Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk
News 28.01.2023

Згідно з дослідженнями, це найкращий спосіб підтримати людину, яка перебуває у стані стресу

Жорстока реальність, перманентне очікування біди, купа відкладеної роботи, рахунки за кредитними картками та погана погода – січень, за статистикою, є найнещаснішим місяцем у році (так, хтось відстежував національні настрої, щоб підтвердити це). І це навіть не беручи до уваги відчуття американських гірок у світі в останні кілька років.
Усе це означає, що існує велика ймовірність того, що ви, ваші співробітники або близька вам людина перебувають у стані стресу саме зараз. Як найкраще допомогти їм впоратися з цим?

Більшість з нас знає подібні ситуації на власному досвіді, але для науково мислячих людей існують дослідження про те, як бути справжнім другом або босом, що підтримує. І воно показує, що багато хто з нас обирає неправильні реакції, коли намагається підтримати інших у боротьбі зі стресом.

Ви підтримуєте чи просто дратуєте?

Коли колега приходить до вас у стресовому стані через наближення дедлайну або друг розповідає про домашній конфлікт, ваша перша реакція – мінімізувати проблему і сказати щось на кшталт: “Все не так погано, як ти думаєш”? Якщо так, то дослідження, проведене в Пенсильванському університеті, свідчить про те, що вам варто переглянути свою стратегію.

Для дослідження, опублікованого в Journal of Communication, команда дослідників набрала 478 дорослих людей, які перебувають у шлюбі, і попросила їх пригадати нещодавню суперечку зі своїм чоловіком або дружиною. Потім добровольці оцінили, які коментарі від інших людей були б найбільш корисними, щоб допомогти їм впоратися з подружньою дисгармонією.

Команда помітила закономірність. Коментарі, які вважалися найбільш корисними, підтверджували почуття людини і заохочували її більше говорити про них. Найменш корисними були ті, що намагалися мінімізувати проблему і заохочували подружжя, яке перебувало у стресовому стані, взяти себе в руки і мислити позитивно.

Приклади відповідей з високим рейтингом: “Мені шкода, що ти через це проходиш. Я хвилююся за вас і за те, що ви зараз відчуваєте” та “Зрозуміло, що ви перебуваєте у стресовому стані, оскільки це те, про що ви дійсно дбаєте”. Серед повідомлень, які отримали найбільше незадоволення від учасників, були такі коментарі, як “Ніхто не вартий того, щоб так хвилюватися. Перестаньте бути такими пригніченими”.

“Одна з рекомендацій полягає в тому, щоб люди уникали використання мови, яка передає контроль або використовує аргументи без належного обґрунтування, – підсумував дослідник Сі Тянь. Наприклад, замість того, щоб говорити засмученій людині, як вона має себе почувати, на кшталт “Не сприймай це так близько до серця” або “Не думай про це”, ви можете заохотити її розповісти про свої думки чи почуття, щоб вона могла зробити власні висновки про те, як змінити свої почуття чи поведінку”.

Психологи називають це токсичним позитивом

Ця рекомендація може здивувати багатьох людей з добрими намірами, які, природно, хочуть підбадьорити людей, що перебувають у стані стресу. Але є багато інших доказів того, які підтверджують дослідження.

У психологів є термін для позначення спроб підбадьорити людей, навіть коли у них є справжні причини для хвилювання. Це токсична позитивність, яка відображає, наскільки негативно ці зусилля зазвичай сприймаються як тими, хто їх застосовує, так і психологами.

Аналогічно, в розпал стресу від пандемії деякі експерти з психічного здоров’я застерігали керівників від підбадьорливих промов чи заохочення “стійкості”. Вони застерігали, що це може бути сприйнято як ігнорування реальних викликів і цілком зрозумілого стресу у відповідь на них. Краще, щоб боси пропонували конкретну допомогу або залишалися “мамою”, – радять вони.

Усі ці приклади є, по суті, різними варіантами однієї і тієї ж поради. Коли люди стикаються з труднощами, їм не дуже корисно слухати порожні банальності або применшувати їхні почуття. Замість того, щоб намагатися відволікти людей від стресу чи інших негативних емоцій, ви допоможете їм набагато більше, визнавши їхні складні почуття і вислухавши їх з готовністю.

Поділитися:
Позначки
Спільнота автобізнесу

Ваше професійне життя повʼязане з автомобілями? Долучайтеся до професійної спільноти, обмінюйтеся досвідом та будьте на звʼязку з колегами.

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.