Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

Чому розумним людям часто не щастить: 20 пут вашого інтелекту


Кожна людина іноді помиляється. Більш того, дуже сумнівно, що ми були б здатні навчитися чогось, якби зовсім не допускали помилок. Ознакою інтелекту є не відсутність помилок, а швидше вміння, одного разу зробивши помилку, не повторювати її знову і знову. Людині з інтелектом можна пробачити помилку, але не її повторення.

Кожен з нас знає цілком розумних людей, які занадто часто роблять помилки і так же часто терплять невдачі у справі, за яку беруться. Виглядає так, як ніби вони втрачають розум, варто їм зустрітися віч-на-віч з проблемами реального світу. Напрошується висновок, що одного інтелекту недостатньо для успіху в реальному світі (при цьому неважливо, як широко ми визначаємо поняття інтелекту).

Люди можуть вступати в цей світ з найкращими інтелектуальними здібностями, які тільки може забезпечити їм спадковість, або ж отримати виховання в високоінтелектуальному середовищі, але, тим не менш, не добитися успіху в повсякденному житті, а обмежитися животінням.

Далі вам безсумнівно стане ясніше, як 20 наведених нижче перешкод заважають використовувати можливості інтелекту; чому традиційні тести інтелектуальності адекватно відображають лише малу дещицю інтелекту, що діє в реальному світі.

1. Брак мотивації

Чи чогось варті таланти людини, якщо у неї немає стимулу застосовувати їх. Мотивація стає ключовим джерелом відмінностей у досягненні успіху між окремими людьми, що живуть в цьому середовищі. Для деяких мотивація надходить із зовнішніх джерел – схвалення ровесників, прагнення до визнання, збагачення і т.д. Для інших мотивація може носити внутрішній характер, що випливає з власного задоволення добре виконаної роботи. Зазвичай людиною керують як зовнішня, так і внутрішня мотивації у різних пропорціях.

2. Недостатнє оволодіння своєю імпульсивністю

Бувають моменти у житті, коли людям необхідно діяти імпульсивно. Імпульсивність не дозволяє людині повною мірою використовувати свої розумові можливості. Хоча нескінченні роздуми також небажані, людині не слід у процесі виконання завдання впадати у спокусу прийняття першого ж ліпшого рішення, що  прийшло в голову . Слід пам’ятати, що трохи пізніше можуть прийти і кращі рішення.

3. Недолік наполегливості і надмірна наполегливість

Деякі люди, не зважаючи на весь властивий їм інтелект, легко здаються. Якщо щось йде не так, як їм того хочеться, або, якщо перші ж їхні спроби не увінчалися успіхом, вони кидають почату справу. У результаті вони мимоволі втрачають здатність доводити справу до кінця. Іншу крайність представляють люди, які продовжують працювати над проблемою, коли давно вже потрібно було залишити її як безперспективну. Вони упираються навіть тоді, коли їм вже слід було усвідомити, що вирішити проблему швидше за все не вдасться, принаймні, у потрібний час.

4. Застосування «не тих» здібностей

Багато людей у якийсь момент свого життя приходять до висновку, що вони або вибрали не ту професію, або їхня робота у рамках обраної професії не цілком відповідає висунутим нею вимогам. З боку справа виглядає так, ніби робота, яку вони взялися виконувати, вимагає однієї сукупності здібностей і навичок, вони ж виконують її, використовуючи інші здібності та навички.

Відкриття, яке людина при цьому робить для себе, по суті полягає в тому, що, незважаючи на наявність у нього хороших і корисних здібностей, вони тим не менш не підходять для тих завдань, до рішення яких людина зараз залучена. У подібній ситуації вчинити за розумом означало б вибрати інший напрям в освіті або кар’єрі або, щонайменше, подумати про нові стратегії у власному навчанні і роботі.

5. Нездатність переводити думки у справи

Деякі демонструють великі успіхи в теоретичному вирішенні своїх проблем, а також проблем оточуючих, створюючи часом враження людей, у яких на всі випадки життя є готове рішення. При цьому вони не здатні переводити теорію в практичну площину. Говорячи словами психолога Е. Р. Татри (1935), вони виявляються «похованими в думках». Якими б гарними не були їхні ідеї, зробити що-небудь реальне для їх реалізації такі люди не можуть. Але ж для того щоб отримувати віддачу від власного інтелекту, нам необхідно не тільки мати хороші ідеї, але і вміти практично втілювати їх – переводити думки у справи.

