Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

Ефективність навчання: сім основних принципів


Успішне навчання починається зі знання основних концепцій навчання. Вони полягають у тому, що навчання засноване на взаєминах, воно являє собою природний процес, воно необхідне, індивідуальне, вимагає певних зусиль і тісно пов’язане з практикою.

Існує сім основних концепцій, які формують основу навчання.

1.Навчання засноване на взаємовідносинах

Що робить одну людину вчителем, а іншого – учнем? Давайте забудемо на час про класні кімнати і подумаємо про повсякденне життя. Ви приходите в гості до подруги, і вона пригощає нас чудовим тортом. Ви питаєте її, як вона його приготувала. Що при цьому відбувається? Ви перетворюєтеся в учня, а ваша подруга стає вчителем. Як же виникає така ситуація? За яких обставин?

Справа не в тому, що ваша подруга має більше освіти чи досвіду, ніж ви, хоча найчастіше ми саме так думаємо про кваліфікацію вчителя чи тренера. Основа ситуації навчання – просто довіра. Ви впевнені, що ваша подруга знає, як приготувати торт, і може дати вам інформацію, яка дозволить вам приготувати такий же торт. Основа ситуації навчання – взаємини довіри між учителем і учнем. Все засноване на довірі.

Чи виникає довіра завдяки положенню, досвіду і професіоналізму вчителя – в основі навчання завжди лежить довіра. Що відбувається, якщо її немає? Якщо вчитель намагається навчити вас новим навичкам або новою процедурою, але при цьому не володіє необхідними знаннями або використовує невдалу методологію, у вас виникає законне питання: а чи можна довіряти цьому вчителю, чи адекватно він передає інформацію? Справа не в тому, що ви не поважаєте авторитет учителя, справа в тому, що ошукано нашу довіру. Якщо довіри немає, ніяке навчання просто неможливе.

2. Навчання – природний процес

Все життя – це процес передачі та сприйняття інформації. Згадайте, як ви в перший раз прийшли на нове місце роботи. Ви вбирали масу нової інформації: фізичне оточення, ваші нові колеги, нюанси ваших нових обов’язків. Все це відбувалося саме собою – ви вчилися природно. Але, як сказав Уінстон Черчілль, «я завжди готовий вчитися, але не завжди готовий до того, щоб мене вчили». Краща ситуація навчання – та, в якій природні схильності людини в навчанні спрямовуються на те, що йому необхідно вивчити.

3. Навчатися необхідно

Навчання – наша фундаментальна внутрішня потреба. Найбільш основні потреби людини – фізіологічні, наприклад, в їжі; потім виступають потреби в безпеці, за ними слідують особисті потреби в любові і приналежності. Більшість людей, знайомих з ієрархією потреб Маслоу, вважають, що ця ієрархія – досить жорстка структура, і, перш ніж звертати увагу на потреби і відносинах, потрібно задовольнити соціальні потреби, а до них потрібно задовольнити фізіологічні потреби і т.д.

Однак у підручниках, що розглядають теорію Маслоу, рідко згадується про те, що існує і дві інших потреби: вільно задавати питання і вільно самовиражатися, а також потреба знати і розуміти. Згідно Маслоу, саме дві ці потреби є обов’язковими передумовами задоволення п’яти інших типів потреб.

Іншими словами, в основі кожного з п’яти типів потреб лежить потреба в навчанні. На ній засноване все інше. Фахівці в галузі когнітивної психології, науки про мислення, кажуть, що наш розум постійно шукає і сортує інформацію. Ми хочемо знати і розуміти все, що тільки можливо.

Саме це внутрішнє прагнення змушує нас жити. Всі наші потреби в житті підтримує навчання. З цього випливає, що без тієї поживи для розуму, яку дає нам навчання, ці потреби не задовольнятимуть. А якщо потреби не задовольняються, життя неможливе.

Саме тому, якщо людина припиняє прагнути до нових знань, вона розчаровується у житті. Вона втрачає надію, вважає, що немає ніяких причин вчитися, тому що це безглуздо. У такої людини немає майбутнього.

