Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

25 порад щодо поліпшення концентрації і працездатності


Слабка здатність концентруватися може виражатися по-різному. Для початку проаналізуйте себе. Встановіть, коли ви не можете зосередитися. Пропонуємо вам 25 практичних порад щодо поліпшення концентрації і працездатності, які викладені далі в компактній формі.

1. Почніть із спостереження за собою

Слабка здатність концентруватися може виражатися по-різному. Один не може уважно слухати, що йому говорять; інший швидко втрачає основну суть при розумовій роботі; третьому постійно заважає шум навколо. Для початку проаналізуйте себе. Встановіть, коли ви не можете зосередитися. Які канали сприйняття, насамперед, зачіпаються при цьому? Як ви можете пояснити це? Чим частіше ви спостерігаєте за собою, тим точніше ви підберете методи і вправи для поліпшення вашої здатності концентруватися.

2. Беріться тільки за одну справу

Багато людей вважають за краще займатися одночасно кількома справами. Так, притиснувши плечем до вуха телефонну трубку, розмовляють з клієнтом, при цьому набираючи на комп’ютері текст ділового листа і слухаючи поради сидячого поруч колеги. А що відбувається з мозком? Щонайменше, одну зі справ при такому підході неможливо якісно довести до кінця, мозок не встигає сприймати одночасно таку кількість інформації і обробляти її. Нам вдасться підвищити якість своєї уваги, якщо ми будемо займатися тільки однією справою. Адже концентрація – це утримування уваги на одному об’єкті, а не розпорошення на кілька. Повноцінно сконцентруватися можна лише тоді, коли займаєшся однією справою.

3. Дотримуйтесь свого біоритму

У який час доби ви відчуваєте себе в найвищій мірі активними, а коли у вас з’являються пасивність і занепад сил? Протягом дня ми можемо відчувати чергування підйому і спаду сил. Тому беріться за справи, які потребують найбільшої концентрації, тоді, коли ви найбільш працездатні і активні.

4. Створіть «скляний ковпак»

Шум і різні подразники, що оточують нас, заважають концентруватися. Працювати під «скляним ковпаком» – означає, відгородитися від усіх джерел шуму і подразників. Але в нашому сучасному світі дуже важко знайти таке місце, де б абсолютно нічого не заважало зосереджено працювати. Спробуйте знайти на кілька годин більш-менш спокійне місце, щоб попрацювати.

5. Зберіться з думками

Для концентрації необхідний не тільки зовнішній спокій, але і внутрішній. Перед тим як приступити безпосередньо до роботи, розслабтеся і зберіться з думками. Відкиньте всі думки, що стосуються інших ваших обов’язків, і поступово подумки «підберемося» до того, чим вам належить займатися. Потім подумайте над тим, як вам найкраще досягти поставлених цілей і виконати поставлені вимоги. Потім спокійно приступайте до виконання роботи.

6. Плануйте!

Концентрація передбачає зосередження уваги тільки на одному об’єкті, процесі чи діяльності. У цьому вам допоможе складання плану, де буде впорядковано всю безліч завдань та обов’язків, які необхідно виконати. Це може бути план на день, тиждень або на цілий місяць. Чим, коли і після чого я буду займатися? Лише виконавши одне завдання і відзначивши його виконання ви можете переходити до наступного. Вносьте також час, коли ви хотіли б виконати ту чи іншу роботу.

7. Загостріть свої органи чуттів

П’ять органів чуттів пов’язують нас з зовнішнім світом. Але під час роботи цей безкінечний потік інформації, що сприймається органами почуттів, слід фільтрувати. Якщо ми читаємо складний текст, то в даний момент для нас головним є зір. Цілеспрямоване управління органами чуттів сприяє концентрації, тому цю здатність слід регулярно тренувати.

8. Тренуйте свою пам’ять

Чим краще розвинена наша пам’ять, тим краще ми оперуємо інформацією, а значить, можемо краще концентруватися за роботою. З добре розвиненою пам’яттю вам не потрібно буде витрачати час і зусилля на пошук інформації. У вас в голові буде міститися маса інформації, яку ви зможете використовувати при необхідності. Кожен крок на шляху поліпшення пам’яті – це також крок у розвитку здатності концентруватися. Тренуйте свою пам’ять!

