Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

А ви дотримуєтеся цих 10 правил ділового етикету?


Більшість сприймає етикет як щось архаїчне, вважаючи, що за ним стоять надумані правила і церемонії, які тільки ускладнюють життя, – ми ж і так знаємо, що не треба витирати руки об скатертину. Але, на жаль, елементарних знань недостатньо – особливо для людей, які будують кар’єру, планують просувати себе і свій бізнес. Перед вами 10 правил ділового етикету.

1. Привітання: хто вітається першим?

Якщо в сучасному світському етикеті питання статі важливіше субординації, то в бізнес-етикеті все навпаки: тут спілкування ведеться між професіоналами, а не між чоловіками і жінками. Першим вітається той, хто нижче по службовому становищу – наприклад, немолода жінка-бухгалтер повинна першою привітати молодого начальника-чоловіка.
Якщо в кабінеті у людини, до якого ви прийшли, знаходяться інші люди, обмежтеся загальним поклоном і вітанням. Потім обміняйтеся рукостисканням з тим, хто вас запросив. Здавалося б, все просто і логічно, але етикет – справа тонка і часом непроста.

А ви дотримуєтеся цих 10 правил ділового етикету?

2. Правильний потиск рук

Якщо ви підійшли до групи людей і обмінялися рукостисканнями з однією людиною, потрібно потиснути руки й іншим. Порада від Ігоря Манна: «Дуже важливо вміти потиснути руку правильно: в міру недовго (один-два помахи); в міру неміцно; якщо хочете продемонструвати перевагу – тримайте свою долоню при рукостисканні зверху; показати повагу до співрозмовника (наприклад, до дами) – ваша долоня повинна бути під долонею співрозмовника. І, за замовчуванням, долоня повинна бути сухою і чистою».
Під час рукостискання не курять. Потрібно викинути сигарету, потім потиснути руку. Якщо такої можливості немає, вибачтеся за те, що ви з сигаретою. Ніколи не протягуйте ліву руку для рукостискання. Навіть якщо ви лівша, користуйтеся правою рукою. У туалетній кімнаті руку не тиснуть.

3. Будьте готові до small talk

Ділове спілкування часто передбачає елементи неформальної бесіди. Уміння вести так званий small talk (легку невимушену бесіду на абстрактну, але захоплюючу тему) – вельми корисна навичка.
Вдалі теми для бесіди: спорт, автомобілі (для чоловіків), діти (для жінок), хобі, вишукана кухня і домашні тварини, мистецтво та література, цікаві події та наукові відкриття, подорожі та пам’ятки, місцеві пейзажі, природа і погода, визначні місця.
Заборонені теми для бесіди: хвороби, проблеми, конфлікти, доходи, дорожнеча, борги, політика і релігія, особисте життя співрозмовників або інших людей, вік, посада та національна приналежність, «хвора тема» співрозмовника.

4. Як відрекомендуватися?

Знайомлячи рівних за положенням людей, відрекомендуйте того, з ким ви краще знайомі, тому, з ким ви знайомі гірше. Чоловіка представляють жінці, молодшого за віком або за службовим положенням – старшому. Коли вам представляють людину, зосередьтеся на тому, щоб запам’ятати його ім’я, – під час бесіди частіше називайте його по імені.
Трапляється, звичайно, що нові імена вилітають з пам’яті. Найрозумніше в такій ситуації – чесно зізнатися у своїй забудькуватості і, не втрачаючи почуття такту і почуття гумору, попросити співрозмовника нагадати його ім’я.

А ви дотримуєтеся цих 10 правил ділового етикету?

5. Етикет під час прощання

Залишаючи незнайомих людей, не обов’язково персонально прощатися з кожним. А якщо ви йдете з велелюдного прийому раніше інших гостей, прощайтеся тільки з господарями зустрічі. Інакше ваш відхід може послужити для учасників вечірки сигналом до того, що всім пора по домівках.

