Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk
News 17.08.2023

Чому подушки та ремені безпеки мають бути розумнішими

Товстий чоловік повинен бути захищений тією ж подушкою безпеки, що й маленька дівчинка. Місія неможлива, проте інженери вже працюють над рішеннями.

Чоловік, 175 сантиметрів, 78 кілограмів: будь-хто з цими характеристиками оптимально захищений в автомобілі в разі дорожньо-транспортної пригоди. З іншого боку, жінки, діти або просто люди зі значно іншими розмірами та пропорціями тіла піддаються високому ризику травмування в аварії. Це пов’язано з тим, що системи ременів безпеки та подушок безпеки розраховані на середньостатистичного чоловіка. Процес змін вже розпочався.

З 2026 року мають бути внесені зміни до краш-тестів EuroNCAP, а також до міжнародних правил реєстрації, які покликані покласти край десятиліттям нерівного ставлення до пасажирів автомобілів. “Основна мета – більше враховувати відмінності у вазі, зрості та статі”, – так пояснює плани Рудольф Старк. Як керівник підрозділу “Пасивної безпеки” в компанії-постачальнику ZF, інженер відповідає за технології, які мають забезпечити захист у разі неминучої аварії. Це на відміну від систем активної безпеки, які використовують радари та камери, серед іншого, для того, щоб запобігти аварії в першу чергу.

Нові правила стосуються реальних небезпек

Нові правила стосуються не абстрактних питань гендеру чи справедливості поколінь, а дуже відчутних небезпек. “З дитиною, наприклад, не варто затягувати ремінь так сильно, як з дорослим, тому що тіло може поглинати лише невеликі зусилля”, – наводить конкретний приклад Старк. З іншого боку, для людини з надмірною вагою ремінь варто затягувати набагто сильніше, щоб тримати зайві кілограми під контролем. Крім того, існують фундаментальні анатомічні відмінності. Наприклад, жіночий торс зазвичай має інший центр ваги, ніж чоловічий, що впливає на реакцію на аварію. Дослідження показують, що жінки частіше, ніж чоловіки, отримують травми грудної клітки, ймовірно, від ременів безпеки та подушок безпеки. Ризик небезпечних для життя травм навіть на 30 відсотків вищий.

Автовиробники давно знають про ці проблеми. Тому багато хто вже працює з різними типами манекенів під час краш-тестів у дитячому чи жіночому розмірі. Однак фундаментальну проблему, що різні тіла вимагають різних стратегій захисту, таким чином не вирішити. Тому в майбутньому утримуючі системи повинні бути керованими і адаптуватися до різних пасажирів. З цією метою компанія ZF розробила програмне забезпечення для розпізнавання зображень, яке може бачити і оцінювати зріст і вагу пасажирів за допомогою внутрішньої камери, яка присутня у всіх нових автомобілях. “Використовуючи цей прогноз, ми розраховуємо, наскільки подушка безпеки повинна надутися, щоб дуже добре захистити водія під час зіткнення. Об’єм газу, що використовується, а також отвори для відтоку повітря –  твердість подушки безпеки – також можна буде контролювати в майбутньому”, – каже Старк. Те ж саме стосується і натягувача ременів безпеки, який також не завжди може спрацьовувати з однаковою інтенсивністю.

З’являються нові можливості

На додаток до більш гнучкого керування подушками та ременями безпеки, координація систем пасивної та активної безпеки відкриває нові можливості. Наприклад, для оптимального використання утримуючих систем необхідно знати, з якого боку очікується удар. Радари, камери та ультразвукові датчики виявляють це за мілісекунди до фактичного зіткнення. Сьогодні, якщо легковик врізається у вантажівку, наприклад, датчик прискорення реєструє сигнал і спрацьовує подушка безпеки. “У майбутньому система спочатку визначатиме, що пасажирське сидіння, наприклад, вільне, – каже Старк. Потім вона приймає сигнали від систем допомоги і може побачити, що було б набагато розумніше не врізатися у вантажівку лоб в лоб, а трохи відхилитися і зробити прикритий удар пасажирським боком. “Це дає нам можливість активувати тільки подушки безпеки з боку водія і модулювати їхнє спрацьовування таким чином, щоб оптимально захистити водія”, – каже Старк.

У майбутньому пасивна та активна безпека ще більше зливатимуться воєдино. Але якими б потужними не ставали системи екстреного гальмування та інші інтелектуальні засоби запобігання аваріям – жоден автомобіль не зможе обійтися в майбутньому без захисту подушок безпеки, ременів безпеки та конструкції кузова.

Поділитися:
Позначки
Спільнота автобізнесу

Ваше професійне життя повʼязане з автомобілями? Долучайтеся до професійної спільноти, обмінюйтеся досвідом та будьте на звʼязку з колегами.

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.