Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

5 нездорових шаблонів мислення і чим їх замінити


Психологи впевнені: причини того, що отруює нам життя, не завжди зовні. І не завжди «все псує» невдалий збіг обставин: ми і самі прекрасно справляємося з цим завданням. З цим згодна сімейний терапевт Дженіс Хармон. Вона розповідає про нездорові шаблони мислення, які властиві більшості з нас, а головне – про те, чим і як їх можна замінити.

Найчастіше причина тривоги або емоційної нестабільності в наших нездорових шаблонах мислення. Ось кілька найпоширеніших.

1. Чорне-біле мислення

Філіп посварився з тещею і тепер обурюється: «Вона ніколи не чує ані слова з того, що я говорю!» Насправді вона до нього прислухалась, але в даний момент він цього не пам’ятає: його переповнюють емоції.

Подібне мислення заважає спілкуватися, розуміти один одного і шукати способи вирішити проблему. Чорно-біле мислення (або підхід «все або нічого») обмежує нас, не дає побачити альтернативні можливості. Замість того щоб узагальнювати, спробуйте побачити реальність. Теща не слухає Філіпа тільки в даний момент. Якщо він трохи заспокоїться, то зможе згадати всі ті випадки, коли до нього прислухалися.

2. Спроби прогнозувати майбутнє

Підготовлений Марією звіт розкритикували. Дівчина в паніці: «Мене напевно звільнять!» По-перше, можливо, що це не так. Ми не можемо передбачати майбутнє. По-друге, негативне мислення провокує тривожність і стрес. Постарайтеся бути реалістичними.

Турбуючись, що поганий звіт може коштувати їй роботи, Марія могла б обговорити це зі своїм безпосереднім начальником, щоб зрозуміти, наскільки серйозна проблема, і спробувати виправити ситуацію. Активні дії допоможуть знизити рівень тривоги і стресу.

3. Спроби читати чужі думки

Вони особливо руйнівні в близьких взаєминах. Анна і Олександр чекають гостей. Анна готує, розраховуючи на те, що чоловік здогадається пропилососити, а дізнавшись, що він цього не зробив, злиться: «Міг би сам збагнути! Я ж казала, що нічого не встигаю! »

Анна розраховувала на чоловіка, але він про це не знав. Можна було попросити його про допомогу.

4. Ігнорування позитивних моментів

Мозок більше схильний помічати неприємне, а значить, зосередитися на негативі легко. Ліза і Макс в кіно відмінно провели час. По дорозі додому почали обговорювати, скільки заплатити няні, яка дивилася за дітьми. Ліза запропонувала суму, Макс не погодився, подружжя посперечалося. «Ну добре, вечір зіпсований! Тобі аби посперечатися!»- спалахнула Ліза. У підсумку вони пішли спати, гніваючись один на одного.

І фільм, і похід в кафе після сеансу забуті. Макс і Ліза дозволили всього одному неприємному моменту зіпсувати вечір, а могли б ще раз згадати, як добре провели час.

5. Узагальнення, навішування ярликів, образи

Ми часто називаємо себе або інших лузерами, дурнями, ледарями. Коли не отримали посаду, про яку мріяли, – вважаємо себе невдахами. Дитина не прибралася в кімнаті, спересердя називаємо його нечепурою.

Такі визначення невірні. Те, що ми не отримали роботу, не робить нас невдахами, а розкиданий одяг по підлозі не обов’язково свідчить, що дитина нечепура і ледар. Подібні ярлики завдають болю і наносять удар по самооцінці. Коли ми думаємо, що оточуючі теж вважають нас невдахами, ми можемо вирішити, що нічого і намагатися чогось досягти.

Нездорові шаблони мислення часто шкодять як нам, так і оточуючим. Замінивши їх на більш конструктивні, можна підвищити самооцінку і поліпшити навички спілкування.

Автор: Дженіс Хармон (Jenise Harmon) – сімейний психотерапевт

Джерело: www.psychologies.ru

Поділитися:
Позначки Популярні статті

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.