Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

10 якостей маркетолога, які можуть знищити компанію


Несміливі, нездатні відійти від шаблону, які сліпо наслідують тренди, надмірно оптимістичні, сноби та інші типи співробітників, що заважають розвитку бізнесу.

1. Суб’єктивність, упередженість

Іван (вигаданий маркетолог, на якому будемо наводити приклади) завжди судить по собі. Наприклад, він вважає вагони метро найкращим місцем для розміщення реклами та вже другий рік підсовує в медіаплан банер на весь екран смартфона при підключенні до Wi-Fi. Ваня впевнений, що саме це розміщення принесе компанії купу грошей і забезпечить виконання всіх річних KPI.

Але на ділі все значно простіше – Іван не бачить далі свого носа. Проблема криється в обмеженій карті світу. Карта світу – це те, що оточує Ваню: метро, кав’ярні, влоги, поїздки раз на півроку на малу батьківщину. Розпізнати цю якість легко, досить постежити за ходом думки співробітника. Його улюблені фрази: «Я б так не зробив», «А у мене раніше було по-іншому», «Я вже так робив».

Як така якість може нашкодити маркетингу? Ваня просто слабкий на креатив і взагалі на що-небудь, що відходить від шаблону, оскільки в його голові вкрай рідко може зароджуватися щось, що виходить за його карту світу.

На пропозицію зробити нативную рекламу в професійних ЗМІ Ваня, розмірковуючи з власного досвіду, відповість, що їх ніхто не читає. На ідею розробити додаток під Windows Phone він скаже: «Ви з глузду з’їхали, у всіх же iPhone».

Йому скажуть, що за цим напрямком SEO-видача «Яндекса» забита конкурентами і запропонують використовувати контекст. «На рекламу ніхто не клікає», – скаже Ваня. Він щиро переконає всіх в тому, що всі ці ідеї погані.

Найстрашніше, якщо таке риса властива продуктологу. Гірше цього може бути тільки UX-дизайнер з любов’ю про все судити по собі. «Я ніколи не клікаю по оферті, тому не розмістив її текст на лендінгу». Таких би я взагалі вважав профнепридатними.

2. «Антиемпірізм», або безпідставна вибудова гіпотез і припущень

Ваня не те щоб судить по собі – він взагалі незрозуміло як робить висновки. Перші дзвіночки: «На vc.ru написали, що за ботами майбутнє. Скорочуємо рекламний бюджет на 100 тисяч рублів і віддаємо їх фрілансеру за написання бота для Telegram».

Висновки можуть братися звідки завгодно в спонтанному і хаотичному порядку: сайти, спільноти в соцмережах, конференції, відео, колеги. Подібну рису можна розпізнати по тому, як Ваня поводиться в простому житті. Наприклад, судить про погоду за чутками, запасається гречкою, тому що сказали, що вона скоро буде в дефіциті, купує біткоіни, тому що усі купують, і так далі.

Ваня просто звик покладатися на чужий досвід. Точніше не Ваня, а його мозок, який у такий спосіб заощаджує купу енергії. Він не затрудняє себе зберігати інформацію, коли зустрічає повторювані подіями і робити висновки на основі власних роздумів.

3. Безлад в голові

Дуже не пощастило, якщо у вас такий копірайтер. Що тут сказати – Ваня дуже сумбурний, вічно помиляється і не вміє концентруватися на завданнях. На його робочому столі завжди хаос, який він елегантно прикриває фразою про творчий безлад.

Навпаки, помітити людину з порядком в думках можна, звернувши увагу на те, як вона охайно одягається і як складає документи. Як правило, телефон у такого співробітника завжди лежить строго паралельно до краю стола. І ноутбук. І блокнот. І склянка кави. Звичайно, це не стовідсоткова ознака, але найчастіше це взаємопов’язані речі.

