Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

П’ять етапів бенчмаркінгу і як їх використовувати для поліпшення показників вашої компанії


Бенчмаркінг – це процес безперервної оцінки та порівняння якоїсь організації з будь-яким зі світових (галузевих) лідерів бізнесу з метою отримання інформації, яка допоможе цій організації поліпшити свої показники.

Конкурентна розвідка – найважливіший елемент майже кожної фази бенчмаркінгу. Поки ви не будете знати методи конкурентної розвідки, вам не вдасться отримати найбільш цінне від програми бенчмаркінгу. Більш того, деякі аспекти якісного бенчмаркінгу складно оцінити без використання конкурентної розвідки. Компанії, що мають добре розроблені програми конкурентної розвідки, використовують вміння і знання інших компаній для своїх цілей.

Виділимо п’ять основних етапів процесу бенчмаркінгу:

1.Визначення функцій і процесів, що вимагають поліпшення у вашій компанії.
2. Визначення найкращих компаній.
3.Вимірювання показників вашої компанії.
4.Вимірювання показників інших компаній.
5. Використання отриманої інформації для поліпшення показників вашої компанії.

Етап 1. Визначення важливих функції або процесів, що вимагають поліпшення

Помилково думати, що більшість компаній знають, за відомим висловом класика менеджменту, «як вони роблять те, що роблять». Невміння досліджувати внутрішні процеси – перша серед десятки головних помилок бенчмаркінгу. Як менеджери, які починають проект по конкурентній розвідці, часто не помічають, що необхідна інформація вже є у власній фірмі, так і компанії, що планують проект по бенчмаркінгу, можуть виявитися не в змозі зібрати разом все, що відомо про власні внутрішні процеси. Без цієї надійної інформаційної бази не можна порівняти себе з іншими.

Методи конкурентної розвідки у вашій власній компанії допоможуть вам виявити процеси, які вимагають оцінки.

Етап 2. Визначення найкращих компаній

Компанія Motorola, один з лідерів конкурентної розвідки, вирішила зменшити тривалість циклу між прийомом замовлення і доставкою своїх радіотелефонів. Де вона могла знайти допомогу? Безумовно, у компанії Domino’s Pizza – лідера в області швидкої доставки піци.

Банк First Chicago Bank був зацікавлений у поліпшенні обслуговування клієнтів по телефону. Кожен може уявити собі, що відчувають люди в очікуванні з телефонною трубкою, тому що багато хто з нас потрапляли в такі ситуації. Куди звернувся банк по допомогу? До декількох авіакомпаній, які налагодили продаж авіаквитків по телефону.

Хоча лідери у вашій галузі можуть бути відомі, не слід обмежувати себе бенчмаркингом тільки з ними: їх може стурбувати бенчмаркінг з вашою фірмою, оскільки ви є прямими конкурентами. Крім того, компанії в одній галузі прагнуть вирішувати одні й ті ж завдання однаковими способами. Тому, придивляючись до інших галузей, ви збільшуєте шанси знайти щось нове і особливе.

Найголовніше – не обмежуйте себе ні галуззю, ні географією.

Як знайти партнера? Одна компанія з виробництва боєприпасів провела бенчмаркінг з компанією, що випускає пенали для губної помади. Чому? Виготовлювачі патронів шукали спосіб шліфовки корпусів гільз і знайшли його у виробників губної помади.

Хоча конкурентна розвідка може допомогти знайти потрібного партнера, її справжні можливості проявляються при роботі з партнерами, що не бажають працювати з вами. Наприклад, деякі компанії котируються настільки високо, що всі хочуть вести з ними бенчмаркінг. Що робити, якщо є краща компанія, але вона не може вам допомогти? Для відповіді на питання, що цікавлять ви можете використовувати конкурентну розвідку, причому навіть не відвідуючи досліджувану компанію. Фактично, при добре організованій підготовчій роботі, навіть компанія, що відмовила вам в бенчмаркінгу через відсутність часу, може відповісти на ясно поставлені питання, і це дозволить здійснити ваш проект бенчмаркінгу.

