Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk
News 29.12.2022

6 найважливіших речей, які наука дізналася у 2022 році про те, як жити щасливим, повноцінним життям

ДЖЕССІКА СТІЛМАН: ще 25 років тому психологія була майже виключно зосереджена на дослідженні психічних захворювань і страждань, які вони спричиняють. Потім у 1998 році психолог-першопроходець Мартін Селігман вступив на посаду президента Американської психологічної асоціації і оголосив про новий фокус на “позитивну психологію”.

Ця нова галузь дослідження не розглядатиме хвороби та розлади, а вивчатиме людське процвітання з метою підвищення добробуту та життєстійкості пересічних людей. Революція народилася і з тих пір триває.

2022 рік не став винятком. Цього року дослідники по всьому світу продовжили проводити проривні дослідження, які показують, як звичайні люди можуть жити щасливішим, більш осмисленим життям. Науковий центр Greater Good при Каліфорнійському університеті в Берклі, який є одним з найкращих джерел інформації про розвиток подій у цій галузі, нещодавно опублікував свої підсумки за рік. Ось деякі з висновків, які будуть найбільш корисними для підприємців, які прагнуть підвищити свій добробут у 2023 році.

1. Насолода від повсякденних задоволень надає життю більшого сенсу

“Сенс життя” – важке словосполучення. Почувши його, ви, напевно, подумаєте про героїчні вчинки, інновації, що змінюють світ, і питання космічного порядку. Але нове дослідження, опубліковане цього року, свідчить про те, що насправді можна побудувати осмислене життя з більш приземлених матеріалів.

Дослідники попросили 474 учасників поміркувати і оцінити звичайні речі, такі як прекрасна мить на природі, проведення часу з коханою людиною або невеликий акт доброти. Після цього учасники повідомили, що відчули, що їхнє життя стало більш значущим.

Цей висновок має заспокоїти пересічних людей. Не потрібно будувати імперії чи надихати мільйони, щоб відчути сенс життя. Просто звернувши увагу на маленькі радощі (що легше сказати, ніж зробити), ви станете на правильний шлях до відчуття мети, якої ви прагнете.

2. Щоб досягти більшого, женіться за дискомфортом, а не за успіхом

Я писав про це дослідження свого часу, бо воно здалося мені дуже глибоким, але воно, безумовно, варте того, щоб нагадати про нього ще раз. Вчені виявили, що коли люди намагаються опанувати складний виклик, вони відчувають себе більш залученими і повідомляють про більший прогрес, коли вони розглядають дискомфорт як сигнал до навчання і активно шукають неприємні відчуття.

“Зростання часто буває некомфортним; ми виявили, що прийняття дискомфорту може бути мотивуючим”, – пишуть дослідники. “Люди повинні шукати дискомфорт, притаманний зростанню, як ознаку прогресу, а не уникати його”.

3. Пандемія дійсно змінила наші особистості

Протягом усього кошмару Covid автори писали аналітичні статті, припускаючи, що пандемія змінює нашу особистість. Тепер, коли ми маємо достовірні дані, чи дійсно Covid-19 змінив нас?

Так, і не в кращий бік. Дані про більш ніж 7000 людей, чиї особистісні риси “Великої п’ятірки” регулярно відстежувалися з 2014 року, показали, що в міру того, як пандемія тривала, особистість людей відходила від екстраверсії, відкритості, поступливості та сумлінності. Коротше кажучи, досвід зробив нас менш соціальними та буркотливими.

Це звучить дещо похмуро (хоча і не неймовірно шокуюче), але Greater Good вказує на те, що ці висновки насправді мають і позитивний бік: “якщо особистості можуть змінитися в цьому напрямку за такий короткий час, вони можуть змінитися і в позитивному напрямку. Так, пандемія була важкою, але ми можемо відновитися”.

4. Ми недооцінюємо силу доброти

Існує тип дослідження, який я бачу знову і знову: дослідники запитують людей, наскільки, на їхню думку, їм сподобається певна дія (можливо, сказати “дякую”, поговорити з незнайомцем або написати повідомлення другу), а потім запитують їх, що вони відчувають, коли роблять це насправді. Знову і знову результати виявляються однаковими. Ми недооцінюємо, наскільки приємно простягнути руку допомоги, і переоцінюємо, наскільки незручною буде взаємодія.

Greater Good зазначає, що кілька нових досліджень цього року продовжили цю тему, виявивши, що люди систематично недооцінюють радість, яку приносять невеликі акти доброти і зв’язку. Одне дослідження навіть показало, наскільки позитивно доброта впливає на наше здоров’я. Воно виявило зниження активації генів, “пов’язаних з більшим запаленням, яке, будучи хронічно підвищеним, збільшує ризик захворювання” протягом цілого місяця після того, як суб’єкти дослідження здійснили три невеликі акти доброти.

5. Благоговіння допомагає нам відчувати зв’язок

Існує багато доказів того, що благоговіння – це відчуття глибокої, але приємної малості, яке ви відчуваєте, дивлячись на нічне небо, наприклад, – може зменшити тривогу і підвищити самопочуття. Цього року нове дослідження виявило, що воно має ще один позитивний ефект. У поляризованому і самотньому світі благоговіння допомагає нам відчувати себе більш пов’язаними з іншими людьми, навіть тими, хто дуже відрізняється від нас.

“В одному дослідженні, опублікованому в журналі Emotion, американських учасників спонукали відчути благоговіння… а потім повідомили, наскільки вони ототожнюють себе з усім людством і відчувають спільну долю з ним. У деяких випадках їм також пропонували віддати гроші парі благодійних організацій – одній глобальній, а іншій, що займається виключно американцями”, – пояснюють у Greater Good. “У порівнянні з іншими людьми, які займалися різними видами діяльності, люди, які відчували благоговіння, були більш глобально орієнтовані – і з більшою готовністю робили пожертви глобальним благодійним організаціям”.

6. Молодь не є більш егоїстичною

Нарікання на “сучасну молодь” – розвага, стара як світ, але вона не має під собою наукового підґрунтя. Дослідження постійно показують, що більшість заламувань рук з приводу нібито недоліків молоді більше спрямовані на накрутку голосів, ніж на будь-які реальні та довготривалі відмінності між поколіннями.

Цьогорічний внесок у цей жанр – огляд сотень досліджень, проведених між 1956 і 2017 роками, в яких учасники грали в дуже поширену гру, яку економісти використовують для оцінки егоїзму. Ось головний висновок, згідно з Greater Good: “Зрештою, дослідники виявили, що молодші покоління менш егоїстичні і більш схильні до співпраці, ніж старші покоління”.

Коротше кажучи, з дітьми не тільки все гаразд. Вони, можливо, навіть трохи кращі за старші покоління, коли справа доходить до того, щоб зважати на інших.

Автор: JESSICA STILLMAN

Поділитися:
Позначки
Спільнота автобізнесу

Ваше професійне життя повʼязане з автомобілями? Долучайтеся до професійної спільноти, обмінюйтеся досвідом та будьте на звʼязку з колегами.

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.