4. «Псевдотрендовість», або співробітник, який приїжджає на роботу на гіроскутері

Хрестоматійний приклад – Ваня, який чіпляється за будь-інфопривід. І наплювати, що ваш бізнес – це торгівля побутовою хімією для b2b, і наплювати, що в вашому Батайську про блокчейн знає тільки інформатик в школі, і вже тим більше однаково, що у вашому співтоваристві «ВКонтакті» перебуває 15 осіб і всі вони – працівники компанії і ще два спамера, які вступили в групу відразу після створення. «Опублікуємо запис, нехай знають, що ми в темі».

Ваня свято вірить в те, що так треба і так правильно. Найчастіше така риса йде на додачу до безладу в голові, і виходить гримуча суміш маркетолога, якому абсолютно байдуже, як сприйняли в групі його запис про спіннери, яку він публікував під час їхньої вже минулої популярності.

Якщо у вашій компанії працює такий Ваня, розкажіть йому про те, що подібним можуть займатися тільки бренди першої ліги і лише тоді, коли усі фактори говорять про те, що можна використовувати інфопривід. Приклади на кшталт астраханської їдальні – це абсолютні виключення з правил, шанс повторити які вкрай малий.

На моєму досвіді подібних товаришів можна відрізнити по схильності до типових речей: в одязі, аксесуарах, техніці і навіть напрямках думки.

5. Панацея

Вані колись не пояснили, що 99,9% успіху досягається не за рахунок якоїсь проривної ідеї, а щоденною працею. Це знову про мозок, який хоче відпочивати, а не думати про те, що доведеться працювати все життя.

Ваня генерує ідеї, кожна з яких спрямована на корінний перелом бізнесу, але у нього немає жодної, яка була б менш амбіційною, але зате реалістичною. Противагу такому підходу – японська філософія кайдзен, вона ж стратегія безперервних покращень.

Ще один прояв цієї риси – зайвий оптимізм. Такий Ваня завжди відповідає, що ціна ліда може бути набагато вищою за вартість першої оплати користувача, в надії на LTV тривалістю в пару років. Він щиро вірить, що нова SEO-стратегія ось-ось спрацює – потрібно тільки дочекатися поновлення ТІЦ (тематичного індексу цитування). У середовищі початківців арбітражніков таких дев’ять з десяти.

6. Відсутність самокритичності

Звичайна ситуація на планерці: «Ми витратили десятки тисяч рублів на контекст одного напрямку за пару місяців і не отримали жодного рентабельного ліда. В чому проблема?”. Як ви думаєте, що скаже Ваня? Ваня скаже, що проблема в конверсійності сайту. Або в тому, що трафік зараз подорожчав. Або в тому, що колл-центр зливає заявки. Але тільки не у Вані.

Ідеальний спосіб боротися з проявом подібної якості – створення персональної зони відповідальності, яка чітко окреслюється на початку проекту, а ще краще документується. Як варіант – введення KPI. Це не стільки питання мотивації, скільки проблема особистої відповідальності.

Як виявити подібну рису у маркетолога? Під час випробувального періоду дайте йому невеличке заздалегідь нездійсненне завдання, яке буде залежати тільки від нього. Все одразу стане ясно.

7. Робота за кліше

«Ми – компанія, що динамічно розвивається, вже десять років на ринку …» тощо. Впізнаєте? На жаль, таких більшість. SMM-спеціалісти, копірайтери, бренд-менеджери та інші.

Раніше я думав, що така риса характерна лише для початківців, молодих фахівців, але, на жаль, такі зустрічаються і у віці 30-40 років. Як з цим боротися? Особисто я «б’ю по руках», коли дають на узгодження щось подібне. Згодом перестають. Насправді, це як смак у дизайні – приходить з часом і з розумінням, як все працює.

8. Зарозумілість, чванливість, снобізм

Ваня настільки крутий, що розміщуватися в «Однокласниках» для нього – ганебна справа. А про яку роботу з відгуками мова? Партнерство з проектом, у якого на сайті не Roboto?

