Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

Надмірна тривожність шкодить кар’єрі

Які проблеми вона породжує і як їх вирішувати

Розум багатьох людей схильний до тривожності. Почувши про нову ідею, така людина насамперед думає, що реалізації цієї ідеї завадять різні перешкоди, і відразу уявляє собі найгірший варіант розвитку подій. А якщо під час спілкування з колегами або начальством у неї виникає двозначність, вона одразу ж робить негативні висновки.

Якщо ви помічаєте за собою ті ж схильності, змінити їх буде досить важко. Така реакція приносить деякі позитивні результати – наприклад, саме завдяки їй ви проявляєте старанність і увагу до інших. Однак треба навчитися розпізнавати випадки, коли ви сприймаєте те, що відбувається з надмірною тривожністю. Ось кілька проблем, причиною яких стає тривожність, і поради щодо їх вирішення.

Неправильна оцінка ставлення до себе

Тривожних людей непокоїть, що вони не сподобаються іншим або що їх вважатимуть недостатньо талановитими. Наприклад, якщо колега не вітає вас так само тепло, як інших, і завжди поспішає при спілкуванні з вами, ви вирішуєте, що не подобаєтеся йому. Насправді є інші пояснення: він тепло спілкується з тими, кого знає краще, або звик жартувати, а ви справляєте враження серйозної людини. Вам здається, що ви не подобаєтеся колезі, і ви починаєте уникати його. А він думає, що це ним нехтують і що це він не подобається вам.

Важливо розпізнавати випадки, коли ви інтерпретуєте міжособистісне спілкування без переконливих доказів. І важливо розуміти, що, навіть якщо ваш колега не відчуває до вас симпатії, відносини між вами можуть бути плідними.

Захисна позиція

Тривожні люди особливо прагнуть успіху, тому шукають зворотний зв’язок, який допоможе їм вдосконалюватися. Однак цей зворотний зв’язок вони сприймають як катастрофу і підтвердження того, що вони приречені на провал. Якщо це ваш випадок, подумайте про те, що допоможе вам стати більш відкритим для критики. Мені легше сприймати критику, якщо я отримую її від людини, порадам якої довіряю, від того, хто вірить в мій професіоналізм і розбавляє критику позитивними коментарями. Для мене оптимальний спосіб отримання зворотного зв’язку – на мій запит (так я відчуваю, що контролюю ситуацію) і по електронній пошті (так я можу її обміркувати без поспіху).

Поміркуйте, як зробити особливо неприємні для вас форми зворотного зв’язку більш комфортними. Наприклад, мені важко вислуховувати критику від нових для мене людей, але я також вважаю свіжий погляд дуже цінним, тому готова миритися з дискомфортом. Також корисно мати заготовлені відповіді на випадки, коли зворотний зв’язок викликає сильну тривогу і вам потрібен час, щоб впоратися зі своєю реакцією. Скажіть, наприклад: «Це цінні зауваження. Дозвольте мені обдумати їх і скласти план, який допоможе реалізувати ваші пропозиції».

Прагнення уникнути складнощів

Ми часто намагаємося уникати ситуацій, що викликають тривогу. А після соромимося цього, що призводить до неясності в комунікаціях. Ця проблема проявляється у великих і малих речах. Вам ніяково відповісти на лист, і ви відкладаєте його на потім, справляючи враження ненадійної і неорганізованої людини. Або патологічний страх польотів змушує вас відмовлятися від відряджень.

Краще чесно зізнатися, що саме викликає у вас невпевненість. Ви не завжди зустрінете розуміння, але прозорість ваших дій зменшує стрес, підвищує довіру і часто сприймається колегами як сміливість і щирість.

Негативна реакція на нові ідеї

Якщо, познайомившись з новою ідеєю, ви першим ділом оцінюєте ризики і причини, по яких з цього задуму нічого не вийде, люди, швидше за все, знають цю вашу звичку і заздалегідь чекають від вас негативну реакцію на все нове. Навіть якщо з часом ваше ставлення до ідей змінюється, ваша первісна реакція може деморалізовувати і дратувати інших.

Варто навчитися давати зворотний зв’язок так, щоб в ньому згадувалися не тільки мінуси, але й плюси аналізованої ідеї. Так ви почнете мислити більш системно, а виграють від цього всі. Сказати про те, що вас турбує, можна, але закінчити краще теж на позитивній ноті. Інша стратегія – відкласти відповідь хоча б на кілька годин, щоб висловити обдумане думку.

Тривожність здатна мотивувати людей найбільш позитивним чином. Наприклад, страх неприйняття може змушувати вас працювати старанніше і глибоко цінувати відносини, а чутливість, обережність і уважність – підвищувати продуктивність при виконанні складних завдань. Чим краще ви розумієте, як тривожність проявляється у вашій поведінці, тим краще можете використовувати її позитивні сторони і мінімізувати негативні. Приймайте себе такими, якими ви є. Це допоможе краще справлятися зі складнощами, що виникають на роботі.

Автор: Еліс Бойес – клінічний психолог, автор книг «Набір інструментів здорового розуму» і «Набір інструментів тривожності»

Джерело: hbr-russia.ru

Поділитися:
Позначки
Спільнота автобізнесу

Ваше професійне життя повʼязане з автомобілями? Долучайтеся до професійної спільноти, обмінюйтеся досвідом та будьте на звʼязку з колегами.

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.