Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

6 способів подолати гнів, які використовують люди з високим EQ


Більшість з нас не любить сварки і конфронтації. Але зовсім уникнути їх не вдається – рано чи пізно доводиться відстоювати свою позицію, захищати кордони, заявляти про потреби. Іншим також доводиться робити те ж саме відносно до нас. Психолог Емма Сеппала розповідає, як високий емоційний інтелект рятує нас в конфліктних ситуаціях.

Наш гнів, як явний, так і прихований, покликаний донести до оточуючих щось важливе. Але він же їх і відштовхує. Ми щиро хочемо бути почутими, а отримуємо зворотний результат. У якій би формі ми не висловлювали агресію, вона заважає вибудовувати ефективну комунікацію.

Більшістьо думає, що пасивно-агресивний стиль взаємодії кращий і «приємніший» відкритих спалахів люті, але це не так. Французи позначають пасивну агресію фразою sous-entendu ( «натяк», «недомовка»). Ми, начебто, вимовляємо цілком безневинні слова, але в дійсності маємо на увазі щось зовсім інше, зле і жорстоке. Дослідження показують, що недоброзичливий стиль спілкування відштовхує людей: навіть не розуміючи, що відбувається, вони починають відчувати себе незатишно, прагнуть скоріше закінчити розмову. Так що, якщо ви розраховуєте на чесний і продуктивний діалог, варто пошукати іншу стратегію.

Як висловити негативні емоції і не зруйнувати відносини?

1. Прислухайтеся до себе і усвідомте, що відбувається

Навіть якщо ви просто закипаєте від злості, краще перечекати – в іншому випадку комунікація піде хибним шляхом. Коли ми сердиті, мозок захоплений цією емоцією і ні про що інше ми не можемо думати. Амігдала, емоційний центр мозку, настільки активна, що нам важко міркувати логічно.

Прогуляйтеся і глибоко подихайте, відволікаючи себе забавним відеороликом, помедитуйте, помоліться – використовуйте будь-які техніки, які допоможуть вам повернути самовладання. Охолонувши трохи, ви зможете спілкуватися більш ефективно.

2. Розпізнайте свої емоції

Розберіться, чи дійсно те, що ви відчуваєте, – злість? Часто ми думаємо, що нас дратують людина або ситуація, а насправді відчуваємо не гнів, а біль, смуток або відторгнення. Зрозумівши, які ваші емоції, ви зможете повідомити співрозмовнику саме про них.

3. З’ясуйте, чи не перекладаєте ви провину на інших

Занадто легко звинуватити в своїх бідах іншого. Ви голодні, втомилися, перевантажені, напружені, нещасливі в шлюбі і всю відповідальність за це покладаєте на того, хто підвернувся під руку, найчастіше – на когось з близьких. Тим самим ви відштовхуєте людей, яких найбільше любите, і це погіршує ситуацію. Крім того, ваше роздратування нікуди не зникає, тому що ви виплеснули його не на ту людину і не розібралися з істинною причиною свого гніву.

4. Проявіть цікавість

Дослідження показують, що негативні емоції роблять нас егоцентричним. Коли ми зосереджені на відчуттях, то не здатні поставити себе на місце іншого і побачити ситуацію з його точки зору. Як правило, ми навіть не враховуємо його стан в даний момент. Саме тому нам і потрібно пробудити в собі цікавість.

Поцікавтеся, чому ваш візаві поводиться саме так. Замість того щоб вступати в конфлікт, щиро запитаєте, чому він робить те, що робить. Швидше за все, людина, на яку ви злитесь, не намагається свідомо заподіяти вам біль. Постарайтеся зрозуміти її, перш ніж вважати винуватим.

5. Висловіть співчуття

Ставлячи себе на місце співрозмовника і задаючись питанням «чому», замість того щоб припускати найгірше, ви вступаєте у відкриту комунікацію і проявляєте повагу до права іншої людини думати, відчувати і діяти певним чином. У результаті ви будуєте глибші відносини, засновані на емпатії.

У відповідь на агресію людина змушена оборонятися і відповідати у тому ж дусі, а в даному випадку вона відчуває себе в безпеці і здатна почути вашу точку зору.

6. Вчіться спілкуватися правильно

Висловлюйте думку, використовуючи «Я-повідомлення», говоріть про те, що відчуваєте. Але не обмежуйтеся цим, інакше ваш погляд на ситуацію залишиться однобоким. Попросіть співрозмовника поділитися своєю точкою зору, постарайтеся почути його і разом прийти до якогось компромісу. Проявіть щирий інтерес і не займайте викривальну позицію.

6 способів подолати гнів, які використовують люди з високим EQ

Як тримати ситуацію під контролем

Змушені спілкуватися з пасивно-агресивною людиною? Ці нескладні прийоми допоможуть вам уникнути зайвого стресу і відстояти свої кордони.

1. Назвіть речі своїми іменами

«Ви і правда хотіли, щоб це прозвучало так агресивно?» – це пряме запитання може швидко привести нападника до тями. Захоплений на місці злочину, він, швидше за все, поспішить відповісти: «Ні, що ти!»

Потім, якщо хочете, уточніть, що його турбує. Запропонуйте поговорити спокійно і доброзичливо про те, що він відчуває.

2. Ігноруйте його нападки

Ви бачите, що співрозмовник налаштований щодо вас відверто вороже. Але ви зовсім не зобов’язані йти у нього на поводу. Якщо ви можете відпустити ситуацію і не надавати значення його нападкам, кращого виходу і не придумаєш.

3. Проявіть співчуття і вибачте

Пасивно-агресивна (або агресивна) людина явно розсерджена і напружений. Їй не позаздриш – жити з таким руйнівними почуттями в душі нелегко. Побажайте йому добра і встановіть тверді кордону між вами.

4. Запропонуйте висловитися

Так він зможе відкрити карти і викласти те, що відчуває, замість того, щоб кепкувати і говорити натяками.

Емма Сеппала (Emma Seppala)психолог, директор з науки Центру з дослідження співчуття і альтруїзму в Стенфордському університеті, колумніст Harvard Business Review, Psychology Today, The Huffington Post і Scientific American Mind. Автор книги «Курс на щастя» («The Happiness Track», HarperOne, 2016).

Джерело: www.psychologies.ru

Поділитися:
Позначки Популярні статті

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.