Его закриває доступ кисню в ліву півкулю мозку і заважає міркувати раціонально. Особистість такого співробітника накладається на все, чим він займається: якщо ЗМІ для публікації – то тільки Meduza, якщо інфопривід – то тільки на всю країну.

Івану дуже важко щось пояснити і запропонувати, так як пелена перед очима заважає йому навіть подумати про те, що хтось інший може придумати щось вартісне. Розпізнати таких дуже легко під час першого спілкування. А ось як боротися з такими, я навіть не уявляю. Я працюю в Омську, тут такі Вані зустрічаються не так часто, ніж в столиці.

9. Острах робити помилки

Пункт за мотивами промови Марка Цукерберга в Гарварді. Якість глибинна і складна. Для того, щоб маркетолог сміливо йшов вперед, необхідний одночасний збіг безлічі благополучних факторів.

Є дуже багато Вань, які бояться робити помилки. Звідси і вкрай обережний маркетинг, який такі фахівці реалізовують. Ці Вані в передачі «Розумники і розумниці» вибирають зелену доріжку. З ними, можливо, все буде в порядку, плани будуть виконуватися, KPI закриватися, однак наддосягненя вкрай сумнівні.

Причини зайвої обережності часто криються в недостатній компетентності та професіоналізмі. Іноді справа в особистих мотивах. Тут йдуть в хід міркування на кшталт «Мені потрібно відпрацьовувати зарплату і не висовуватися» або «Минулого разу трьох маркетологів звільнили за провальний проект, я краще притримаю ідеї».

Звичайно, діяльність не може складатися тільки з ризикованих проектів і сміливих активацій – все добре в міру. Основне завдання керівництва тут – заохочувати ризик і забезпечувати безперервне тестування гіпотез. Домогтися цього складно, але дуже важливо, якщо ви хочете досягти видатних результатів.

10. Боягузтво чи м’якосердя

Уміння сказати «ні» генеральному директору на його ідею зробити на сайті паралакс. Здатність поставити свою думку наперекір настроям і бажанням керівництва. І це абсолютно не питання відповідальності або різних ролей – це питання здорового глузду, адекватної оцінки і здатності до прийняття рішень.

Розберемо заплутаний, але цікавий приклад: ви – звичайний інтернет-маркетолог, який отримав завдання залучати рекламу через Instagram. Просто на чергових зборах керівництва хтось запропонував таку ідею. Тим часом у вас є все: і стабільні канали просування, і прораховані параметри лідів, і налагоджена аналітика.

Все ж надійшла така вказівка. Ви все налаштовуєте, запускаєте і бачите ціну ліда в два рази вище, ніж, скажімо, від орієнтування у «ВКонтакті». Повідомляєте про це керівнику, на що він відповідає: «Потрібно ще». Що робити? Продовжувати лити поганий трафік і витрачати бюджет даремно?

Потрібно вміти сказати «ні». У цьому випадку вам або наведуть аргументи, з якими ви щиро погодитеся, або ви доведете свою позицію і в кінці кінців виявитеся праві.

У моїй практиці були різні ситуації, в тому числі і такі, в результаті яких я опинявся неправий. Але, як би там не було, те, чим ви займаєтеся, – виключно ваша зона відповідальності. Тому прийняття рішень, робити щось чи ні, тільки на вашій совісті.

А м’якосердого Ваню, який не вміє доводити свої ідеї, врешті-решт звинуватять в невдачах. І будуть праві, тому що це він дозволив на нього натиснути і не довів свою позицію.

Тому шукайте не просто маркетолога, а зрілу особистість з якостями, які повністю відповідають інтересам компанії. Від особистості маркетолога в більшій мірі залежить ефективність маркетингу. І чим більш амбіційними є цілі компанії, тим уважніше потрібно проводити аналіз під час найму.

Джерело: spark.ru

Поділитися:
Позначки Популярні статті

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.