Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

Чому піраміда Маслоу не завжди працює


Ще на початку 1940-х років Абрахам Маслоу задумався про стимули, які керують поведінкою людини і в 1943 році він опублікував першу статтю про «ієрархію потреб і цінностей».

Нині його теорія зображується у вигляді піраміди, хоча сам Маслоу в статтях до такої аналогії не вдавався: це вже ілюстрація з підручника. Нижній ярус піраміди складають фізіологічні потреби, тобто їжа і вода, над ними – потреби в безпеці, потреба в любові і потреба в повазі. На вершині знаходиться самореалізація (особисте зростання і розкриття потенціалу) – цього можна досягти лише тоді, коли задоволені всі інші потреби.

Ідея прижилася, мало не всі керівники використовували піраміду в своїй роботі, не звертаючи при цьому уваги на багаторазові застереження Маслоу: мотивація динамічна, різні спонукання в ній змішані, людина відчуває її як потік свідомості, а не як окремі елементи. «До цих пір ми обговорювали ієрархію потреб в чіткій послідовності, однак насправді стимули неможливо виділити жорстко і однозначно», – попереджав Маслоу. Йому б не сподобалось, як ми нині використовуємо його теорію.

Розберемо кейс. Як психолога і консультанта з організаційної поведінки я недавно був присутній на стратегічній сесії однієї міжнародної компанії. Топ-менеджери обговорювали, як залучити підлеглих до роботи. Одна керівниця наполягала на матеріальному заохоченні. Чому? Вона послалася на Абрахама Маслоу – мовляв, зарплата і бонуси забезпечують людей їжею і дахом, тобто задовольняють фізіологічні потреби. А далі співробітники самі лізуть по кар’єрних сходах, прагнучи успіху, і по дорозі знаходять вищу мету – відчуття, що їхня робота йде на користь суспільству. З її точки зору компанія повинна була в першу чергу подбати про матеріальний бік питання.

Не вперше я чую на таких зборах ім’я Маслоу. Сама піраміда стала незаперечним «фактом». Її згадують у підручниках з піару, в програмах бізнес-курсів, на презентаціях з лідерства. Головним чином за допомогою цього аргументу проштовхують ідею, ніби залученість співробітників залежить тільки від задоволення базових потреб: мовляв, справедлива платня і безпечна робоча атмосфера найважливіше. Але от заковика: піраміду Маслоу не завжди можна перенести в світ реального бізнесу.

У розвинених країнах фізіологічні потреби працівника, а також потреба у безпеці заздалегідь задоволені. Збільшення зарплати і бонуси можуть підвищити зацікавленість, однак не варто використовувати їх як єдиний засіб заохочення: емоційна складова може зіграти не менше, а то й більш важливу роль.

У недавньому дослідженні компаній, що вирізняються надзвичайно високим рівнем залученості персоналу, я питав співробітників, що їх так сильно мотивує, і тільки у 4% відповідей фігурувала зарплата. В основному людей стимулювало почуття самостійності, відповідальності й приналежності до хорошої команди. У всіх у нас є знайомі, які проміняли високу зарплату і навіть безпеку на любов, повагу і самореалізацію: бухгалтери, які пішли викладати у школу; журналісти, які їдуть у місця бойових дій.

Людські потреби не вміщаються акуратно і за командою у піраміду Маслоу. Мотивація набагато складніший процес, і вона аж ніяк не лінійна. Не може бути однакових стимулів для всіх. Маслоу і сам під кінець життя тривожився через таку вульгаризацію своєї теорії і нагадував, що внутрішнього задоволення людина досягає лише у боротьбі з власними бісами. У 61 рік він звернувся до психоаналітика, щоб вилікуватися від давнього гнітючого гніву.

Зрозуміло, чому нас так приваблює його піраміда: зручно мати перед очима наочний список мотивацій і ставити галочки. Але ми маємо справу не з механічним і не універсальним явищем: залученість залежить від безлічі факторів, у тому числі від морального духу команди і більшою чи меншою незалежністю, від того, наскільки цікава робота для персоналу, від траєкторії особистого розвитку членів колективу і від загального визнання. Не керуйтеся у своїй управлінській стратегії і в стосунках зі співробітниками тільки базовими потребами: будь-хто з ваших підлеглих набагато складніший, ніж ця піраміда.

С’юзен Девід

Джерело: hbr-russia.ru

Поділитися:
Позначки Популярні статті

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.