9. Мотивуйте себе

Якщо завдання цікаве, то ми справляємося з ним з легкістю. По-іншому ситуація з завданнями, які нам не подобаються, в яких ми не бачимо сенсу. Щоб змусити себе виконувати подібні справи, нам потрібен стимул. Власне кажучи, побачити позитивне в справі, яку не хочеться, але доводиться виконувати, і означає мотивацію. Намагайтеся знайти користь і вигоду для себе в будь-якій справі

10. Беріться за справу негайно

Апетит приходить під час їжі. Інтерес до якоїсь справи найчастіше з’являється тільки тоді, коли вже починаєш займатися цією справою. Для того щоб мотивувати себе і підтримувати концентрацію, необхідно змінити підхід до справи. Найважче зробити перший крок, а інтерес з’явиться пізніше. Тому приступайте до виконання нецікавої для вас справи якомога швидше, не відкладаючи.

25 порад щодо поліпшення концентрації і працездатності

11. Ускладнюйте завдання

Відсутність інтересу знижує здатність до концентрації. Але яким чином можна отримати інтерес до справи, яка нам здається нудною і не цікавою? Спробуйте наступний метод: спробуйте знайти особливі завдання для себе при виконанні якого-небудь завдання, які надали б вам мотивацію і інтерес. Якщо, наприклад, ви виконуєте з дня на день одне і те ж завдання, то спробуйте сьогодні витратити на його виконання на 20% менше часу, ніж зазвичай.

12. Не повинно бути ніякого тиску з боку

Часто концентруватися нам заважають зовнішні фактори: настирлива трель телефону; квапить начальник, чи колега перериває вас, щоб порадитись. Як правило, ми не в силах чинити опір цим перешкодам, і страждає наша концентрація. Але насправді у нас є альтернативні варіанти. Ніхто нас не примушує знімати трубку телефону. З шефом або колегами ми можемо переговорити пізніше, в заздалегідь обговорений час. Зрештою, багато залежить від вас, чи будете ви реагувати на перешкоди чи ні.

13. Уникайте перевтоми

За скільки завдань ви беретеся в день, і скільки з них ви виконуєте? Чим більше завдань на нас звалюється, тим більше шансів отримання стресу. Величезна кількість навантаження перешкоджає вільному ходу нашої енергії і послаблює силу концентрації. Уважно плануйте свій робочий день, вносьте в нього тільки те, що ви точно виконаєте.

14. Зробіть своє робоче місце зручним і практичним

Коли нам зручно за робочим столом, тоді підвищується наша працездатність і зокрема – концентрація. Обстановка робочого місця грає при цьому вирішальну роль. Чим більше воно відповідає вимогам нашого організму, тим краще ми працюємо і менше втомлюємося, а значить, довше можемо концентруватися. Зверніть увагу на правильну висоту стільця, на свою позу за столом, освітлення і на відстань між екраном монітора і вашими очима. Правильне освітлення, зручний стілець і сприятлива температура приміщення сприяють концентрації.

15. Розслабляйтеся душею і тілом

Якщо ми нервуємо, напружені, то ми не можемо сконцентровано працювати. Якщо ж ми, навпаки, спокійні, врівноважені і розслаблені, то в цьому випадку ми можемо підключити всі свої енергетичні резерви і повноцінно працювати. Вправи з розслаблення допомагають впоратися з нервозністю, внутрішньою напругою і стресом, посилюючи при цьому концентрацію. Існує цілий ряд найрізноманітніших методик розслаблення – від дихальної гімнастики і медитації до аутогенного тренінгу. Вирішуйте самі, яка методика вам більше підходить.

16. Визначайте найбільш важкі завдання

Наші енергетичні резерви не безмежні, тому ми втомлюємося. Щоб раціонально використовувати свою здатність концентруватися, слід в плані на робочий день відразу ж визначати пріоритети та завдання найвищої складності. Які завдання найважливіші? Які завдання вимагають підвищеної концентрації? Які завдання можна віднести до повсякденної рутини? Концентруйтеся на завданнях з найвищим пріоритетом.

17. Висипайтеся

Одним людям потрібно багато спати, іншим – менше. Але будь-яка людина, яка недостатньо спала, відчує зниження працездатності і концентрації. Якщо ж ви регулярно висипаєтеся, то тоді ви підсилюєте свою здатність до концентрації.

18. Визначте свої сильні сторони

Чи даєте ви собі дійсно працювати концентровано? Або ви говорите собі кожен раз, що ви не здатні уважно працювати? Ви постійно схиляєтеся до того, що починаєте сумніватися в собі і орієнтуватися на негативний результат? Але негативний настрій і сумніви в собі можна подолати тільки за допомогою віри в свої сили і здібності. Почніть із того, що змусьте говорити свій внутрішній голос по-новому. Замість того щоб говорити собі: «У мене нічого не вийде!», Повторюйте інші слова: «Я все можу, і у мене все вийде!». Той, хто вірить в себе, той володіє прекрасною концентрацією.

