Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

Соціальний інтелект: що це таке та як його прокачати

Найбільше труднощів у людей виникає під час взаємодії з іншими людьми. Якщо ви помічаєте, що ваша комунікація з клієнтами не приводить до бажаного результату, зустрічі з колегами не продуктивні, а конфлікті ситуації не вдається розв’язати мирно, то варто подумати над розвитком соціального інтелекту. Саме ця навичка відповідає за успішну співпрацю з колегами та мирну атмосферу в сім’ї. Тож пропонуємо поради, які допоможуть прокачати соціальний інтелект і бути на крок попереду.

Що таке соціальний інтелект?

Термін «соціальний інтелект» (SI) у 1920 році ввів в обіг американський психолог Едвард Лі Торндайк. Саме він зауважив, що для кар’єрного успіху не достатньо бути лише крутим спеціалістом, важливо володіти навичками, які допоможуть покращити взаємодію з іншими людьми. «Найкращий механік заводу може зазнати невдачі як бригадир через нестачу соціального інтелекту», – писав Торндайк.

За словами психотерапевтки Емі Морин соціальний інтелект відповідає за вміння слухати співрозмовника, розуміти суть сказаного та підтримати розмову з будь-якими людьми. Люди з високим рівнем SI краще поводяться у суперечках: вони чують та аналізують чужу думку, а не намагаються самоствердитися завдяки співрозмовнику.

Отже, ті, у кого погано розвинені навички соціального інтелекту:

  • бояться потрапити у незручну ситуацію та здатися недолугим (вони мовчать на нарадах, не пропонують власних ідей і, як результат, втрачають можливості для розвитку);
  • не вміють у спорах знаходити істину (як результат, невеликі суперечності переростають у конфлікти, що навіть закінчуються розривом стосунків);
  • поводяться антисоціально (брешуть, порушують закон, шкодять іншим людям тощо – як результат, таких особистостей всі обходять стороною).

Соціальний та емоційний інтелект – є різниця?

Однією з найпопулярніших навичок сьогодення є емоційний інтелект, і його часто плутають з соціальним. Одні дослідники називають EI окремою навичкою, яка основана на емпатичних здібностях і допомагає відчувати емоції співрозмовників. Інші переконані, що емоційний інтелект – це частина соціального.

Проте все ж ці поняття розмежовують. Так, автор книги «Emotional Intelligence» Деніел Гоулман спочатку поєднав навички соціального та емоційного інтелектів, але пізніше зізнався: «Я побачив, якщо звалити соціальний інтелект в одну купу з емоційним, це заважає по-новому і нестандартно дивитися на здатність людей вибудовувати відносини. Цей підхід ігнорує те, що проявляється під час нашої комунікації з іншими людьми».

Як розвинути соціальний інтелект?

У важливості навичок SI ви переконалися. Отже, пропонуємо дієві способи прокачати їх.

1. Спостереження за іншими. Розвинути соціальний інтелект допоможе соціальне сприйняття. Для цього вам потрібно спостерігати за іншими: що вони роблять, говорять, яка мета їх дій тощо. Вам не потрібно витрачати на це свій вільний час, достатньо під час поїздки в метро відірватися від смартфона і поспостерігати за 2-3 людьми у вагоні. Уявіть, куди вони їдуть, які думки у них зараз, спостерігайте за їх мімікою та спробуйте прочитати емоції.

2. Активне слухання. Під час розмови з іншими навчіться не літати у хмарах і вловлювати лише загальну суть розмови. Прислухайтеся до кожного сказаного слова, слідкуйте за ниткою бесіди, уточняйте, що не зрозуміли відразу. Так ви засвоїте, що вам хотів сказати співрозмовник. А якщо у нього розвинений соціальний інтелект, то почерпнете потрібні фрази та інтонації, які допомагають краще донести свою думку.

3. Жести та міміка. Спостерігайте і за поведінкою вашого співрозмовника, адже вона може чималого вас навчити. Мова міміки та тіла зародилася ще до того, як люди навчилися спілкуватися за допомогою слів. Тож у нас історично закладене вміння говорити лицем та розуміти сказане. Допоможе зробити вашу комунікацію ефективнішою віддзеркалення поведінки співрозмовника. Але тут важливо витримати паузу, щоб він не вирішив, що ви просто копіюєте його жести.

4. Публічні виступи. Підвищити соціальний інтелект допоможуть і виступи перед аудиторією. Це може бути лекція для фахівців-початківців, промова під час наради та навіть тост на сімейному святі. Якщо ви боїтеся виступати публічно, значить у вас точно проблеми з SI. Пройдіть курси з ораторського мистецтва, прочитайте відповідну літературу і погляньте у вічі своїм страхам.

5. Настільні ігри. Можливо, вам здається, що настільні ігри не приносять жодної користі, а лише пожирають час. Але це зовсім не так. Насправді саме в настільних іграх, які проходять у невимушеній обстановці, на повну розкривається людський характер, і під час гри ви на практиці можете застосувати навички соціального та емоційного інтелекту: емпатію, спілкування, викриття блефу.

Розвиток навичок соціального інтелекту – це безперервний процес. Навіть якщо ви не відносите себе до людей, які мають труднощі в комунікації, це не означає, що вам не потрібно працювати над покращенням SI.

Джерело: thepoint.rabota.ua

Поділитися:
Позначки
Спільнота автобізнесу

Ваше професійне життя повʼязане з автомобілями? Долучайтеся до професійної спільноти, обмінюйтеся досвідом та будьте на звʼязку з колегами.

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.