Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

Коли і де на території України вперше почався рух автобусів

Історичний Автоклуб продовжує наводити лад у нашій автоісторії.Цього разу експертам вдалося з‘ясувати дату появи першого автобусного руху на теріторії України.

Сталося це 25 лютого 1900 року у Берегові (тоді – Берегсасу), де завдяки угорському підприємцю Нандору Сігеті, було започатковано автобусний рух автобусами Daimler між містами Берегово та Мукачево. Про це повідомив директор філії Закарпатського обласного державного архіву Дезидерій Фолтин.

Так виглядав перший автобус Daimler-Mariefelde 8PS у Берегові у 1900 році

У своїй заявці Нандор Сігеті зазначив, що мав намір використовувати два автобуси для рейсу “Берегсас-Мункач”, які могли вмістити 24 пасажирів та подолати зазначену відстань за 1 годину 15 хвилин. Транспортний засіб має окреме місто для вантажів, а взимку автобус всередині обігрівається.

І 25 лютого розпочалося автобусне сполучення між двома містами. Однак тривало воно не довго, бо вже 31 травня 1900 року автобус Нандора Сігеті з’явився у іншому місті.

Експерти Історичного Автоклубу підтвержують, що саме у Берегові був вперше застосований автобус для перевезень пасажирів. Лише на декілька днів пізніше, у березні 1900 р, прохання о запроводженні автобусного руху одразу на трьох маршрутах було зафіксовано у Одесі. Але за повідомленнями газети “Киевлянин”, вперше, на теріторії тодішньої Російської Імперії, автобусний рух автобусами по місту було запроваджено 27 жовтня (8 листопада) 1902 році у Симферополі.

Далі автобусні перевезення починають з’являтися у різних містах. Наприклад, у Харкові взагалі у 1910 році ходили двоповерхові автобуси Gaggenau.

У Києві автобусний рух було запроводжено лише у 1913 році, через шалений опір кінних візників та оператора трамваю. Однак він також проіснував лише 1,5 роки і був припинений.

Цікаво, що, наприклад, у Будапешті перший автобусний рух з’явився теж лише у 1915 році. І теж через опір візників та трамвайних компаній. Тож у різних містах автобус просувався дуже складно.

У 1915 році автобус повертається і до Берегова. Цього разу вже автобус NAG 22/32PS починає регулярно курсувати на маршруті до Мукачева.

А у лютому 1923 році регулярні міські автобуси Mercedes починають їздити в Ужгороді. Довжина маршруту була близько 3 км. Автобус проходив через сучасний пішохідний міст і площу Театральну і вміщував 30 пасажирів.

У 20-і роки розвиток автобусного руху відновлюється і у Києві, Харкові, Одесі, знову починаються регулярні міжміські перевезення. У 1922 році у Кам’янецьк-Подільському на місцевому заводі створюють український автобус “Кам. Мотор” на шасі вантажівки Pierce-Arrow.

Але слід згадати, що перша спроба виготовляти автобуси на теріторії України відбулася в Одесі. Там, місцевий інженер Стасюлевич у власній майстерні виготовляв омнібуси та вантажівки з паровим двигуном.

Однак, і досліди Стасюлевича, і автобус “Кам. Мотор” – це були ще напівкустарні спроби виготовляти автобуси у невеличких обсягах. Повномасштабне виробництво автобусів запрацює в Україні лише у 50-і роки на Львівському автозаводі. Але, це вже інша історія, про яку ми обов’язково розповімо.

Хоча до початку виробництва автобусів на ЛАЗі була ще й спроба виготовляти електромобілі у 1951 році. І перші електромобілі (ЛАЗ-750 та ЛАЗ-751) у кількості 20 одиниць на ЛАЗі було виготовлено.

Джерело: www.autoconsulting.com.ua

Поділитися:
Позначки
Спільнота автобізнесу

Ваше професійне життя повʼязане з автомобілями? Долучайтеся до професійної спільноти, обмінюйтеся досвідом та будьте на звʼязку з колегами.

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.