19. Утримуйте в порядку своє робоче місце

Для багатьох людей порядок на робочому столі або в майстерні сприймається як само собою зрозуміле. Якщо ви не належите до такого роду людей, то тоді вам слід навчитися підтримувати в порядку своє робоче місце. Порядок на столі впливає на концентрацію – наприклад, якщо на вашому столі будуть лежати лише ті папери і роздруківки, які необхідні вам в даний момент, вам не потрібно буде витрачати час і енергію на пошук потрібного документа, якщо на столі панує паперовий хаос.

20. Не забувайте робити паузи

Неможливо працювати концентровано довгий час. Хто працює без перерв і пауз, той працює не ефективно. Давайте можливість своєму мозку відпочивати. Через певні проміжки часу робіть паузи інтервалом 5-15 хвилин, щоб дати організму відпочинок. Пройдіться трохи, поговоріть з колегами (але не про поточну роботу!), прийміть душ (якщо ви знаходитеся вдома). Не забувайте під час цих пауз відкривати вікно і провітрювати приміщення, в якому працюєте.

21. Підтримуйте хорошу фізичну форму

Деякі професії не вимагають від людини великої фізичної активності. Ми занадто багато сидимо і паралізуємо при цьому свій дух. Млявість нашого організму гальмує потік енергії до нашого мозку, і ми тому швидше втомлюємося і втрачаємо концентрацію уваги.Втомившись сидіти за письмовим столом, встаньте, зробіть декілька фізичних вправ або пройдіться по будівлі. Підтримуйте себе в хорошій фізичній формі, приділяйте час для спорту, займайтеся йогою, аеробікою, плаванням – взагалі, тим видом спорту, який вам до душі.

22. Визначте свої цілі

У кого немає мети, той нічого не доб’ється. Той, хто виконує якесь завдання, не орієнтуючись на ціль, той розтрачує даремно свою енергію і розсіює увагу. Для кожної діяльності слід визначати цілі. Встановлюйте мету перед тим, як приступити до виконання завдання, а також час, за який ви збираєтеся досягти цієї мети. Це може бути мета, яку можна досягти за короткий відрізок часу («До обіду я напишу квартальний звіт»), а можуть бути цілі, на досягнення яких знадобиться більше часу («Цього року я куплю собі квартиру»).

23. Керуйте своїми думками

Наші думки вільні, часом вони течуть незалежно від нашої волі. Однак ви можете впливати на хід думок і на їх напрямок. Це стосується того, як ви налаштовуєтеся на щось позитивне, а також, коли перешкоджаєте відхиленню ходу ваших думок від теми. Тому, коли ваші думки починають «йти в сторону», ви повинні сказати собі «Стоп!» І повернути свої думки до завдання, яке ви виконуєте.

24. Відкладіть в сторону проблеми

Коли наша голова зайнята всякими насущними проблемами, то ми не можемо повноцінно сконцентруватися. Щоб концентруватися, ми повинні або вирішити ці проблеми, або змінити наше уявлення про них. При цьому добре допомагає метод візуалізації. Уявіть собі, наприклад, ваші проблеми у вигляді високої гори, а потім подумки зменшите цю гору до розмірів пагорба. Візьміть якусь проблему, що турбує вас, уявіть її собі образно, а потім зменшіть і символічно киньте її через плече. Таким чином ви внутрішньо звільняєтесь від гнітючих вас проблем.

25. Все у ваших руках

Само собою зрозуміло, завжди є причини, через які ви не могли сконцентруватися. Минулої ночі ви погано спали, було дуже жарко, постійно дзвонив телефон … Частково ви маєте рацію, посилаючись на ці фактори. Але все ж поставтеся до концентрації з повною серйозністю. Будьте наполегливі, терплячі і послідовні в досягненні своєї мети. Все у ваших руках, і тільки від ваших дій залежить, чи вийдуть події з-під вашого контролю, або ж ви будете цілеспрямовано виконувати поставлені перед собою завдання.

Автор: Еберхард Хойль (Eberhard Heuel), консультант з питань поведінки та комунікації, викладач університету міста Хаген. 

Поділитися:
Позначки Популярні статті

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.