Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk
News 30.07.2023

50 років BMW 2002 Turbo (E20). Автомобіль, який поляризував суспільство

Велика потужність з відносно невеликого робочого об’єму: турбіни вже 50 років є паровими молотами серед двигунів внутрішнього згоряння. Історія успіху, яка почалася з BMW 2002 Turbo. Зі спойлерами та “бойовою розмальовкою”, технічно геніальний Turbo-02 провокував усіх: технічних наркоманів, спідстерів та політиків.

Концепт BMW Turbo 1972 року

У вересні 1973 року шанувальники спортивних автомобілів зібралися біля стенду IAA компанії Bayerische Motorenwerke, не вірячи своїм очам. Ця шалена турбопотужність, яку роком раніше прославляли як футуристичний двигун у дослідницькому автомобілі мрії BMW Turbo раптом стала стандартною. BMW 2002 Turbo дебютував як перший європейський серійний автомобіль з турбонагнітачем вихлопних газів і впорскуванням бензину, горді 125 кВт / 170 к.с. і такий же швидкий, як набагато дорожчий Porsche 911, який також був представлений на IAA з турбонаддувом, але тільки в якості прототипу.

Тому увага публіки була прикута до топової версії BMW 02 серії, якій було вже більше семи років. Це було пов’язано не лише з тим, що 2002 Turbo обіцяв рекордний час проходження кола – турбокомпресор від Kühnle, Kopp und Kausch (KKK) дозволив отримати додаткові 40 кінських сил від перевіреного рядного чотирициліндрового двигуна від 2002 tii – але й з тим, що спортивне вбрання Баварського експреса викликало дискусії по всій Німеччині.

Спойлери, смуги та вихлопні труби на крилах також носили дикі Ford Capri та інші спортивні автомобілі. Але BMW зі своїм сумнозвісним написом 2002 турбо на величезному передньому спойлері у дзеркальному відображенні довів цю тему аж до сесії запитань і відповідей у Бундестазі.

Суперечливий напис  

Для того, щоб “водій попереду міг швидко зрозуміти, що позаду в його дзеркалі заднього виду знаходиться швидкісний автомобіль”, прес-реліз BMW виправдовує суперечливий напис у дзеркалі і додає. Ексклюзивні кольори турбо: білий і сріблястий. Бічні накладки з написами показують, яка це гаряча силова установка”. Насправді, ця кузовна графіка, деяка в типових синьо-фіолетових відтінках новоствореної BMW Motorsport GmbH, одразу ж забезпечили Turbo 2002 року місце в автомобільній поп-культурі.

Модні аксесуари також просували найшвидший BMW 02 і термін “турбо”, який увійшов у повсякденну мову після дебюту інших моделей, таких як Porsche 911 Turbo і Saab 99 Turbo. Сьогодні, коли багато речей стали “турбованими” – від турбо-навчання до турбо-добрива і турбо-швабри, або коли “турбо” вмикається як прискорювач у повсякденній роботі, – це вже сприймається не так, в той час як перші власники автомобілів з турбокомпресором відчували ейфорію в 1970-х роках від очікування швидкості.

BMW 2002 Turbo за тодішніми мірками був майже розв’язаним – його максимальна швидкість –  211 км/год – була рівно на один символічний км/год вище за Porsche 911 або Mercedes 350 SL  Ви фактично купували абонемент на швидкісну смугу на автомагістралях. І це без дзеркального напису, який після публічних дебатів був доступний лише у вигляді “спеціальної аксесуарної клейкої смужки від 3М на передньому спойлері”, яку майже ніхто не замовляв.

У 1970-х роках країна змінилася, віра в безмежне зростання часів економічного дива закінчилася, про безпеку дорожнього руху та захист навколишнього середовища вперше заговорили в повний голос. “Екологічно чистий, яскравий у зручній упаковці” – так називався рекламний буклет, який BMW роздавала гостям на прем’єрі Turbo 2002 року на виставці IAA у 1973 році. У публікації пояснювалося, що “гарне сумішоутворення забезпечує екологічно чисте згоряння” і що витрата палива Super за стандартом DIN становила лише 9,7 літра. Це було на десять відсотків більше, ніж споживав слабший tii 2002 року, але на третину менше, ніж вимагали порівняно спритні спортивні автомобілі з більшим робочим об’ємом від інших виробників. Це одна з причин, чому турбо-технологія швидко отримала визнання і зараз використовується майже всіма виробниками двигунів внутрішнього згоряння.

