Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk
News 19.09.2022

“eActros LongHaul”: електровантажівка з запасом ходу 500 км

Представивши E-Actros у минулому році,  колишня дочірня компанія Mercedes Daimler Trucks оголосила про електрифікацію вантажівок. Завдяки E-Actros Long Haul серійне виробництво електричної вантажівки  для далеких маршрутів може відбутися уже в 2024 році.

На перший погляд, від дизельного брата залишилося небагато. Нова колісна база, новий кокпіт, нова передня частина, інший привод — і все ж E-Actros Long Haul і його дизельний варіант мають сходити з однієї конвеєрної лінії у Верті. «Це важлива частина стратегії, — каже Тільманн Морлок, керівник проекту довгострокового розвитку. «Тому що ми не побачимо переходу на електричні комерційні транспортні засоби в один момент», — упевнений він. Але Daimler Trucks впевнений, що це станеться, і тому ми хочемо бути готовими. Очікується, що до 2030 року частка електричних  вантажівок складе до 60 відсотків. Тоді вся група, тобто всі бренди, включаючи Fuso, Freightliner і Co., повинні бути електрифіковані, в тому числі і такий комерційний транспорт для далеких перевезень як Actros.

Це мають забезпечити відповідні і, перш за все, привабливі для клієнтів технічні дані : запас ходу 500 кілометрів, ємність акумулятора 600 кВт-год і задній привод із двома двигунами на задній осі, які забезпечують понад 600 кВт пікової потужності та 400 кВт постійної потужності.

Зараз прототипи проходять випробування на дорогах загального користування. Ще одне тестування заплановано на 2023 рік, а масштабне серійне виробництво — на рік пізніше.

Акумулятор: більше 600 кВт/год на 500 км

Щоб гарантувати, що це дійсно спрацює, E-Actros Long Haul був повністю перероблений. В тому числі акумулятор. Тому що в той час як невеликі E-Actros 300 і 400, а також E-Econic для муніципального використання покладаються на три-чотири акумуляторні батареї NMC на 112 кВт/год і модулі від Mercedes EQS, Long Haul отримав власні LFP-батареї. На перший погляд, вони мали б проблему з меншою потужністю, «проте врешті-решт їхня довговічність окупається», — каже Майкл Вольф, керівник проекту всього автомобіля.

«Як і у випадку з дизелем, ми також прагнемо довести термін служби E-Actros Long Haul до 1,2 мільйона кілометрів», — каже Вольф. Морлок додає: «Наші випробування чітко показали, що на початку ми могли б досягти кращого співвідношення потужності до ваги з батареями NMC, але через високі вимоги та пов’язані з ними резерви ємності ми були в довгостроковій перспективі зробили ставку на літій-залізо-фосфатну технологію (LFP), які мають кращий потенціал з точки зору продуктивності через п’ять років. Крім того, практично виключається ризик загоряння батареї LFP, що є важливим аспектом безпеки.

Заряджання: до 1000 кВт, 80% ємності за менше, ніж 30 хвилин

Одним із найважливіших запитань клієнтів є зарядка. За словами Daimler Trucks, тут немає жодної проблеми. Хоча на даний момент у представленому прототипі встановлено лише одне зарядне гніздо CCS, відповідна зарядна станція HPC матиме зарядну потужність до 400 кВт. У часових одиницях процесу зарядки це означає: акумулятор заряджається від 20 до 80 відсотків за 45 хвилин. «Це був важливий критерій для нас. Тому що це означає, що ми знаходимося в межах  законодавства про час водіння», — пояснює Вольф. Водій може їздити чотири години, потім поєднати перерву на водіння з перервою для зарядки, а потім їхати ще чотири години. «Цього достатньо для одноденної поїздки зі Штутгарта до Гамбурга», — пояснює він.

До початку серійного виробництва в 2024 році E-Actros повинен заряджатися ще швидше. Після цього має бути завершено впровадження стандарту зарядки MSC. MCS означає Megawattcharging і постачається з власним штекером. Як правило, він підключається ліворуч з боку водія, за бажанням гніздо CCS має бути доступним з обох сторін. Завдяки мегаватній зарядці потужність зарядки може досягати 1000 кВт, що може скоротити час зарядки з 20 до 80 відсотків SOC (стан заряду) до менше 30 хвилин. Швидка зарядка стає можливою завдяки використанню карбіду кремнію і напруги 800 вольт. E-Actros 300 і 400 все ще покладаються на класичну технологію батареї на 400 вольт.

