Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk
News 03.08.2023

Силу волі можна натренувати. Ось 8 порад нейробіологині для поліпшення самоконтролю

Сила волі – радше психологічне, ніж нейрофізіологічне поняття. Але можливість здійснювати усвідомлені та контрольовані вчинки визначається нейрофізіологами як виключно людська. «Людина – єдина істота, яка здатна здійснювати вольові зусилля та приймати вольові рішення», – каже нейробіологиня та доктор біологічних наук Нана Войтенко.

Вся річ у влаштуванні мозку. Префронтальна кора допомагає людині вибудовувати поведінку таким чином, щоб досягати мети, не відволікаючись на спокуси. Саме це психологи називають силою волі.

Але не слід забувати про вплив лімбічної системи, яка може збивати з обраного курсу. Можна загалом прагнути схуднути, але в один день почуватися сумно і вирішити з’їсти шоколад або пропустити тренування. «Ми не завжди можемо координувати дії, виходячи із глобальної мети, – зазначає Войтенко. – Ми можемо відчувати емоції – тому ми й люди».

Разом із Наною Войтенко Forbes розповідає, які звички та знання допоможуть покращити навичку самоконтролю та прокачати силу волі.

Складіть оточення з вольових людей. Здатність до самоконтролю визначається генетикою і вихованням: якщо ми бачимо поруч приклад вольової людини, це впливає на власну силу волі. У групі чогось досягти легше – наприклад, разом простіше схуднути, регулярно ходити на тренування та вивчати мови.

Починайте з малого. Як будь-яку звичку, самоконтроль можна натренувати. Що більше ми ставимо собі маленьких завдань на кожен день і що ретельніше виконуємо їх, то сильнішим буде самоконтроль. «Вирішивши щодня робити по десять присідань з ранку і не відступаючи від курсу, згодом легше виконуватиме складніші завдання», – наводить приклад Войтенко.

Психолог Рой Баумейстер, який вивчає самоконтроль та прийняття рішень, у книзі «Сила волі» пропонує ще одну тренувальну стратегію: зміни мовних звичок. Вони укорінюються особливо глибоко; щоб на них вплинути, потрібні усвідомлені зусилля. Можна спробувати говорити тільки повними реченнями, уникати слів-паразитів чи лайки. Такі вправи допоможуть прокачати волю на глобальному рівні.

Слідкуйте за ресурсом сили волі, яку витрачаєте за день. Він може вичерпатись. Самоконтроль потребує посиленої роботи мозку, а це вкрай енерговитратний процес. «Знаєте почуття, коли здається, ніби мізки закипають?» – каже Войтенко. Звісно, насправді цього не відбувається. Але на піку активності, розвʼязуючи якесь особливо складне завдання, робота мозку може витрачати близько 70% енергії організму.

Ресурси сили волі витрачають усвідомлені зусилля, наприклад, коли ми змушуємо себе поставити на паузу серіал і розпочати роботу. Про це корисно пам’ятати, плануючи завдання на день та виставляючи пріоритети справам, які вимагатимуть ресурсу самоконтролю.

Спіть достатньо. Сон найефективніше відновлює ресурс самоконтролю. Під час сну відбувається консолідація пам’яті, а зусилля волі – теж своєрідна пам’ять. Відповідно під час сну самоконтроль зміцнюється. «Виспавшись за ніч, зробити десять присідань уранці буде легше, ніж учора. Мозок «переварив» досвід, і зробити вдруге те саме простіше», – пояснює Войтенко.

Під час сну мозок очищається від продуктів метаболізму, яких більше, чим більше енергії витратив мозок. Це означає, що чим інтенсивніше ви думали вдень, тим ефективніше треба відпочити. Якщо недосипати, інтоксикація загальмовує роботу мозку. «Тут уже про жодну силу волі не йтиметься», – каже Войтенко.

Джерело: forbes.ua

Поділитися:
Позначки
Спільнота автобізнесу

Ваше професійне життя повʼязане з автомобілями? Долучайтеся до професійної спільноти, обмінюйтеся досвідом та будьте на звʼязку з колегами.

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.