Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

Бокс в офісі: що спільного у керівника компанії і бійця на рингу


Згідно з принципом Пітера, в ієрархічній системі кожна людина може піднятися до рівня своєї некомпетентності. У подорожі до висот службового становища лідер здатний втратити якості, які дозволили йому досягти успіху. Як зберегти лідерську ефективність у міру просування по кар’єрних сходах?

Як лідер стає лідером

Щоб стати лідером в організації, співробітник повинен бути чемпіоном в двох категоріях: гнучкості (готовності до змін, адаптивності, здатності вчитися) і діях, спрямованих на інтереси оточуючих (емпатії, відкритості, прагнення до співпраці). Така поведінка з одного боку забезпечує постійний розвиток, а з іншого формує коло відданих послідовників. З їхньою допомогою керівник досягає результатів.

У процесі становлення лідер, відповідно до теорії Альберта Бандури, проходить класичні чотири стадії навчання: від неусвідомленої некомпетентності до неусвідомленої компетентності.

Неусвідомлена некомпетентність. Опинившись на новому рівні, лідер не усвідомлює, що чогось не знає. Йому здається, що він гідний свого місця, легко впорається з новими завданнями, додаткові знання і вчителі йому не знадобляться.

Усвідомлена некомпетентність. Лідер стикається з труднощами в досягненні результатів і взаємодії з людьми, виникає розрив між очікуваннями і реальністю. Він розчарований, відчуває потребу в наставниках, хоче освоїти необхідні інструменти і навички.

Усвідомлена компетентність. Лідер знаходить необхідні джерела знань і за допомогою наставників опановує необхідні вміння. Він усвідомлено практикує лідерську поведінку, формуючи групу послідовників і досягаючи стабільних результатів.

Неусвідомлена компетентність. Навички досягають рівня автоматизму: лідер демонструє ефективну поведінку, не замислюючись над тим, як це відбувається. Він уже сам може стати наставником для початківців лідерів.

Проблема з’являється в момент, коли на четвертій стадії неусвідомленої компетентності лідер втрачає здатність до рефлексії і втрачає потрібні навички. У підсумку, він «скочується» на перший рівень – неусвідомленої некомпетентності, перестає чути співробітників і починає нехтувати тими діями, які привели його до успіху. Чому так відбувається?

Лідеру слід побоюватися попадання в два типи пасток: пастку минулих успіхів і пастку лояльних послідовників.

Чим більше досягнень за плечима керівника, тим вище ризик неадекватної оцінки минулого досвіду і зміцнення віри у свою непогрішність. Надмірна самовпевненість може перетворити лідера з гнучким мисленням у бронзову статую.

Під час ухвалення рішень справжній лідер опирається на команду, яка сміливо генерує ідеї. Едгар Шейн у книзі «Слухати не можна вказувати. Альтернатива жорсткого менеджменту» згадує принцип« тимчасового зниження положення». Це важлива умова збереження здатності слухати і чути. Тимчасове зниження становища – свідомий вибір лідера, коли він не боїться ставити відкриті питання і слухати своїх людей. Стаючи занадто самовпевненим, лідер може випускати з уваги відмінності між минулим досвідом і новими обставинами, швидко «ставити діагноз» і застосовувати шаблонні рішення.

Як лідерові не потрапити в пастку минулих успіхів

1. Щоб не «забронзовіти», керівник повинен свідомо поміщати себе в зону «усвідомленої некомпетентності», нагадувати собі, що він може чогось не знати. Наприклад, він може практикувати коучинговий підхід у спілкуванні з командою. Ключова відмінність коучингових питань в тому, що вони не припускають запрограмованої відповіді. «Бронзовий лідер» ставить закриті питання, наприклад, «А ви зверталися з цього питання до співробітника Х?» чи «А ви пробували підхід Y?». Такі питання означають, що лідер вже знає правильну відповідь і шукає тільки підтвердження своїх гіпотез. Гнучкий лідер задає питання не для того, щоб підтвердити свої здогадки, а для того, щоб знайти рішення, якого він не може знати заздалегідь.

2. У процесі мозкових штурмів висловлюватися останнім і не обмежувати своєю думкою команду. При цьому важливо створювати в компанії атмосферу, яка стимулює до вільного вираження думок, оригінальних ідей і сумнівів.

3. Регулярно міняти контекст навколо себе. Це можуть бути нові завдання і проекти, відкриті тренінги з новими людьми. Щоб лідер не потрапив в пастку «минулих успіхів», він повинен постійно кидати собі нові виклики.

Але не тільки минулий успішний досвід підживлює в лідері почуття власної величі. Зі шляху можуть збивати і занадто лояльні послідовники, які схильні прощати йому недоліки в спілкування. З біографії Стіва Джобса ми знаємо, наскільки нестерпним він міг бути з людьми, але його фанати готові були прощати йому некоректність у поведінці з ними. Не отримуючи критичних зауважень з боку захоплених послідовників, лідер починає вірити, що всі його дії і є справжнім лідерством, а всі результати досягнуті тільки завдяки його таланту, а не підтримці команди.

Як лідеру не потрапити в пастку лояльних послідовників

1. Оточувати себе людьми, які здатні говорити правду, нехай і не завжди зручну для лідера. Донести до послідовників, що їм нема чого боятися, висловлюючи свою думку. Їхня роль – не пробачати помилки, а допомагати подивитися з боку, показати слабкі місця і зони розвитку.

2. Зберігати усвідомленість, практикувати вихід в метапозицію, тобто періодично зупинятися, дивитися на себе з боку і питати «Що зараз відбувається, що я роблю?».

3. Ввести практику опитувань команди, як відкритих, так і анонімних. У кожного члена команди може бути своя думка. Переконайтеся, що ви почули їх усіх.

У лідерстві як і в боксі: навіть якщо ви стали чемпіоном, ви повинні кожен раз доводити своє право носити цей титул. Він не закріплюється за вами довічно. Так само і в організації: щоб вигравати в майбутньому, ви повинні постійно тримати себе в тонусі, вчитися новому, тренуватися і доводити своє право називатися лідером.

Про автора. Ігор Корганов – старший тренер-консультант CBSD / Thunderbird Russia.

Джерело: hbr-russia.ru

Поділитися:
Позначки
Платформа для онлайн навчання

Отримайте доступ до сучасної онлайн платформи (LMS) та організуйте для своїх співробітників доступ до онлайн курсів, онлайн тестів та отримуйте звіти про перебіг навчання.

Розробка онлайн тренінгів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн навчання.