Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

Як спілкуватися з важкими людьми: 11 правил діалогу


Оточення має право нам не вірити, нас не любити, не розуміти і не погоджуватися з нами – це доведеться пережити. Проте можливість домовитися є завжди. Сімейний терапевт Світлана Ройз перераховує 11 правил діалогу, які допоможуть повернути контакт у спілкуванні з близькими, друзями і незнайомими людьми, що дотримуються протилежних вам поглядів.

У сучасному світі складно зберігати рівновагу: іноді досить просто подивитися останні новини, щоб отримати психологічну травму. Ми постійно пірнаємо з емоції в емоцію і не можемо утримати у фокусі уваги найважливіше. На цьому тлі важко зберегти одне з найцінніших надбань людини – можливість бути у контакті. Дуже важливо не знецінити відносини. Перше, що допомагає вийти з емоційного ступору, – раціоналізація, упорядкування. Для людей, які звикли жити почуттями, – це цінна навичка, яку необхідно розвивати.

1. Підготуйтеся до контакту

Перед будь-яким контактом необхідно внутрішньо налаштуватися – як налаштовують інструмент перед концертом. Займіть стійке положення: сядьте або станьте так, щоб відчувати опору, рівновагу. Говоріть тільки те, в чому впевнені і що для вас важливо, тримайте в голові, заради чого ви вступили в діалог. Якщо є ймовірність, що вас будуть провокувати на емоції, знайдіть точку перед очима або деталь одягу, які будуть символізувати для вас стійкість і рівновагу.

2. Налаштуйтеся на пошук рішення, а не на сварку

Починаючи тяжку розмову з близькою людиною, скажіть вголос або про себе: «Я починаю говорити для того, щоб залишитися в контакті, щоб бути з тобою, а не для того, щоб сваритися». Пам’ятайте, що діалог ведеться не для того, щоб виграти бій, а для того, щоб зрозуміти один одного. При контакті з дитиною залишайтеся на рівні його очей, торкайтеся до тіла. В кінці складної розмови обов’язково скажіть: «Я з тобою».

3. Будьте відкриті

Оточення має право нам не вірити, не любити нас і не розуміти, може не погоджуватися з нами – це доведеться пережити. У кожного своя правда. Звертайте увагу на те, що ховається за словами, шукайте більш глибокий сенс. Для цього постарайтеся заспокоїтися і бути відкритими в діалозі.

Як спілкуватися з важкими людьми: 11 правил діалогу

4. Проявіть повагу до співрозмовника

У кожного є право на недосконалість, помилки, омани – це не скасовує початкової поваги до співрозмовника. Пам’ятайте, що і ви можете бути неправі, дозволяйте собі вчитися. А повага опонента до  нас починається з поваги нас до самих себе.

5. Поставтеся з розумінням до особливостей сприйняття співрозмовника

У кожного своя мова і своя швидкість реагування. Ми сприймаємо інформацію суб’єктивно, виходячи з нашого досвіду і особистісних якостей. Не бійтеся перепитувати. Дайте час собі і співрозмовнику на «засвоєння» інформації. Частіше говоріть займенник «я» замість «ти» (я відчуваю, я ображаюся, я злюся, я думаю).

6. Відокремлюйте власні почуття від чужих

У спілкуванні нам властиво проектувати на співрозмовника свої думки або невиявлені бажання. Так само, відповідно, і нам приписують чужі почуття. Вчіться розрізняти ці проекції і залишатися в контакті з собою.

7. Розмовляйте на мові співрозмовника

Не дарма існує вираз «бути на одній хвилі». Спробуйте вловити настрій співрозмовника, зрозуміти, що турбує його саме зараз. Вдалий жарт може легко призвести до незручної ситуації. Таке трапляється, якщо ваш опонент тримається строго і відсторонено.

Як спілкуватися з важкими людьми: 11 правил діалогу

8. Не дозволяйте собою маніпулювати

У спілкуванні з агресивними людьми слід вміти вчасно вийти з агресивного контакту, не зараховувати собі їні звинувачення. Такі люди часто використовують для маніпуляції загальні фрази і займенник «ми». Однак зустрічаються і пасивно-агресивні співрозмовники. Вони вважають за краще говорити за спиною, кидати слова «слідом». У цьому випадку важливо не проектувати на себе почуття провини або гіпервідповідальності. Після таких контактів не відмовляйте собі у повноцінному відпочинку.

9. Не переходьте на особистості

Не обговорюйте особисті якості співрозмовника. Говоріть тільки про факти і події, що мають стосунок до предмету розмови. Якщо діалог все ж перетворюється в суперечку, продовжувати його часто безглуздо. Спробуйте перевести конфлікт на жарт. Я в таких випадках згадую фразу «Цвіль розмножується спорами. Не сперечайся з цвіллю».

10. Покажіть співрозмовникові, що він для вас важливий

Розмовляючи з людиною, повторюйте про себе: «Я тебе бачу», «Мені важливі твої думки і твоя присутність, навіть якщо я з тобою не згоден». Дайте співрозмовнику зрозуміти, що він для вас цінний як особистість.

11. Вчіться на своїх помилках

Важливо вміти завершити діалог. «Спасибі», «до зустрічі» – підійдуть будь-які слова, які прозвучать щиро в цю хвилину. Аналізуйте минулі діалоги і засвоюйте з них уроки. Впевнена в собі людина спокійно говорить про те, що відчуває і очікує, дякує за контакт і вміє приймати компліменти.

Автор: Світлана Ройз, дитячий і сімейний психолог, автор книг «Чарівна паличка для батьків», «Де живе ангел». Керівник Психологічної студії (Київ).

Джерело: www.psychologies.ru

Поділитися:
Позначки Популярні статті

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.