Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

Припиніть сперечатися з реальністю!

Здатність приймати реальність такою, якою вона є, мабуть, одна з найкорисніших і найбільш неправильно інтерпретованих навичок керівника. Ця концепція століттями існувала у філософії, а пізніше з’явилася і в психології. При правильному застосуванні вона допомагає запроваджувати зміни. Як писав Карл Юнг, «ми не можемо нічого змінити, доки не приймемо цього. Засудження не звільняє – воно гнітить». Але я не бачу, щоб сьогоднішні керівники достатньою мірою застосовували прийняття як цінний інструмент для досягнення результатів.

Можливо, прийняття не здається корисною навичкою, особливо коли ми чуємо про лідерів, які вольовим зусиллям перемагають реальність. Найбільш помітним прикладом буде Стів Джобс, чия здатність змушувати людей робити неможливе стала легендою. Розповідають, що Джобс спотворював відчуття масштабу у своїх співробітників, і вони вважали нездійсненне завдання можливим — його колеги навіть дали назву цьому явищу: «поле спотворення реальності». Сила волі — якість, гідне захоплення, однак вона часто перебільшена у лідерів, у яких відсутнє врівноважувальне його уміння приймати реальність. Джек Уелч, ще один популярний бізнес-лідер нашого часу і герой численних книг і публікацій, говорив: «Дивися в очі тій реальності, яка існує зараз, а не тій, яка існувала раніше або є тільки в твоїх мріях».

Наскільки мені доводилося спостерігати, найчастіше першопричиною невдалого керівництва виявляється нездатність прийняти межі того, що відбувається або існуючі обставини і працювати в них. Лідери, які не справляються з реальністю, поводяться грубо, агресивно, дратуються, уникають проблем та ігнорують співробітників. Кілька років тому я спостерігав, як CEO однієї публічної компанії кричав на президента підрозділу, ледь не зриваючись на лайку: «Мене не влаштовує цей прогноз!» І потім кілька днів вони разом знову і знову перераховували прогнозні показники виручки до «прийнятнішого» рівня, доки CEO нарешті не схвалив квартальний прогноз. На папері цифри виглядали краще, проте вони не відображали реального прогресу в роботі з клієнтами та взагалі будь-якої реальності в компанії.

Перенесемося до кінця кварталу. CEO був лютий, тому що показники доходу не відповідали переглянутому і більш прийнятному (для нього) прогнозу. За іронією вони точно відповідали первісному прогнозу. В результаті топ-менеджер звільнив низку співробітників та зменшив важливі внутрішні інвестиції, щоб бізнес працював із клієнтами більш ефективно. Цифри з самого початку говорили правду, але CEO не міг змиритися і діяти в умовах реальності, яка йому не подобалася. Це створило лавину проблем для співробітників та клієнтів і негативно вплинуло на майбутню вартість бізнесу.

Події могли розвиватися зовсім інакше. CEO та президент підрозділу могли б спільно розробити плани дій у різних обставинах, щоб відновити бажаний рівень зростання та витрат. Але небажання CEO прийняти реальну ситуацію не залишило можливості для серйозного обговорення і для якихось змін.

Подібне щоденно відбувається у компаніях по всьому світу. Ми бачимо класичний приклад керівника, незадоволеного обставинами, результатами або навіть співробітником і наполягаючого, що все має бути по-іншому. Дивно, скільки часу, зусиль та енергії витрачають керівники на суперечки з реальністю. Щоб прийняти її такою, якою вона є, потрібна хоробрість, і тільки тоді ви і ваша команда почнете щось змінювати.

Ось три напрямки, над якими важливо працювати керівникам.

Прийняття результатів

Можливо, трапилося найгірше, або просто результат виявився поганим. Йдеться про невдалу стратегію, низькі фінансові показники, втрату роботи або будь-яку іншу невдачу. Керівники можуть вагатися, обурюватися, але поки вони адекватно не приймуть те, що відбувається, вони не просунуться вперед і не зможуть вести за собою інших.

Це не означає, що ви маєте бути задоволені результатами. Просто не варто витрачати енергію на нескінченне жалкування, що все йде не так, як хотілося б, на непрофесійну поведінку чи суперечки про результати. Від вас потрібно проаналізувати і прийняти свою роль в тому, що вийшло. Потрібно пам’ятати, що результат не зміниться від того, що його не сприймають або навмисно йому опираються. Ще більш важливо, що в цьому випадку ви не опинитеся в сильній позиції, що дозволяє змінити ситуацію і запобігти майбутнім невдачам.