Привод: понад 815 електричних кінських сил

Привод E-Actros Long Haul також новий. На його задній осі працюють два повністю нові електродвигуни, які разом приводять у рух два колеса. Навіть якщо спочатку це може здатися божевільним, коли йдеться про вантажівки, проте в  сегменті великогабаритних автомобілів місця також  мало. «Через обмежений простір ми зупинили свій вибір на синхронних машинах з постійними магнітами (PSM)», — повідомляє Тілман Морлок. «Кожен з них забезпечує 200 кВт безперервної потужності та понад 300 кВт протягом обмеженого часу як пікове навантаження». E-Actros має максимальну потужність понад 815 к.с., приблизно на 200 к.с. більше, ніж у найпотужнішого дизельного Actros.

Однак, на відміну від багатьох приводів для легкових автомобілів, колеса не приводяться в рух окремо, а разом двома двигунами. За словами Вольфа, на даний момент немає жодних планів повнопривідного варіанту.

Трансмісія матиме більше двох передач, які зараз мають меньші E-Actros 300 та E-Actros 400. Техніки Mercedes говорять про щонайменше три передачі. Це дає вам перевагу, особливо коли ви повністю завантажені і рухаєтеся по схилах та маєте починати рух вгору  або використовувати рекуперацію енергії під час руху вниз. Незважаючи на потужні електроприводи, які також можуть заряджати акумулятори як генератор, E-Actros Long Haul, як і всі інші вантажівки, не може обійтися без постійного гальма – так званого ретардера. «Ця технологія вимагається законом, тому вона також є обов’язковою для електричних вантажівок», – пояснює Далібор Дудіч, керівник проектів з нульовими викидами Mercedes-Benz Trucks.

Кузов: нове обличчя та подовжена колісна база

Хоча закон не робить різниці між двигуном внутрішнього згоряння та електричними вантажівками, коли мова йде про постійні гальма, ситуація інша, адже це впливає на показник корисного навантаження. Замість 40 тонн електровантажівки, такі як E-Actros, можуть мати загальну вагу до 42 тонн. Через батареї корисне навантаження великої електровантажівки обмежене. Традиціно в цьому класі вантажівок можна очікувати до 25 тонн корисного навантаження, в той час як крисне навантаження у E-Actros складає близько 22 тонн. І це ще не єдина відмінність. E-Actros також трохи довший, ніж аналог двигуна внутрішнього згоряння, колісна база на 30 сантиметрів довша за чотири метри. В майбутньому плануються два варіанти платформи.

Найпростіший спосіб розпізнати E-Actros – це подивитися на нього спереду. У той час як вантажівка з двигуном внутрішнього згоряння має вертикальну передню панель кабіни, у електричного варіанту вона трохи нахилена, а боки більш вигнуті. Крім того, оновлені фари, а між ними, подібно до електрифікованих автомобілів Mercedes, проходить світлодіодна стрічка як доповнення до денних ходових вогнів. Крім того, на передній частині капота не видно повітрозабірників. Тому що за ним стоїть не двигун, як зазвичай, а лише допоміжні агрегати, такі як компресор кондиціонера, компоненти постійного гальма та інші системи.

До речі, кабіну E-Actros також доопрацювали. Однак подробиці поки невідомі. E-Actros Long Haul, як і невеликий Actros, має мати вимикач аварійної зупинки, як того вимагає законодавство.

Вартість: дорожче купувати, але в довгостроковій перспективі дешевше

Мабуть, найважливіше питання для економічно чутливого сектору логістики: ціна. Mercedes Trucks поки що зберігає мовчання з цього приводу. У будь-якому випадку закупівельна ціна на E-Actros буде значно вищою, ніж на дизелі. Але це не повинно бути недоліком для клієнтів. Так звана загальна вартість володіння (TCO), яка включає знос, споживання, страхування та всі інші витрати, які повинні бути понесені для експлуатації автомобіля,  для E-Actros є цілком нормальною в порівнянні з дизельним братом.

«Залежно від того, де використовується E-Actros, баланс витрат дуже швидко стає позитивним», — упевнено говорить Вольф. «До початку серійного виробництва не пізніше 2024 року TCO буде порівнянним або кращим, ніж у дизеля». Питання витрат на пальне або дорожніх зборів є особливо важливими і можуть швидко компенсувати дорожчу ціну покупки. Тому що такі країни, як Франція чи Швейцарія, будуть надавати перевагу електроприводам.

Зарядні станції: спільне підприємство з Traton і Volvo вартістю 500 мільйонів євро

Daimler Truck, Traton Group VW Group і Volvo Group вже створили спільне підприємство для забезпечення зарядки для міжміського перевезення. Це передбачає створення та експлуатацію громадської високопродуктивної зарядної мережі для електричних акумуляторних вантажівок великої вантажопідйомності та міжміських автобусів у Європі. Загалом у розширення інфраструктури зарядки вантажівок у Європі планується інвестувати близько 500 мільйонів євро.

Поділитися:
Позначки
Спільнота автобізнесу

Ваше професійне життя повʼязане з автомобілями? Долучайтеся до професійної спільноти, обмінюйтеся досвідом та будьте на звʼязку з колегами.

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.