Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

Airbus розробляє інноваційні кріогенні баки, щоб зробити політ на водневих двигунах реальністю

Водень є ключовим для нашої місії вивести на ринок літаки з нульовими викидами до 2035 року, але його потрібно зберігати при надзвичайно холодній температурі -253°C. Використання цієї технології означає розробку інноваційних кріогенних резервуарів для зберігання водню. На щастя, у нашій мережі є команди з необхідним набором навичок для їх створення.

Досить фундаментальним аспектом цього є те, як ми будемо забезпечувати двигуном такий літак і ми докладаємо багато зусиль, щоб використати те, що ми вважаємо дуже переконливим варіантом: водень.

Найпростіше кажучи, існує дві основні технології, які дозволяють літати безпосередньо на водні. Можна  живити двигун зі згорянням водню за допомогою модифікованих газотурбінних двигунів або можна використовувати водневі паливні елементи для створення електроенергії. Можливий також гібридний підхід, який використовує мікс обох технологій.

Але незалежно від цих варіантів існує постійна передумова: водень має бути дуже холодним. Його потрібно зберігати при температурі -253 °C і постійно підтримувати при цій температурі протягом усього польоту, навіть коли баки вичерпані.

Таким чином, резервуари для зберігання є абсолютно важливим компонентом, але вони повністю відрізняються від тих, які ви можете знайти на традиційних літаках.

Ми одразу зрозуміли, що правильні резервуари мають життєво важливе значення для успіху наших літаків ZEROe, тому приблизно 15 місяців тому заснували центри розробки з нульовими викидами (ZEDC) у Нанті, Франція, та Бремені, Німеччина, із завданням проектування та виробництва баки для водню й приступили до роботи.

Кріс Редферн, керівник відділу виробництва літаків ZEROe та головний промисловий архітектор силової установки, сказав:

«Ми хочемо оптимізувати бак для більшої ефективності та ще більше зменшити його вплив на навколишнє середовище: зрештою, літак з нульовим рівнем викидів має бути максимально наближеним до нульового рівня викидів протягом усього свого життєвого циклу».

Використання досвіду колег із ZEDC

Ми звернулися до наших колег у Нанті та Бремені, оскільки вони вже володіли навичками, необхідними нам для вирішення цієї проблеми. Бремен близький до Ariane Group і Airbus Defence and Space, оскільки вони мають досвід роботи з воднем, а Нант має значний досвід роботи з металевими конструкціями.

Резервуар виготовляють у Нанті, а холодну камеру, яка забезпечує газифікацію рідкого водню, — у Бремені.

Цей резервуар є не лише інноваційним технічно – він являє собою відхід від традиційних процесів. Використовуючи динамічну та гнучку методологію роботи, команди прийняли підхід спільної розробки, коли для швидкого прогресу вони визнали необхідність впроваджувати інновації, тестувати, швидко находити рішення та адаптуватися.

Коротше кажучи, команди безпосередньо приступають до виготовлення прототипу, який вони тестують перед розробкою покращеного прототипу, а не витрачають багато часу на роботу над теоретичними планами.

Ця швидкість підкреслюється прогресом, досягнутим на майданчику в Нанті, де команда взяла порожній склад і трохи більше ніж за рік побудувала перший криогенний резервуар для водню, який коли-небудь виробляв Airbus.

Від проектування до тестування 

Шлях до виведення цієї нової технології на ринок виглядає приблизно так:

Інженери проектують кріогенні резервуари для водню на програмному забезпеченні в Тулузі. Ці проекти передаються командам у Нанті та Бремені, які переглядають їх і вивчають процес виробництва. Після узгодження дизайну розробляється перший резервуар, який тестується азотом, а не воднем. Ось де ми зараз.

Наступний крок — поглянути на прототип критичним поглядом і запитати, що ми можемо зробити краще. Дані випробувань зіставляються, і всі нові наробки йдуть в дизайн другого прототипу, який буде наповнений воднем.

У нас уже є багато відгуків, і ми, зокрема, намагаємося збільшити простір, покращити продуктивність і спростити виробничий процес. Роботи над другим баком вже тривають, на будівництво та випробування знадобиться ще близько року.

Кінцева мета полягає в тому, щоб до 2026-2028 років був готовий резервуар для встановлення в демонстраційний літак A380.

 

Поділитися:
Позначки
Спільнота автобізнесу

Ваше професійне життя повʼязане з автомобілями? Долучайтеся до професійної спільноти, обмінюйтеся досвідом та будьте на звʼязку з колегами.

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.