Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk
News 13.06.2023

Як довго працюють акумулятори для електромобілів?

Акумулятор – найдорожча частина електромобіля. Тому важливо, щоб вона не вийшла з ладу передчасно. Але як довго працюють акумулятори насправді? Шість запитань та відповідей.

Що гарантують виробники?

Вісім років і 160 000 кілометрів пробігу – це гарантійний стандарт, пропонований більшістю виробників. Протягом цього періоду або пробігу гарантується щонайменше 70 відсотків потужності від початкового значення. Деякі виробники обіцяють трохи більше: Toyota, наприклад, нинішній лідер, гарантує десять років або один мільйон кілометрів пробігу. Однак автомобіль повинен щороку проходити технічне обслуговування відповідно до специфікацій виробника, під час якого також проводиться перевірка акумулятора. Інші виробники також встановлюють умови дрібним шрифтом, деякі з яких дещо розпливчасті, наприклад, дотримання інструкцій щодо зарядки в посібнику користувача або уникнення глибоких розрядів. Залишається побачити, наскільки поступливими чи прискіпливими будуть автовиробники в інтерпретації своїх гарантійних зобов’язань на практиці. Поки що бракує справ і судових рішень.

Що нам підказує досвід?

Системні проблеми, які виникають з часом в роботі електромобілів, ще не стали надбанням громадськості. Це пов’язано ще й з тим, що відповідна кількість нових автомобілів продається лише з 2021 року. Якщо вірити заявам піонера електромобільності, компанії Renault, то в найближчі роки не варто очікувати великої хвилі дефектів. Понад 99 відсотків усіх батарей, використаних у компактному автомобілі Zoe з моменту його запуску в 2013 році, досі повністю працездатні, стверджує компанія, посилаючись на власну статистику. Згідно з цією статистикою, накопичувачі енергії все ще мають щонайменше 70 відсотків своєї початкової ємності. Дані стосуються всіх типів і розмірів батарей – від моделей перших років випуску на 22 кВт-год до сучасних версій на 52 кВт-год.

Незалежні організації також приходять до подібних висновків: наприклад, ADAC в Німеччині повідомляє про схожі з Renault результати на основі даних своїх довгострокових тестів, проведених між різними виробниками. Експерти підкреслюють, перш за все, роль інтелектуальних систем управління батареями, які максимально захищають елементи в повсякденному використанні. Це також відрізняє батареї електромобілів від акумуляторів у мобільних телефонах і ноутбуках, де кожен користувач, напевно, мав проблеми з довговічністю.

Як визначити, наскільки здоровий акумулятор?

Хоча ви, ймовірно, можете припустити, що батарея нового автомобіля знаходиться в максимальному стані, діапазон можливих станів набагато ширший для вживаного автомобіля. Перевірка акумулятора – наприклад, в рамках сервісного обслуговування – показує, яку залишкову ємність має батарея електромобіля. “Стан здоров’я” акумулятора також можуть перевірити різні експертні організації. Інвестиції в розмірі близько 100 євро, ймовірно, варті того, особливо для продавців, які можуть пред’явити отриманий сертифікат під час переговорів про ціну. Дані про запас ходу з бортового комп’ютера або додатків виробника не є альтернативою платним тестам. Їхні значення сильно залежать від поведінки водія або зовнішньої температури.

Чи можна відремонтувати або замінити батарею?

В принципі, батареї електромобілів можна відремонтувати, наприклад, замінивши дефектні модулі. Однак незрозуміло, як часто це відбувається, оскільки це здебільшого гарантійні випадки, про які виробники автомобілів мало говорять.

Загалом, промисловість не надає великого значення ремонтопридатності при розробці та встановленні акумуляторів. Дефекти трапляються надто рідко, щоб їх варто було брати до уваги, як стверджують виробники. Це не єдина причина, чому в довгостроковій перспективі повна заміна батареї або навіть заміна транспортного засобу, ймовірно, буде переважаючим підходом до вирішення проблем з батареями. Альтернативи навіть не буде, щонайпізніше, коли так звані батареї “елемент в упаковці” або “елемент в шасі” стануть стандартом – з цих компактних батарей, які вже інтегровані безпосередньо в кузов автомобіля, більше не можна буде витягувати окремі модулі для невеликої заміни. Однак повна заміна батареї після закінчення гарантійного терміну, ймовірно, буде дорого коштувати: Лише елементи для середньої батареї на 50 кВт-год сьогодні коштують понад 5 000 євро.

Чи потрібно поводитися з акумулятором з особливою обережністю?

Тривалість життя акумулятора також залежить від того, як з ним поводитися. У цьому відношенні накопичувач енергії нічим не відрізняється від двигуна внутрішнього згоряння. Факторами стресу для акумуляторів є швидка зарядка, тривалий час простою з дуже повним або дуже розрядженим акумулятором, особливо в спекотну погоду, а також їзда з повним прискоренням. Як і у випадку з усім іншим, якщо навантаження не є надмірним, ризик довготривалого пошкодження низький. Однак і тут бракує незалежних і загальнодоступних довгострокових досліджень. Також не існує єдиного стандарту щодо того, яке навантаження є нормальним. Втім, періодична перевірка стану батареї допомагає, за аналогією з візитом до лікаря, відстежувати ризик пошкодження через необережну поведінку і за необхідності вживати контрзаходів.

Що відбувається з акумуляторами після закінчення терміну служби автомобіля?

Незважаючи на те, що очікується, що батареї електромобілів прослужать довго – в якийсь момент вони також досягнуть кінця свого життєвого циклу. Як правило, їх демонтують, а вміст переробляють. Індустрія, пов’язана з цим бізнесом, все ще перебуває в зародковому стані – тому незрозуміло, чи отримають власники автомобілів гроші за повернення батареї, яка містить цінні матеріали, і якщо так, то в якому обсязі.

Також обговорюються депозитні системи, які могли б позитивно вплинути на загальний баланс витрат на водіння електромобіля, але вони будуть застосовуватися лише до майбутніх поколінь електромобілів.

Менш актуальним є використання відпрацьованих батарей у різних стаціонарних системах зберігання електроенергії, що часто називають “другим життям”. Вимоги для таких застосувань відрізняються від автомобільних, тому, швидше за все, будуть використовуватися спеціалізовані акумулятори. Вони можуть бути дешевшими, оскільки, наприклад, їм не потрібно особливо швидко заряджатися або мати стійкість до високих температур.

Поділитися:
Позначки
Спільнота автобізнесу

Ваше професійне життя повʼязане з автомобілями? Долучайтеся до професійної спільноти, обмінюйтеся досвідом та будьте на звʼязку з колегами.

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.