Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

Що таке ефект FOMO

FOMO — нав’язливе побоювання упустити щось (Fear Of Missing Out). Це відчуття тривожності через те, що людина не дізнається вчасно про важливу інформацію. Приводом може бути інформація, подія, досвід, вигода, або просто щось цікаве (фільм, тусовку, концерт, презентацію). FOMO проявляється у відчутті необхідності бути весь час на зв’язку та спостерігати дії інших людей.

Звідки з’явилося FOMO

Вперше Ефект FOMO був описаний у 1996 доктором Деном Херманом. Слід сказати, що воно було завжди. У будь-які часи були люди, про яких говорили “він скрізь”, “він великий тусовщик”. Щоб бути скрізь, потрібно мати певний темперамент, час і сили, не кажучи вже про кошти. Погодьтеся, бігати тусовками — це нелегке завдання, особливо якщо в цей час потрібно працювати. Цей факт стримував розвиток ефекту FOMO. Так виявлявся цей момент у доінформаційну епоху. Потім прийшли комп’ютери та смартфони, і щоб завжди залишатися на зв’язку достатньо 5 програм різних соцмереж. Ну для декого — 10.

Ефект FOMO безпосередньо пов’язаний із психологією людини. Він виникає від дефіциту потреб у сфері психіки, і навіть від незадоволення власним рівнем компетенції. За рахунок постійного онлайну людина намагається підняти рівень знань, але це по суті заповнення прірви, від того, що кількість інформації перевищує можливості мозку. Людина з FOMO схильна занижувати самооцінку.

Вчені проводили мережу досліджень на студентах і дійшли ряду висновків:

  • FOMO пов’язані зі сприйняттям себе і впливає на постановку завдань. Приблизно половина досліджуваних студентів скаржилися на перевантаженість даними, необхідними, щоб орієнтуватися у поточних подіях.
  • FOMO проблема знижує психологічний комфорт, призводить до негативних емоцій, продукує відчуття нудьги та залишеності при нестачі контактів.
  • Знижує зосередженість та концентрацію, знижує настрій.
  • Ефект більше притаманний чоловічій частини населення.
  • Побоювання пропустити важливе пов’язане із відчуттям відсутності соціальних зв’язків чи інформації. За цим слідує потреба до соціальної взаємодії для зміцнення контактів.
  • Приводить до згубних психологічних наслідків, збільшує негативні поведінкові моделі, а також призводить до постійного пошуку нових зв’язків та відмови від існуючих.

Докладніше про те, як це відбувається

Страх пропустити зв’язок корелює зі шкідливими технологічними звичками, особливо серед молоді. Ці звички включають збільшення часу, що проводиться перед екраном, перегляд соціальних мереж під час навчання або водіння автомобіля під час відправки повідомлень.

Використання соціальних мереж у присутності інших можна назвати фабінгом. Фабінг (phubbing; від англ. phone — «телефон» і snubbing — «зневажливе ставлення») — психологічний термін, що позначає звичку постійно відволікатися на свій телефон під час розмови зі співрозмовником. Численні дослідження також виявили негативну кореляцію між кількістю годин сну та шкалою, за якою люди відчувають страх упустити щось. Нестачу сну у студентів, які зазнають FOMO, можна пояснити кількістю соціальних взаємодій, які відбуваються пізно вночі у гуртожитках.

У комп’ютерних іграх FOMO також працює та нагнітає нервозність. Постійні дедлайни, квапливість та стрімкість подій призводять до невротичних станів.

Бізнес та FOMO

Страх упустити вигоду відіграє важливу роль для інвестиційного ринку криптовалют. Через те, що люди заробляють великі суми грошей за допомогою криптовалюти, люди бояться упустити валюту швидкого збагачення. Цей страх викликав появу схем накачування та скидання, коли інвестори використовують страх упустити можливість підняти ціну на криптовалюти та продати їх із прибутком, тоді як трейдери нижчого рівня не можуть бачити прибуток.

Також це працює і на фондовому ринку, люди не хочуть упустити потенційний приріст акцій і постійно моніторять їхню динаміку.

Як позбавитися від FOMO

Повністю вилікуватися від Ефекту FOMO у наш час можна тільки в монастирі або ретріті. У звичайному соціальному просторі його можна лише приборкати за рахунок самодисципліни та усвідомленості. Вам знадобиться діджитал детокс.

Що робити:

  1. Користуватися соцмережами лише у суворо відведений час.
  2. Включати інтернет тільки якщо він вам дійсно потрібний.
  3. Не дивитись всі фільми поспіль, щоб убити час.
  4. Завести нетоксичне хобі.

Ну і що дуже важливо, домовитися з усіма домашніми, щоб вони підтримували вас у цих починаннях. 

Джерело: marketer.ua  

Поділитися:
Позначки
Спільнота автобізнесу

Ваше професійне життя повʼязане з автомобілями? Долучайтеся до професійної спільноти, обмінюйтеся досвідом та будьте на звʼязку з колегами.

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.