Крім того, навіть якщо компанія Х визнана кращою в своїй галузі, можливо, існують невеликі компанії,  бізнес-процеси яких вас цікавлять поставлені так само добре, як і в компанії-лідері, але ніхто про це не знає, окрім самих цих компаній. Методи конкурентної розвідки зможуть допомогти знайти ці «перлини».

Етап 3. Вимірювання показників вашої компанії

На цьому етапі ви зможете порівняти себе з іншими подібними компаніям; зрозуміти, які питання задати і яку інформацію отримати від компаній при їх відвідуванні. Наприклад, деякі процеси легко визначити кількісно: вироблення продукції на одного зайнятого, число помилок на один виріб, кількість операцій на одну людину. Інші процеси не так легко піддаються кількісному визначенню, і їх вам доведеться оцінювати самостійно.

Етап 4. Вимірювання показників інших підприємств

На цьому етапі проекту ви накопичуєте і аналізуєте інформацію бенчмаркінгу, що вимагає хорошої підготовки. У ході бенчмаркінгу ви не повинні задавати багато питань. Вони повинні бути конкретними і предметними.

Одна з поширених помилок в проектах бенчмаркінгу – відсутність підготовки. Перш ніж попрямувати в іншу компанію, слід провести попередню підготовчу роботу: зібрати інформацію із зовнішніх джерел (газети, журнали та річні звіти), дізнатися всю доступну інформацію про компанії, що вас цікавлять, включаючи можливо метод «зворотного проектування» (reverse engineering) її технологічних процесів.

Загальна помилка в бенчмаркінгу – не помітити справжньої причини того, чому якась компанія діє краще, ніж ви. Можливо це пов’язано з тим, що вона використовує невідомі вам адміністративні ресурси, вона провела бенчмаркінг з кращою компанією або корисну експертизу у зв’язку зі злиттям або спільною роботою з кращою компанією. Методи конкурентної розвідки допоможуть вам знайти дійсне джерело «блиску» компанії, з якою ви проводите бенчмаркінг.

Етап 5. Використання отриманої інформації для поліпшення показників вашої компанії

Мета бенчмаркінгу не в тому, щоб дізнатися, як ви виглядаєте на тлі конкурентів або ж наскільки краще за вас вони щось роблять. Мета бенчмаркінгу – поліпшити показники вашої фірми. Якщо ви не використовували отриману інформацію, ви даремно витратили час на бенчмаркінг. Крім того, бенчмаркінг – не одноразова дія. Він повинен стати частиною тривалої програми вивчення і поліпшення. Компанія Xerox, відома як одна з родоначальниць процесу бенчмаркінгу в 70-х роках, наприклад, досі одночасно веде сотні програм бенчмаркінгу.

У вас повинна бути програма конкурентної розвідки для безперервного моніторингу даних від компаній, з якими ви проводите бенчмаркінг. Це особливо важливо по відношенню до конкурентів. Припустимо, ціна товару у вас і у конкурента розрізнялася на 10% і ви вирішили ліквідувати різницю за два роки, зменшуючи ціну щорічно на 5%. Поки ви досягали своєї мети, конкурент міг знизити свої витрати, і ви знову опинитеся позаду.

Слід зазначити, що бенчмаркінг – це не сліпе наслідування. Основне завдання полягає в тому, щоб навчитися у кращого і адаптувати засвоєне у власній компанії. Не все, що ви дізнаєтеся, працюватиме на вашу компанію. Ідеї ж, які з першого погляду не здалися корисними, можуть бути переоцінені після деякого переосмислення і доопрацювання.

Щоб зв’язати бенчмаркінг і стратегічне планування, слід використовувати систему, вже об’єднуючу конкурентну розвідку і стратегічне планування.

Джерело: elitarium.ru

Поділитися:
Позначки Популярні статті

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.