4. Навчання індивідуальне

Психологи прагнуть виявити в людській поведінці щось спільне. На жаль, психологію відрізняє від точних наук один дуже важливий аспект. Люди поводяться не так, як неживі об’єкти або сили природи. Відомий психолог Роберт Штернберг стверджує, що в психології не існує жодної теорії, яку можна було б назвати досконалою. Завжди є винятки. Навіть найповніша теорія людської поведінки не може охопити всіх відмінностей між реальними людьми. Цих відмінностей занадто багато.

Для вчителя це міркування дуже важливе, тому що навіть найкращий інструктор, який використовує найефективнішу методологію, не може бути повністю впевнений в тому, що зумів «достукатися» до кожного учня. Чому? Дуже просто – між людьми існує маса індивідуальних відмінностей, і це означає, що всі вчаться трохи по-різному. Реальна оцінка прогресу в навчанні можлива тільки в тому випадку, якщо вчитель працює з учнем один на один.

5. Навчання – це робота

Хоча навчання природне і необхідне, воно все ж вимагає свідомих зусиль. Ми повинні активно трудитися в процесі навчання, це не пасивна діяльність. Існує психологічний принцип, який свідчить, що, якщо людина не вірить, що зможе засвоїти нову інформацію хоча б на 70%, вона не буде докладати для цього свідомих зусиль. Учитель, який вживає незрозумілі учневі терміни, виявить, що учень просто зубрить.

Цей принцип підтверджує простий експеримент, який у 1973 р провів МакЛелланд. Людям давали велике пластикове кільце і просили накинути його на вкопану в землю жердину. Потім їх просили знайти місце, з якого їм було б зручніше за все кидати кільце на жердину.

Майже кожен спочатку ставав настільки близько, щоб вдало накидати кільце на шест у 100% випадків. Потім люди відходили далі від жердини і ставали там, де точність їх кидків зменшувалася до 50%. Потім вони знову підходили ближче до жердини і знаходили, що найкомфортніше почувалися там, де точність їх кидків складала близько 70%.

Стосовно до навчання цей експеримент показує, що якщо потрібно докласти занадто мало зусиль, інтерес до навчання падає. Якщо зусилля учня призводять до невеликих успіхів, його інтерес також падає. Навчання вимагає роботи, але учень повинен вірити, що його зусилля приведуть до успіху.

Цей баланс вміє знаходити хороший спортивний тренер. Він може підштовхувати спортсмена, спонукати його докладати максимум зусиль, але ніколи не висуває нереалістичних очікувань. Він точно знає, який потенціал спортсмена і як потрібно розвивати його навички.

Те ж саме стосується викладачів у сфері мистецтва. Вони знають, що придбання якихось навичок у цій сфері потребує інтенсивної роботи. Деякі наставники не здатні виявити і розвинути здібності учнів, тому що зосереджені на механічному відпрацюванні навички, а не на мотивації учня, його впевненості в тому, що його робота – запорука майбутніх успіхів.

Хороший викладач знає, як спонукати учня перевершити самого себе і у той же час знає, коли потрібно зупинитися – коли «70%» учня вже перевищені. Про цей принцип варто сказати ще одне. Так, навчання – це робота. Але це не означає, що воно має бути нудним, втомливим або викликати роздратування. Навчання може і повинно приносити радість. Здобувати новий навик або сприймати нові знання – чудові і гострі відчуття. Але цей процес вимагає дисципліни і постійних зусиль. Без цього нічому не навчишся.

6. Навчання, легко передаючись іншим, викликає наслідування

Спочатку може здатися, що деякі з представлених тут принципів суперечать один одному. Це відбувається тому, що навчання нестатичне. Цей процес надзвичайно динамічний. Як ми вже говорили, навчання індивідуальне. Але в той же час багато чого ми просто переймаємо у інших. Це один з принципів, що лежать в основі концепції організації навчання.

Заразливість навчання проявляється двома шляхами. Якщо людина потрапляє в групу інших людей, які знаходять навчання цікавим і радісним, вона обов’язково почне вважати так само. З іншого боку, якщо групі людей нудно вчитися, новій людині теж буде важко підтримувати свій інтерес. Людина – істота соціальна. Щоб нормально жити і працювати, ми потребуємо інших людей. Це стосується і навчання. Саме у взаємодії з іншими людьми ми вчимося багатьом речам.