6. Недостатня увага до результатів

Деяким людям властиво приділяти надзвичайно багато уваги безпосередньо процесу, але набагато менше уваги його результату. Однак саме на основі кінцевого результату, можна судити про наші досягнення, будь то в школі чи в зрілому житті.

7. Нездатність доводити рішення задачі до кінця

Одна хороша приказка щодо людей, які не здатні доводити почату справу до кінця, говорить, що одного разу стартувавши, вони ніяк не можуть дістатися до фінішу. Ніщо в їх житті, здається, не може бути названо цілком закінченим.

8. Нездатність зробити перший крок

Деякі люди не виявляють бажання або можливості дати старт задуманій справі; їх дії обмежуються теоретизування з приводу того, які кроки слід зробити. Такі люди побоюються присвятити себе чому-небудь і в результаті не роблять нічого.

9. Страх перед невдачею

Страх не отримати в підсумку бажаного результату, мабуть, зароджується ще в дитинстві. Можна зіткнутися з ситуацією, коли людина відмовляється від кар’єри в професії, яка становить справжній її інтерес, вважаючи себе «негідним» її з тієї чи іншої причини.

Та ж історія може мати місце і в міжособистісних відносинах, коли людина припиняє відносини не тому, що його не влаштовує їх поточний стан, але побоюючись майбутнього їх погіршення. Разом з тим можна навести масу прикладів, коли ризикувати необхідно, оскільки небажання або нездатність ризикувати обертається втратою можливостей як складових життєвого успіху.

10. Відкладання справ з дня на день

Відкладання справ на потім властиво величезній масі людей. Практично кожен з нас час від часу робить подібне, переносячи будь-яку роботу на більш пізній термін, усвідомлюючи при цьому, що зробити її було б краще прямо зараз. Відкладання справ на потім стає серйозним недоліком, коли перетворюється в стійкий стиль поведінки.

11. Відчуження і привласнення провини

Деякі люди вважають, що безгрішні, і постійно шукають винних з будь-якого, часом дріб’язкового, приводу. Навпаки, інші завжди звинувачують себе, хоч би якою була реальна їх роль у події або сукупності подій, що призвели до того чи іншого збою. Подібне відчуження або, навпаки, привласнення провини здатне стати серйозною перешкодою на шляху усвідомлення людиною власних інтелектуальних можливостей.

12. Надмірне шкодування

Всі ми час від часу шкодуємо з приводу власних недоліків. Коли справи йдуть не зовсім так, як хотілося б, важко про це не шкодувати, відносячи це на власний рахунок. Але такого роду шкодування, має місце на постійній основі, виконує сильну анти адаптивну функцію. Жаль з приводу своїх недоліків не тільки шкідливий для справи, але в деяких випадках сприяє тому, що люди, які могли б надати нам неоціненну допомогу, відвертаються від нас.

13. Надлишкова залежність

У більшості проблем, з якими стикається людина, від неї вимагається наявність певного ступеня незалежності. Однак виховання часто не забезпечує людині здобуття достатньої незалежності, необхідної в подальшому житті, наприклад, в роботі, де людина повинна, як правило, спиратися тільки на власні сили і звертатися за допомогою до інших лише зрідка. Намагайтеся вирішувати покладені на вас завдання самостійно, а якщо все-таки потрібно чиясь допомога, то, принаймні, беріть на себе всю повноту відповідальності за результат. Або не перекладайте на інших відповідальність, яка насправді покладена на вас.

14. Перебільшення особистих проблем

Кожна людина має проблеми особистого порядку, і ступінь їх серйозності значно змінюється від людини до людини. У одних в житті трагедії змінюють трагедії, у інших життя здається безтурботним і практично позбавлене будь-яких труднощів і проблем. Протягом свого життя кожному слід очікувати як великих радощів, так і не менш великих неприємностей і бід. Важливо при цьому реалістично підходити і до тих, і до інших.