Характеристики перших турбодвигунів

Турбонаддув на серійних автомобілях не був чимось новим у 1973 році, адже одинадцятьма роками раніше General Motors вже потрясла американську V8-сцену, випустивши турбомоделі Oldsmobile F-85 Jetfire та Chevrolet Corvair Spyder. Однак американці не могли змиритися з характеристиками перших турбованих двигунів – майже ніякої потужності в діапазоні середніх обертів, натомість вибуховий феєрверк потужності на верхівці. Тож з кінця 1960-х років європейські тюнери, такі як Майкл Мей, почали розробляти турбо-набори для автоспортивних моделей.

У BMW, тим часом, на чемпіонаті Європи 1969 року використовували модель 2002 ti, чий надійний рядний чотирициліндровий двигун типу M10 видавав 202 кВт/275 к.с. завдяки турбонагнітачу вихлопних газів (для порівняння: стандартний 2002 ti мав 88 кВт/120 к.с.) і таким чином привіз до Мюнхена титул чемпіона Європи. Так чому б не посилити дорожню версію 2002  турбо-м’язами, тим більше, що під капотом компактної середньорозмірної моделі не міг поміститися шестициліндровий двигун з великим робочим об’ємом. Сказано – зроблено: за концепт-каром BMW Turbo, представленим у 1972 році, через рік з’явилася версія 2002 Turbo з “високопродуктивним і надійним двигуном, перевіреним у жорсткій конкурентній боротьбі”, як пишномовно пояснювалося в прес-релізі.

Турбочемпіон 

Двигун M10 був, безсумнівно, надійним і придатним для майбутнього, оскільки десять років по тому його все ще використовували для виробництва силового агрегату Формули-1 для Brabham-BMW, з яким Нельсон Піке виграв перший “Турбо Чемпіонат світу”. До речі, про швидкість: коли агресивно вбраний BMW 2002 Turbo, який різко рвався вперед приблизно з 3500 обертів, був представлений у 1973 році, він поляризував суспільство, як жодному іншому автомобілю це не вдавалося. Незадовго до цього німецька статистика аварійності зафіксувала негативний рекорд – понад 21 000 смертей на дорогах, а кампанії з безпеки дорожнього руху та обмеження швидкості до 100 км/год на заміських дорогах, здавалося, тільки починали демонструвати успіхи у зменшенні кількості аварій, тож “гарячий BMW” був хибним сигналом в очах тих, хто боровся за безпеку руху.

З іншого боку, чимала кількість технологічних фріків і фетишистів перформансу була в захваті від авто з турбонаддувом, який розганявся до 100 км/год за 6,9 секунди. Чого ніхто не підозрював під час дебюту Turbo 2002 року: всього через місяць вибухнула перша нафтова криза, ціни на бензин зросли на 20 відсотків, дати проведення перегонів були скасовані, натомість були введені недільні дні без автомобілів і обмеження швидкості до 100 км/год на автобанах. Ринок обвалився і повільно відновлювався навіть після закінчення кризи. Повна зупинка продажів турбо-автомобілів? Зовсім ні, до липня 1975 року було поставлено 1 672 найшвидших BMW 2002. Спочатку BMW розраховував лише на 1 000 одиниць Turbo, які коштували щонайменше 18 720 марок. Швидкісні автомобілі, очевидно, завжди зачаровують, навіть коли їзда на повному газу є табу, як показують ринки спортивних автомобілів із суворими обмеженнями швидкості.

Важливість BMW 2002 Turbo у сьогоднішньому світі класичних автомобілів пояснює експерт Френк Вілке з оціночної організації Classic Analytics: “У 1980-х роках він був радше технічно захоплючою родзинкою, яку мало хто наважувався придбати, сьогодні за справжні топ-екземпляри просять близько 140 000 євро”.

Поділитися:
Позначки
Спільнота автобізнесу

Ваше професійне життя повʼязане з автомобілями? Долучайтеся до професійної спільноти, обмінюйтеся досвідом та будьте на звʼязку з колегами.

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.