Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

Ефективне спілкування: 5 несподіваних стратегій


Кілька неочевидних стратегій, які здатні зробити діалог інформативним, максимально чесним і корисним для обох сторін

1. Допомагайте співрозмовнику

Пам’ятайте, що ваш співрозмовник зазвичай відчуває ті ж труднощі в розмові, що й ви. Швидше за все, він буде вам вдячний, якщо ви спростите йому завдання: якщо він ходить навкруги теми, яку не наважується торкнутися, посприяйте йому, самі запропонуйте поговорити про те, що його турбує. Допомагайте розмові рухатися вперед – запитуйте у співрозмовника, що він сам думає і відчуває, які рішення йому приходили в голову. Діліть бесіду на етапи, промовляючи основну думку кожного смислового відрізка, коли хочете трохи змінити тему: «Розумію. Так, значить, ви незадоволені тим, що ніхто не цінує ваші заслуги. Скажіть, а що б ми могли зробити, щоб виправити ситуацію?» Слідкуйте за реакцією співрозмовника на ці «проміжні підсумки»: якщо він згідно киває, це означає, що бесіда рухається в правильному напрямку. Якщо він протестує і каже, що ви невірно його зрозуміли, не нав’язуйте йому своїх формулювань – дозвольте йому сформулювати самому.

2. Запитуйте

Коли вам потрібна та чи інша інформація, кращий спосіб її отримати – запитати безпосередньо. Ми любимо домислювати за інших людей їхні судження і погляди: нам здається, що ми знаємо, що в іншого в голові. Це небезпечна ілюзія: перевіряйте своє розуміння ситуації, запитуючи безпосередньо. Від того, наскільки добре підібрані ваші питання, залежить хід бесіди. У будь-якому випадку, пам’ятайте: не слід оцінювати результати розмови лише по тому, чи отримали ви ті дані, якими цікавилися. Насправді відповіді на питання дають багато іншої корисної інформації – наприклад, наскільки чесний з вами співрозмовник або наскільки він компетентний в предметі розмови. Використовуйте так звані «відкриті питання», які не потребують відповіді «так чи ні»: вони допомагають співрозмовникові ділитися своїми думками, оголюючи логіку своїх міркувань. «Як би ви вчинили на моєму місці?»; «Як вам здається – в чому помилка?».

3. Демонструйте самоповагу

Очевидно, що впевненість і повагу до себе, які людина демонструє в діалозі, допомагають йому робити враження на співрозмовника, відчувати себе господарем бесіди. Однак тут важливо дотримати міру – якщо ви намагаєтеся придушити співрозмовника, продуктивної розмови не вийде. Ось чому потрібно вміти поважати себе, не принижуючи при цьому інших. Що це означає? Перш за все, потрібно вміти цінувати свою думку, не заперечуючи при цьому корисності та об’єктивності думки співрозмовника. Говоріть про свої потреби і бажання, не нав’язуючи їх іншим, а «продаючи» – пояснюючи, чому для всіх буде вигідно, якщо ви зробите так, як збираєтеся зробити. Давайте співрозмовнику висловити його думку – і якщо ви з ним не згодні, завжди намагайтеся обгрунтувати, чому саме, а не відбуватися рішучим і безапеляційним «ні». Пам’ятайте про те, що сповнена самоповаги людина не втрачає лице, підвищуючи тон або вступаючи в запеклу суперечку.

4. Перетворюйте негативні емоції у позитивні

У житті і так досить негативу: намагаючись обговорювати в розмові з іншими «болячки», які не дають їм жити, люди ризикують розполохати всіх співрозмовників. Пошукайте у будь-якому предметі розмови щось позитивне: якщо ви говорите підлеглому про низькі продажі, побудуйте розмову на те, як би вам їх підвищити; якщо ви просите підвищення зарплати, говоріть не про своє тяжке положення, а про те, яку користь ви приносите компанії (із згадкою конкретних прикладів, в яких вона виражається). Тут дуже допомагає вміння правильно підбирати слова. Ще Джордж Оруелл зазначав, як легко політики маніпулюють своєю аудиторією, грамотно замінюючи правдиві формулювання евфемізмами: наприклад, називаючи бомбардування «умиротворенням», підвищення податків «оптимізацією фінансової політики», а порушення закону «наведенням конституційного порядку». Звичайно, не слід змагатися з оруеллівськими демагогами в цинізмі, проте перевірити, якою силою володіють правильно вибрані слова, варто.

5. Перестаньте говорити

Питання: яка розмова може вийти, якщо ми будемо мовчати? Насправді вчасно замовкнути – одна з кращих стратегій комунікації. Вона незамінна, коли розмову ведуть кілька співрозмовників – наприклад, під час мозкового штурму або обговорення складної робочої проблеми. Дайте поговорити іншим, а самі послухайте, втручаючись лише в тих випадках, коли вам здається, що розмова відхилилася від теми. Розмову легше модерувати, якщо вдається дещо відсторонитися від неї, не дозволити емоційно залучити себе в загальний настрій. А якщо пристрасті в бесіді досягли напруження, ця стратегія виявляється воістину безцінною – бачачи, що ви не намагаєтеся оборонятися, співрозмовник зуміє стримати зростаючий градус свого емоційного стану. Коли його тон і зміст промови знову стануть конструктивними, ви можете повернутися до обговорення. Тимчасове «відключення» від бесіди дозволить і вам особисто зберегти спокій і ясний розум, настільки важливі для правильного діалогу.

Джерело: www.psychologies.ru

Поділитися:
Позначки Популярні статті

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.