Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

8 прикладів, як перетворити особисту думку в конструктивну критику


Перше, що спадає на думку при слові «критика» – образливі висловлювання, дошкульне зауваження, претензія. Однак критика – це ще й те, що допомагає об’єктивно розібратися в питанні, знайти помилки і виправити їх, стимулює стати краще. Ми зрідка згадуємо позитивну роль критики і часто видаємо за об’єктивні оцінки свої образи, агресію, внутрішній дискомфорт і непрохані поради. А для успішної комунікації дуже важливо відрізняти конструктивну критику і суб’єктивну думку. Наведемо найбільш поширені приклади, коли ми плутаємо одне з іншим, і як це виправити.

1. Особистий досвід

Коли ви говорите «мені не подобається, я – інший, мені це не допомагає» і подібні фрази, ви не критикуєте. Насправді, ви просто озвучуєте особисті думки і враження про те, що ви витратили час, але ваші очікування не співпали з реальністю. Ви говорите про себе, а співрозмовникові ця інформація не важлива, адже йдеться не про нього. Той, чию роботу критикують не здогадується, чому потрібно орієнтуватися на вашу думку. Винятки становлять лише ті випадки, коли ваше «не подобається» дійсно має вирішальне значення. Наприклад, ви фокус-група товару.

Що робити?

Щоб перетворити особисту оцінку в конструктивну критику, потрібно пояснити, чому ваші реакції важливі для співрозмовника, як він може використовувати ваші емоції і досвід. Наприклад, ви вже організовували захід, ходили на співбесіду в ту ж компанію раніше, пробували бігати рано вранці, і можете поділитися своїм досвідом, перетворивши свої особисті оцінки в практичну основу, яка вбереже співрозмовника від аналогічних помилок.

2. Найпростіший негатив

Якщо ви відкликаєтеся про справи, поведінку, продукцію, використовуючи формулювання «жахливо, дурниця, маячня», то ви не критикуєте. Ця інформація не має сенсу, так як її не можна використовувати для подальшого покращання. Під прицілом таких категоричних оцінок критикований відчуває образу або розчарування, не отримуючи конструктивного відгуку.

Що робити?

Зробити висловлювання корисним можна, доповнивши його докладним описом своїх мотивів і поясненням важливості вражень. Але тільки якщо ви дійсно ключовий співрозмовник в даній ситуації. В іншому випадку відмовтеся від простих негативних оцінок.

3. Перехід на особистості

Використовуючи особисту інформацію про співрозмовника, його реакції, звинувачуючи особисто, ви не критикуєте. Ви просто хочете якомога в’їдливіше вдарити по слабких місцях людини. Проблема в тому, що ми зрідка розглядаємо подію або продукт окремо від особистості його автора, характеризуючи результат через призму своєї думки про людину. Критикований може здивуватися незаслуженій образі або відчути себе безсилим, адже змінитися вже неможливо, і відмовиться від зусиль з виправлення недоліків своєї роботи.

Що робити?

Щоб додати конструктиву в слова, потрібно спробувати обгрунтувати свою думку у відриві від особистості автора. Тоді ви зможете зрозуміти, чи дійсно ситуація / об’єкт заслуговують критики. Якщо це складно дається, уявіть на місці співрозмовника близьку людину і оцініть, як саме ви відчуваєте зараз себе і чи залишилося бажання критикувати.

4. Прояв агресії

Якщо ви хамите і ображаєте людину, іронізуєте, робите в’їдливі зауваження, то ви не критикуєте. Ви нападаєте на іншого в спробі позбутися від почуття заздрості, дискомфорту та інших негативних відчуттів, які найчастіше не мають ніякого відношення до критикованого. У відповідь на активну або пасивну агресію людина може захищатися тими ж методами, втратити мотивацію, а може і відбутися жалем або роздратуванням, якщо вміє відділяти себе від об’єкта критики.

Що робити?

Трансформувати спалах агресії в «хорошу» критику можна, повернувшись у розмові в той момент, де у вас був збій. Потім пояснити співрозмовникові, що ви відчували в цей момент, коли проявилася агресія, і чому це важливо для нього. Якщо такий момент і пояснення ви не можете знайти, то варто задуматися про те, щоб стежити за собою і покласти край спалахам необґрунтованої агресії.

5. Непрохані поради

Якщо ви радите, маніпулюєте іншими, ведете себе фамільярно або поблажливо повчаєте, ви не критикуєте. Особливо у тих випадках, коли вас не просять. Ви задовольняєте особисте его, представляючи себе як суперексперта (навіть якщо ви таким є). Ви намагаєтеся домінувати і ваша «критика» нікому не допоможе, тому що ви надаєте їй форму, яка відштовхує. Люди-нарциси у таких ситуаціях можуть відчути сором або відчути свою вразливість, люди з менш вираженим нарцисизмом можуть посміятися або навіть не помітити.

Що робити?

Аби зробити критичне зауваження як експерт, потрібно прибрати з формулювань надлишки професіоналізму, особисті мотиви і его. Звичайно, якщо ви дійсно хочете допомогти.

6. Перфекціонізм

Якщо ви вимагаєте від співрозмовника неможливого, врахування всіх нюансів, ідеального результату, то ви не критикуєте. Найчастіше ви акцентуєте увагу на дрібницях, конкретних речах, які не впливають на суть проекту / об’єкта. Ваш внутрішній перфекціоніст вимагає від сторонньої людини ідеального виконання і відмови від помилок.

Що робити?

Для конструктивної критики слід змиритися з тим, що ідеальних продуктів / подій / людей не буває. Якщо виправлення деталей глобально не впливає на результат, то краще використовувати формулювання «Я відчуваю, що це і це потрібно зробити інакше, тому що …». «Я-формулювання» повинні бути обгрунтованими, щоб не перетворитися на помилку з першого пункту. Якщо ви самі не зможете зробити краще, ніж вже є, то подумайте, що у вас поки немає продукту / об’єкта, а співрозмовник вже є.

7. Акцент на безглуздості

Якщо ви звинувачуєте когось у даремно витрачений ним час, закидаєте у безглуздості, анулюєте результати зробленого, то ви не критикуєте. Вам хочеться знецінити плоди чужої праці.

Що робити?

Перетворити цю ситуацію у конструктивну неможливо. Тільки ви можете знати, чому вам потрібно анулювати результати чужої роботи – конкуренція, прояв агресії, відмова приймати факт доконаного. Вивчіть, чому ви прагнете до знецінення.

8. Надумані висновки про перспективи

Якщо ви запевняєте, що «все пропало», відчуваєте, що у цьому є чиясь змова, і результат або дія знищує саму ідею, то ви не критикуєте. Ви лише обмінюєтеся особистими розрахунками щодо перспектив, причому найчастіше це необгрунтовані висновки або параноя.

Що робити?

Якщо ви схильні до перебільшення, то направити ці висновки у русло конструктивної критики можна, піддавши свої ж претензії критичному аналізу і знайти в них слабке місце, ніби ви спростовуєте свої ж судження. Ви або знаходите, про що запитати критикованого у формулюванні: «Мені здається, що це так тому що …/ А як ви вважаєте було б корисніше / вигідніше для … / А як ви бачите ситуацію з …? ». Так ви робите прийнятним для обговорення особисту думку і знижуєте градус катастрофи, що насувається. Або розумієте, що сперечатися нема про що.

Джерело: rabota.ua

Поділитися:
Позначки Популярні статті

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.