Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

Чому піраміда Маслоу не завжди працює


Ще на початку 1940-х років Абрахам Маслоу задумався про стимули, які керують поведінкою людини і в 1943 році він опублікував першу статтю про «ієрархію потреб і цінностей».

Нині його теорія зображується у вигляді піраміди, хоча сам Маслоу в статтях до такої аналогії не вдавався: це вже ілюстрація з підручника. Нижній ярус піраміди складають фізіологічні потреби, тобто їжа і вода, над ними – потреби в безпеці, потреба в любові і потреба в повазі. На вершині знаходиться самореалізація (особисте зростання і розкриття потенціалу) – цього можна досягти лише тоді, коли задоволені всі інші потреби.

Ідея прижилася, мало не всі керівники використовували піраміду в своїй роботі, не звертаючи при цьому уваги на багаторазові застереження Маслоу: мотивація динамічна, різні спонукання в ній змішані, людина відчуває її як потік свідомості, а не як окремі елементи. «До цих пір ми обговорювали ієрархію потреб в чіткій послідовності, однак насправді стимули неможливо виділити жорстко і однозначно», – попереджав Маслоу. Йому б не сподобалось, як ми нині використовуємо його теорію.

Розберемо кейс. Як психолога і консультанта з організаційної поведінки я недавно був присутній на стратегічній сесії однієї міжнародної компанії. Топ-менеджери обговорювали, як залучити підлеглих до роботи. Одна керівниця наполягала на матеріальному заохоченні. Чому? Вона послалася на Абрахама Маслоу – мовляв, зарплата і бонуси забезпечують людей їжею і дахом, тобто задовольняють фізіологічні потреби. А далі співробітники самі лізуть по кар’єрних сходах, прагнучи успіху, і по дорозі знаходять вищу мету – відчуття, що їхня робота йде на користь суспільству. З її точки зору компанія повинна була в першу чергу подбати про матеріальний бік питання.

Не вперше я чую на таких зборах ім’я Маслоу. Сама піраміда стала незаперечним «фактом». Її згадують у підручниках з піару, в програмах бізнес-курсів, на презентаціях з лідерства. Головним чином за допомогою цього аргументу проштовхують ідею, ніби залученість співробітників залежить тільки від задоволення базових потреб: мовляв, справедлива платня і безпечна робоча атмосфера найважливіше. Але от заковика: піраміду Маслоу не завжди можна перенести в світ реального бізнесу.

У розвинених країнах фізіологічні потреби працівника, а також потреба у безпеці заздалегідь задоволені. Збільшення зарплати і бонуси можуть підвищити зацікавленість, однак не варто використовувати їх як єдиний засіб заохочення: емоційна складова може зіграти не менше, а то й більш важливу роль.

У недавньому дослідженні компаній, що вирізняються надзвичайно високим рівнем залученості персоналу, я питав співробітників, що їх так сильно мотивує, і тільки у 4% відповідей фігурувала зарплата. В основному людей стимулювало почуття самостійності, відповідальності й приналежності до хорошої команди. У всіх у нас є знайомі, які проміняли високу зарплату і навіть безпеку на любов, повагу і самореалізацію: бухгалтери, які пішли викладати у школу; журналісти, які їдуть у місця бойових дій.

Людські потреби не вміщаються акуратно і за командою у піраміду Маслоу. Мотивація набагато складніший процес, і вона аж ніяк не лінійна. Не може бути однакових стимулів для всіх. Маслоу і сам під кінець життя тривожився через таку вульгаризацію своєї теорії і нагадував, що внутрішнього задоволення людина досягає лише у боротьбі з власними бісами. У 61 рік він звернувся до психоаналітика, щоб вилікуватися від давнього гнітючого гніву.

Зрозуміло, чому нас так приваблює його піраміда: зручно мати перед очима наочний список мотивацій і ставити галочки. Але ми маємо справу не з механічним і не універсальним явищем: залученість залежить від безлічі факторів, у тому числі від морального духу команди і більшою чи меншою незалежністю, від того, наскільки цікава робота для персоналу, від траєкторії особистого розвитку членів колективу і від загального визнання. Не керуйтеся у своїй управлінській стратегії і в стосунках зі співробітниками тільки базовими потребами: будь-хто з ваших підлеглих набагато складніший, ніж ця піраміда.

С’юзен Девід

Джерело: hbr-russia.ru

Поділитися:
Позначки
Платформа для онлайн навчання

Отримайте доступ до сучасної онлайн платформи (LMS) та організуйте для своїх співробітників доступ до онлайн курсів, онлайн тестів та отримуйте звіти про перебіг навчання.

Розробка онлайн тренінгів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн навчання.