Прийняття обставин

Можливо, був порушений графік по важливим проектам, або план повернення в офіс був зірваний поширенням дельта-штаму коронавірусу, або ви перевищили бюджет і повинні піти на серйозні жертви. Керівники часто стикаються з обставинами, які вони не можуть контролювати. Сьюзан Девід, автор книги «Emotional Agility», зазначає, наскільки важливо не намагатися контролювати те, що ви спочатку не можете контролювати, і дати місце емоційній реакції, не діючи відповідно до кожної думки або негативного почуття. Вона пише: «Ми бачимо, що керівники роблять помилки не тому, що їх відвідують небажані думки та почуття – це неминуче! — а тому, що «клюють» на свої емоції, як риба на наживку… У складних, швидко змінюваних умовах економіки знань, ті, хто не вміє керувати своїми думками і почуттями, успіху в бізнесі не досягнуть».

Знову ж таки, це не означає, що ви повинні бути задоволені ситуацією або схвалювати її. Швидше, прийняття дає вам сили рухатися вперед найефективніше, а не вести марну битву з обставинами, які ви не можете контролювати. Наша емоційна реакція, особливо коли ми боремося з тим, що лежить поза зоною нашого контролю, веде до непродуктивної поведінки.

Прийняття недоліків, своїх та чужих

Жоден співробітник чи колега не ідеальний. Хороша новина полягає в тому, що ми можемо змінюватися і вдосконалюватися. Зворотній зв’язок і робота над собою допомагають нам ставати сильнішими і позбавлятися серйозних недоліків, але важливою передумовою змін для будь-якого керівника є прийняття необхідності змінюватися. Одна керівниця вищої ланки, з якою я працював, роками отримувала під час щорічної атестації зворотний зв’язок, що вона недостатньо співпрацює з іншими. Коли ми разом аналізували ці зауваження, вона сказала: “Добре, я зрозуміла, як люди сприймають мене. Я не хочу, щоб мене так сприймали. Що мені потрібно робити?” Коли керівник може прийняти власні недоліки, у нього з’являється свобода зростати та досліджувати нові шляхи лідерства, щоб підвищити свою ефективність.

Ми також повинні приймати інших такими, як вони є, і робити вибір, думаючи про реальних людей, а не таких, якими ми хочемо їх бачити. Якщо у вас у команді є людина, яка незважаючи на навчання, коучинг та розвиток, як і раніше, не відповідає вашим очікуванням, вам потрібно прийняти рішення. Потрібно або прийняти, що вона має цінність для компанії такою, якою є, або розпрощатися з нею. Мабуть, найбезглуздіше й гнітюче заняття — постійні спроби інвестувати час, гроші та сили у працівників, сподіваючись, що вони стануть іншими людьми або набудуть нових навичок, коли вони знову і знову демонструють, що надія марна.

Якщо ви, як і я, орієнтовані на результати, «прийняття» може здатися вам надто пасивною якістю. Нічого подібного. Прийняття часто плутають зі схваленням або небажанням змін, але воно ні те, ні інше. Прийняття — це здатність визнати факти та перестати витрачати час, сили та енергію на суперечки з реальністю. Ваша реальність може полягати в тому, що у вас відстають показники доходу, конкурент обійшов вас з новим продуктом або наслідки пандемії досі завдають шкоди вашому бізнесу. З чим би ви не зіткнулися, ви не зможете застосувати свої найкращі навички, щоб впоратися з цим, доки не перестанете сперечатися з реальністю і не приймете те, що маєте, з готовністю змінити ситуацію на краще.

Автор: Скотт Едінгер (Scott Edinger) – засновник Edinger Consulting, співавтор книги “Making Yourself Indispensable” і автор книги “Hidden Leader: Discover and Develop Greatness Within Your Company”.

Джерело: hbr-russia.ru

Поділитися:
Позначки
Спільнота автобізнесу

Ваше професійне життя повʼязане з автомобілями? Долучайтеся до професійної спільноти, обмінюйтеся досвідом та будьте на звʼязку з колегами.

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.