структури гальмівної колодки та до виникнення шуму. Забруднені гальмівні колодки необхідно замінити.

При заміні гальмівних колодок і гальмівних дисків завжди слід одночасно замінювати болти та інші важливі для безпеки компоненти на гальмівному супорті, при цьому не слід затягувати їх занадто сильно, оскільки це може призвести до зменшення демпфування. Це пов’язано з тим, що правильно затягнуте болтове з’єднання діє як гаситель вібрації. Це можна забезпечити, використовуючи інструменти, які обмежують крутний момент. Для більшості автомобілів виробники рекомендують крутний момент затягування від 90 до 120 ньютон-метрів. Тому багато пневматичних гайковертів підходять лише для демонтажу коліс.

Слід також зазначити, що при заміні гальмівних дисків завжди слід замінювати і гальмівні колодки. В іншому випадку може статися так, що поверхні гальмівної колодки і диска не співпадуть. Гальмівні диски також слід замінювати, коли вони досягають рекомендованої мінімальної товщини. Чим тонше стає гальмівний диск, тим більше він схильний до швидшого зносу та резонансних ефектів, що викликають шум при гальмуванні.

Також варто звернути увагу на стан компонентів підвіски, таких як рульові тяги, амортизатори, пружини. Амортизатори слід замінювати приблизно через 80 000 км пробігу.

Конструктивні заходи

При проектуванні гальма виробники вже з самого початку дбають про те, щоб конструкція була такою, що зменшує резонанси. Обважнювачі на гальмівному супорті або гальмівній колодці можуть зменшити небажані резонанси. Вібрації можна зменшити, використовуючи м’якші гальмівні колодки або колодки зі спеціальним складом. Ще одним заходом є бічні фаски на поверхні тертя гальмівної колодки, які зменшують шум і вібрації на початку процесу гальмування.

Поширені причини шуму в гальмах

 • Забруднення гальмівного диска та гальмівної колодки
 • Нерівномірний знос гальмівних колодок
 • Зношені гальмівні колодки та диски
 • Встановлено неправильні або несумісні гальмівні колодки та диски
 • Гальма не були належним чином обкатані після заміни компонентів
 • Гальмівна колодка перегріта
 • Сторонні предмети в гальмівних колодках
 • Нерівномірний розподіл гальм спереду і ззаду
 • Неправильний або неповний монтаж гальмівних колодок і дисків
 • Поганий стан супутніх компонентів або повторне використання важливих для безпеки компонентів
 • Неправильно відрегульовані або зношені компоненти підвіски
 • Неправильний тиск повітря в шинах

Джерело: autoservicepraxis.de

Навчальний Центр Bosch пропонує спеціалізоване навчання для фахівців СТО “Обслуговування та ремонт гальмівних систем” та електронний курс “Гідравлічна гальмівна система” 

 

Поділитися:
Позначки
Спільнота автобізнесу

Ваше професійне життя повʼязане з автомобілями? Долучайтеся до професійної спільноти, обмінюйтеся досвідом та будьте на звʼязку з колегами.

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.