Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

«Не ігноруйте абсурдні речі»: 10 вправ для розвитку креативного мислення


Фотограф і запрошений професор Університету Західного Лондона Джон Інглдью написав книгу «Як знайти ідею: гід по креативному мисленню», у якій описав 53 способи виробити творчу кмітливість. Видання Codesign вибрало 10 кращих порад з книги.

1. Запитуйте себе: «Що ще я можу з цим зробити?»

Ми дивимося на світ через призму власних звичок і забобонів. Часто приймаємо знайоме рішення за єдино вірне, але при цьому втрачаємо безліч інших можливостей. Тому треба боротися зі звичкою мозку діяти тільки второваною дорогою. Весь час задавайте собі питання: «Що ще я можу зробити?» – це допоможе знайти нові ідеї.

Вправа: перетворіть сміття у щось значуще. Що ще ви можете зробити з газетою після того, як її прочитали?

2. Робіть нотатки

«Креативні люди – експерти нотаток», – пише професор Гай Клекстон. У них краще розвинена навичка візуального мислення. У книзі «Як знайти ідею» Інглдью радить помічати, збирати і використовувати речі, які більшість людей навіть не бачать. Саме активна цікавість може показати, що насправді світ сповнений ідей.

Вправа: ви помічали, що тіні іноді випадково утворюють обриси букв або цифр? Нові форми можна побачити, якщо спостерігати за грою світла й тіні, рухом стрілок на циферблаті або просто за погодою. Спонтанні замітки допомагають розкрити суть речей.

3. Формулюйте думки простіше

Часто проблеми виникають від надлишку інформації. Тому для початку потрібно чітко визначити, в чому полягає завдання, з яким ви зіткнулися. Потім сформулюйте його в реченні з десяти, п’яти або навіть трьох слів.

Вправа: Ернест Хемінгуей вмів розповісти цілу історію в шести словах. Можна спробувати те саме, що робив письменник, або трохи змінити завдання. Спробуйте вмістити цілу історію у 140 символів Twitter-повідомлення.

4. Не ігноруйте абсурдні речі

Абсурд був важливою складовою творчості людей в XIX і XX століттях. Льюїс Керрол і Едвард Лір використовували його в літературі, Монті Пайтон ставив абсурдні комічні номери, дадаїсти і сюрреалісти використовували абсурд для створення своїх творів мистецтва.

Вправа: використовуйте візуальну мову, щоб створити щось абсурдне. Це повинно зачепити сторонніх спостерігачів, спровокувати їх на будь-які дії, а ще краще – розсмішити.

5. Використовуйте перевірені рішення в новій сфері діяльності

Готовий, успішний і перевірений часом шаблон може спрацювати в іншій області. Часто це призводить до винаходу корисних речей. Винахідник Оуен Макларен використовував систему для шасі літаків, щоб створити складну дитячу коляску. Джеймс Дайсон застосував систему для висмоктування тирси на лісопилках при розробці домашнього пилососа.

Обидва винаходи стали звичними елементами побуту, а з’явилися завдяки застосуванню старих знань в новій області. Тому, якщо ви зрозумієте, що зайшли в глухий кут і що ваша система не працює, спробуйте використовувати що-небудь з іншої сфери діяльності.

Вправа: придумайте, як можна застосувати зміни декорацій в театрі для обладнання вашого робочого місця.

6. Змінюйте контекст

Невелика зміна звичайних речей може наштовхнути на нову ідею. Її можна знайти, змінивши точку зору на предмет або помінявши контекст, в якому він знаходиться.

У 1917 році на виставці Товариства незалежних художників Марсель Дюшан представив свій експонат «Фонтан». Це був пісуар, покладений плазом: таким чином змінений контекст став елементом твору мистецтва.

Вправа: виділіть щось непомітне. Наприклад, сходіть в магазин будівельних матеріалів і знайдіть недорогий товар. Подумайте, як його можна використовувати незвичним способом.

7. Спробуйте інтерпретувати

Ідеї дуже легко піддаються трансформації. Зміна форми або розміру речей може змусити думати в нових несподіваних напрямках. Одна ідея породжує іншу: таким чином можна отримати багато нових думок з творчості інших людей.

Російський художник Василь Кандинський передавав класичну музику візуальною мовою. Він вибирав кольори для позначення емоцій, які викликає музика, і використовував їх для створення картин.

Вправа: передайте наступні слова, використовуючи типографські символи як візуальний, а не лінгвістичний інструмент: «лінь», «щастя», «голосно», «м’яко».

8. Імпровізуйте

Імпровізація не є «ледачим» способом думати. Це спосіб мислення і дії, який допомагає приймати рішення в екстрених ситуаціях, наприклад, під час пожежі, аварії корабля або в бійці.

Вправа: автор книги пропонує виконати вправу під назвою «Творчий шлях». Вона схожа на проект «Дорога їжі», коли на карті зазначають весь шлях продуктів харчування – від точки виробництва до обіднього столу. Кампанія захищала місцевих виробників їжі. Їх продукти швидше доходять до покупця, а значить, фірми витрачають менше ресурсів на виробництво.

«Творчий шлях» передбачає, що для роботи ви використовуєте тільки те, що знаходиться під рукою. Спробуйте вирішувати завдання, використовуючи предмети, які вже лежать на вашому столі або в сумці. По-перше, це навчить вас імпровізувати, а по-друге, ви звільните себе від додаткової роботи, яка вимагає переміщень.

9. Створіть відповідні умови

Щоб придумувати ідеї швидко і регулярно, потрібно зрозуміти, в яких умовах вам легше працювати. Російський композитор Петро Ілліч Чайковський розмірковував: «Якщо ми будемо чекати настрою, не намагаючись викликати його самостійно, ми швидко станемо ледачими і апатичними».

Вправа: дізнайтеся про те, як відбувається творчий процес у відомих людей. Наприклад, німецький поет Фрідріх Шиллер казав, що йому було легше працювати, якщо він відчував запах гнилих яблук.

10. Персональний підхід

Використовуйте інформацію про своє життя для пошуку ідей: згадайте, що ви знаєте про себе, про свою сім’ю або про навколишній світ. Як говорив один із продюсерів мультсеріалу «Сімпсони» Ел Джин: «Ви черпаєте ідеї з реального життя. Це вчителі, які викладали вам, проблеми, через які ви пройшли ще дитиною, думки, про які ви дізналися з книг».

Джерело: vc.ru

Поділитися:
Позначки Популярні статті

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.