А ви дотримуєтеся цих 10 правил ділового етикету?

6.«Переговорний» етикет

Слід ретельно готувати і протокольну і змістовну частини. Запрошувати партнерів на переговори слід не менш ніж за два тижні, щоб вони також змогли підготуватися – це заощадить час і створить умови для ефективної комунікації.
Що стосується складу делегації, то на переговорах має бути паритет, тобто рівна кількість учасників з обох сторін і відповідність посад представників з кожної. На зустріч запрошуються тільки ті співробітники, чия присутність дійсно необхідна. Місце проведення переговорів пропонує запрошуюча сторона, але запрошена має право як прийняти, так і відкинути його.

7. Як зустріти іноземних гостей?

Зустрічати гостей в аеропорту повинен відповідний за рангом керівник делегації. Він зазвичай прибуває в супроводі двох-трьох чоловік. Першим представляється голова приймаючої сторони. Потім він представляє дружину, після цього співробітників (в порядку убування посад). Коли проводжаєте делегацію до готелю, попрощайтеся з гостями не на вулиці, а у вестибюлі. Там же можна домовитися про протокольний візит.
Існує негласне правило (не категорично, але бажане) – якщо гість приїжджає з дружиною, то і керівник, який  приймає гостей приїжджає на першу зустріч у супроводі дружини.

8. Уміння слухати співрозмовника

Бернард Барух, американський бізнесмен і державний діяч, говорив: «Ті успішні люди, з якими я знайомий, більше слухають, що говорять». Дейл Карнегі пішов ще далі, стверджуючи, що «Секрет впливу на людей не в умінні говорити, а в умінні бути гарним слухачем».
Порада від Ігоря Манна: «Пам’ятайте, що у різних людей різний темп мови. Жінки, як правило, говорять швидше (є навіть такий жарт: «Жінки говорять в два рази швидше, ніж чоловіки слухають»). Підлаштовувайтесь в розмові під темп мови співрозмовника – так і ви справите більш сприятливе враження».

А ви дотримуєтеся цих 10 правил ділового етикету?

9. Телефонна ввічливість

Навіть, якщо у вас поганий настрій, не давайте цього зрозуміти, посміхніться, і тон голосу придбає життєрадісне забарвлення. Не забувайте про трьох китів ділової телефонної розмови – лаконічність, чіткість, ясність. Не забувайте представитися, назвавши своє ім’я та прізвище. Потім повідомте мету дзвінка. Неввічливо чекати більше 6 гудків – краще покласти трубку після п’ятого дзвінка. Закінчує розмову той, хто його почав.
Якщо з’єднання перервалося, передзвонює той, хто дзвонив. Найкраще відповідати після другого-третього дзвінка – якщо ви берете трубку відразу ж, то той, хто дзвонив може не встигнути зосередитися.

А ви дотримуєтеся цих 10 правил ділового етикету?

10. Дрес-код ділової людини

Керівник повинен бути прикладом для працівників. Він вправі вимагати від них дотримання дрес-коду. Строго і елегантно одягнені співробітники – завжди плюс для репутації компанії. Ваш образ повинен створювати враження природної доглянутості з ледь допустимим присмаком легкої недбалості, вишукаим самим по собі.
У ділової людини повинно бути не менше двох-трьох костюмів. Сорочка повинна добре сидіти на вас і мати якісні манжети і комір. Штани повинні доходити до підбор черевик, коли ви стоїте, а попереду утворювати одну м’яку складку над підйомом ноги. Бізнесмен може носити тільки одне кільце – обручку. Вартість годинника не повинна перевищувати двох (максимум трьох) місячних окладів.

І пам’ятайте: у світі бізнесу, навіть на вечірках, схвалюють не екстравагантність, а елегантність.

Автор: Лариса Парфент’єва

За матеріалами книги «Гарні манери та діловий етикет»

Поділитися:
Позначки Популярні статті

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.