7. Навчання тісно пов’язане з практикою

Останній з семи наших принципів – найголовніший. Навчання має бути практичним. Так, існує теоретичне знання. Але кожна теорія припускає якесь практичне застосування. Наш розум не зберігає того, що не має для нас практичної цінності. Ми пам’ятаємо тільки ту інформацію, яку вважаємо корисною. Чи траплялося так, що під час бесіди раптом до вас у голову приходила якась думка, спогад про те, що було багато років тому?

Наш розум має неймовірну здатність у потрібний момент згадувати те, про що ми не пам’ятали протягом десятиліть. Це явище підтверджує теорію, що якщо вже ми чогось навчилися, то ніколи цього не забудемо.

Але як ми навчилися чогось у перший раз? Ми просто займалися звичайними справами, і сталося те, що мало для нас практичну цінність. І мозок запам’ятав цю інформацію. Практичне, життєве навчання існує тому, що наш розум постійно обробляє інформацію, прагнучи зрозуміти сенс навколишнього світу.

Значення цього принципу для навчання має бути очевидним. Чим тісніше пов’язаний з практикою той матеріал, який дізнається учень, тим краще він його засвоїть. Щоб вчитися, ми повинні бачити зв’язок нових знань з нашим життям. Вони повинні стосуватися нашого власного особистого досвіду. Саме тому нові знання повинні бути пов’язані з нашою культурою.

Всі ми маємо деякі важливі для нас культурні символи. Але в інших культурах вони можуть не мати ніякого значення. Якщо навчальний план не враховує культурних особливостей учнів, він не матиме для них практичного значення.

Саме тому американські та європейські бізнес-консультанти, які працюють у Східній Європі та країнах колишнього Радянського Союзу, стикаються з труднощами. Вони не можуть зрозуміти, чому їх концепції, які так добре працюють у них вдома, тут виявляються неспроможними. Вони забувають про те, що навчання індивідуальне. Воно пов’язане з реальністю життя учня.

Інструментарій викладача

У будь-якому процесі навчання існує п’ять обов’язкових елементів. Вони схожі на інструменти будівельника. Як тесля знає, що не може якісно виконати роботу без відповідних інструментів, так і викладач, який намагається створити програму навчання, не враховуючи цих п’яти елементів, виявить, що в ній чогось не вистачає.

Перші два принципи, різноманітність і ясність, пов’язані з діями викладача. Наступні два принципи, залученість і успіх, пов’язані з діями учнів. Останній принцип, подібність, описує відносини між викладачем і учнями.

Різноманітність. Якщо наш розум постійно сприймає одну і ту ж інформацію, він застоюється. Нашу увагу привертає незвичайне, і хороший викладач використовує різні засоби, щоб навчання постійно викликало інтерес. Це стосується і змісту матеріалу, і стилю навчання.

Ясність. Заплутану і незрозумілу інформацію вивчити неможливо. Інформація буде сприйнята тільки в тому випадку, якщо викладач ясно, безпосередньо і просто пояснює інформацію в тій формі, яка відповідає рівню інтелекту учнів. Це відноситься і до змісту, і до методології навчання.

Залученість. Як ми вже говорили, навчання – це не пасивна діяльність. Якщо учень так чи інакше не бере активної участі в процесі навчання, ніякого навчання не буде. Фактично, чим більше інтерактивний процес навчання, тим більше будуть успіхи учня.

Успіх. Чому іноді здається, що інформація проходить повз нашої свідомості? Чому ми не докладаємо зусиль, щоб зрозуміти її? Тому що вважаємо, що у нас нічого не виходить, впевнені, що не зможемо засвоїти нові знання. Викладач повинен бути впевнений, що учень зможе успішно засвоїти те, що викладається.

Подібність. Найперше ствердження цього розділу наголошувало, що ми можемо вчитися тільки у тих, кому довіряємо. Щоб учень сприйняв інформацію, викладач повинен активно прагнути завоювати його довіру. Для цього насамперед потрібно залишатися чесним і щиро дбати про учня, що дозволить викладачеві адекватно і з співчуттям реагувати на його потреби.

Автор: Лоуренс Стаут (Lawrence W. Stout), доктор філософських наук, професор Стокгольмської школи економіки в Ризі. Матеріал публікується в скороченому перекладі з англійської.

Джерело: sdo.elitarium.ru 

Поділитися:
Позначки Популярні статті

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.