Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

Бокс в офісі: що спільного у керівника компанії і бійця на рингу


Згідно з принципом Пітера, в ієрархічній системі кожна людина може піднятися до рівня своєї некомпетентності. У подорожі до висот службового становища лідер здатний втратити якості, які дозволили йому досягти успіху. Як зберегти лідерську ефективність у міру просування по кар’єрних сходах?

Як лідер стає лідером

Щоб стати лідером в організації, співробітник повинен бути чемпіоном в двох категоріях: гнучкості (готовності до змін, адаптивності, здатності вчитися) і діях, спрямованих на інтереси оточуючих (емпатії, відкритості, прагнення до співпраці). Така поведінка з одного боку забезпечує постійний розвиток, а з іншого формує коло відданих послідовників. З їхньою допомогою керівник досягає результатів.

У процесі становлення лідер, відповідно до теорії Альберта Бандури, проходить класичні чотири стадії навчання: від неусвідомленої некомпетентності до неусвідомленої компетентності.

Неусвідомлена некомпетентність. Опинившись на новому рівні, лідер не усвідомлює, що чогось не знає. Йому здається, що він гідний свого місця, легко впорається з новими завданнями, додаткові знання і вчителі йому не знадобляться.

Усвідомлена некомпетентність. Лідер стикається з труднощами в досягненні результатів і взаємодії з людьми, виникає розрив між очікуваннями і реальністю. Він розчарований, відчуває потребу в наставниках, хоче освоїти необхідні інструменти і навички.

Усвідомлена компетентність. Лідер знаходить необхідні джерела знань і за допомогою наставників опановує необхідні вміння. Він усвідомлено практикує лідерську поведінку, формуючи групу послідовників і досягаючи стабільних результатів.

Неусвідомлена компетентність. Навички досягають рівня автоматизму: лідер демонструє ефективну поведінку, не замислюючись над тим, як це відбувається. Він уже сам може стати наставником для початківців лідерів.

Проблема з’являється в момент, коли на четвертій стадії неусвідомленої компетентності лідер втрачає здатність до рефлексії і втрачає потрібні навички. У підсумку, він «скочується» на перший рівень – неусвідомленої некомпетентності, перестає чути співробітників і починає нехтувати тими діями, які привели його до успіху. Чому так відбувається?

Лідеру слід побоюватися попадання в два типи пасток: пастку минулих успіхів і пастку лояльних послідовників.

Чим більше досягнень за плечима керівника, тим вище ризик неадекватної оцінки минулого досвіду і зміцнення віри у свою непогрішність. Надмірна самовпевненість може перетворити лідера з гнучким мисленням у бронзову статую.

Під час ухвалення рішень справжній лідер опирається на команду, яка сміливо генерує ідеї. Едгар Шейн у книзі «Слухати не можна вказувати. Альтернатива жорсткого менеджменту» згадує принцип« тимчасового зниження положення». Це важлива умова збереження здатності слухати і чути. Тимчасове зниження становища – свідомий вибір лідера, коли він не боїться ставити відкриті питання і слухати своїх людей. Стаючи занадто самовпевненим, лідер може випускати з уваги відмінності між минулим досвідом і новими обставинами, швидко «ставити діагноз» і застосовувати шаблонні рішення.

Як лідерові не потрапити в пастку минулих успіхів

1. Щоб не «забронзовіти», керівник повинен свідомо поміщати себе в зону «усвідомленої некомпетентності», нагадувати собі, що він може чогось не знати. Наприклад, він може практикувати коучинговий підхід у спілкуванні з командою. Ключова відмінність коучингових питань в тому, що вони не припускають запрограмованої відповіді. «Бронзовий лідер» ставить закриті питання, наприклад, «А ви зверталися з цього питання до співробітника Х?» чи «А ви пробували підхід Y?». Такі питання означають, що лідер вже знає правильну відповідь і шукає тільки підтвердження своїх гіпотез. Гнучкий лідер задає питання не для того, щоб підтвердити свої здогадки, а для того, щоб знайти рішення, якого він не може знати заздалегідь.

2. У процесі мозкових штурмів висловлюватися останнім і не обмежувати своєю думкою команду. При цьому важливо створювати в компанії атмосферу, яка стимулює до вільного вираження думок, оригінальних ідей і сумнівів.

3. Регулярно міняти контекст навколо себе. Це можуть бути нові завдання і проекти, відкриті тренінги з новими людьми. Щоб лідер не потрапив в пастку «минулих успіхів», він повинен постійно кидати собі нові виклики.

Але не тільки минулий успішний досвід підживлює в лідері почуття власної величі. Зі шляху можуть збивати і занадто лояльні послідовники, які схильні прощати йому недоліки в спілкування. З біографії Стіва Джобса ми знаємо, наскільки нестерпним він міг бути з людьми, але його фанати готові були прощати йому некоректність у поведінці з ними. Не отримуючи критичних зауважень з боку захоплених послідовників, лідер починає вірити, що всі його дії і є справжнім лідерством, а всі результати досягнуті тільки завдяки його таланту, а не підтримці команди.

Як лідеру не потрапити в пастку лояльних послідовників

1. Оточувати себе людьми, які здатні говорити правду, нехай і не завжди зручну для лідера. Донести до послідовників, що їм нема чого боятися, висловлюючи свою думку. Їхня роль – не пробачати помилки, а допомагати подивитися з боку, показати слабкі місця і зони розвитку.

2. Зберігати усвідомленість, практикувати вихід в метапозицію, тобто періодично зупинятися, дивитися на себе з боку і питати «Що зараз відбувається, що я роблю?».

3. Ввести практику опитувань команди, як відкритих, так і анонімних. У кожного члена команди може бути своя думка. Переконайтеся, що ви почули їх усіх.

У лідерстві як і в боксі: навіть якщо ви стали чемпіоном, ви повинні кожен раз доводити своє право носити цей титул. Він не закріплюється за вами довічно. Так само і в організації: щоб вигравати в майбутньому, ви повинні постійно тримати себе в тонусі, вчитися новому, тренуватися і доводити своє право називатися лідером.

Про автора. Ігор Корганов – старший тренер-консультант CBSD / Thunderbird Russia.

Джерело: hbr-russia.ru

Поділитися:
Позначки Популярні статті

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.