Великі життєві кризи практично завжди позначаться на виконуваній вами роботи, хочете ви того чи ні. Найкраще приймати це як належне, не дозволяючи, проте, особистим проблемам цілком поглинати вашу увагу на шкоду справі. Слід пам’ятати про те, що при наявності таких проблем робота, а також оточуючі вас люди можуть стати тією втіхою, якої ви потребуєте. Помилковими є спроби відвернутися від особистих проблем, які так чи інакше доведеться вирішувати. Так само неправильно чинить людина, що дозволяє своїм особистим проблемам поглинути весь її час.

15. Брак концентрації уваги

Можна вказати масу людей з високим інтелектом, які протягом довгого часу не здатні концентрувати увагу на одному і тому ж. Їх легко відволікти, тривалість періодів безперервної уваги у них порівняно мала. У результаті їм важко виконати більш-менш значний обсяг роботи. Якщо ви страждаєте неуважністю і маєте труднощі з концентрацією уваги, вам слід подумати про правильну організацію свого робочого місця, щоб мінімізувати дію відволікаючих чинників.

16. Занадто вузьке або занадто широкий розподіл своїх сил

Людям, здатним концентрувати свої сили тільки на якомусь одному виді діяльності, слід знати про цю свою особливість і по можливості протистояти їй. Якщо ви берете участь в декількох проектах одночасно, намагайтеся розподіляти свій час і увагу, а також організовувати проекти таким чином, щоб була можливість завершити їх в прийнятний термін. Важливо забезпечувати правильний розподіл різних видів діяльності для себе. Уникайте робити більше або менше того, з чим ви в змозі впоратися в даний період часу.

17. Нездатність відкласти винагороду або визнання

Люди схильні займатися другорядними справами на шкоду більш важливим. Одні просто відкладають великі справи на потім, інші не бажають відкладати винагороду. Вони отримують задоволення, коли інші хвалять і нагороджують їх за виконання дрібних справ, і забувають про більшу нагороду, яка відповідала б більшим справам. Серйозна робота часом передбачає витрату тривалого часу і зусиль, перш ніж будуть отримані результати. Якщо ви до цього не готові і вважаєте за краще братися лише за невеликі короткострокові проекти, майте на увазі, що існує ризик отримати настільки ж швидкоплинне визнання.

18. Нездатність або небажання помічати за окремим ціле

За своє життя мені зустрічалися студенти з дуже високим інтелектом, які, тим не менш, не дуже досягли успіху в навчанні через те, що «за деревами не бачили лісу». Їх украй займають деталі, при цьому вони не в змозі або не хочуть бачити загальну картину, яка стоїть за усіма деталями, і, відповідно, мати з нею справу. Подумайте також над тим, в чому сенс того, над чим ви зараз працюєте, і до якого роду результатів збираєтеся прийти. Інакше ви ризикуєте не тільки втратити свої початкові цілі, але і суть стратегії, що забезпечує їх досягнення.

19. Недолік рівноваги між критико-аналітичним і творчо-синтетичним мисленням

Часом у своєму житті ми повинні застосовувати критичне і аналітичне мислення; іноді слід використовувати творчий підхід і мислити синтетично. Важливо тільки знати відповідний час.

20. Завищена або занижена впевненість в собі

Кожному з нас для нормального життя потрібно мати чималий запас впевненості в собі. Життя може завдати стільки ударів по самооцінці людини і його поглядам на самого себе, що без впевненості в собі нам було б дійсно важко перед лицем усіх великих і малих невдач, які готує для нас життя.

Брак впевненості в собі веде у деяких людей до того, що вони не можуть як слід вирішувати поставлені перед ними завдання, оскільки проектують на свою роботу власні сумніви. Впевненість в собі дуже часто є важливою запорукою успіху. Зрештою, якщо у вас немає впевненості в собі, як ви можете очікувати від інших довіру до вас?

У той же самий час важливо не підвищувати впевненість у собі. Люди з дуже високою упевненістю в собі втрачають здатність розпізнавати момент, коли слід визнати свою помилку або щось зробити для власного вдосконалення. В результаті прогрес у таких людей відбувається набагато повільніше, ніж це об’єктивно можливо.

Автор: Роберт Дж. Штернберг (Robert J. Sternberg), професор психології і освіти Єльського університету.

Джерело: www.elitarium.ru

Поділитися:
Позначки Популярні статті

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.