Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

«Емоційна карта мозку» допоможе зрозуміти чому гнів схожий на щастя


Звідки в людині беруться почуття? Відомо, що за них відповідає наш головний мозок, – але в яких його областях народжуються ті чи інші емоції?

Провина і сором: скроневі долі

Нам легко зрозуміти, як пам’ять або рахунок можуть бути процесами, що протікають в головному мозку. Однак з почуттями все не так просто – частково тому, що в мові ми використовуємо фрази на кшталт «розбити серце» для опису смутку або «почервоніти» для опису сорому. І все ж почуття – це явище з області нейрофізіології: процес, що проходить в тканинах головного органу нашої нервової системи. Сьогодні ми можемо частково оцінити його завдяки технології нейровізуалізації.

Провина і сором: скроневі долі

У межах своїх досліджень Петра Міхель і кілька її колег з Університету Людвіга-Максиміліана в Мюнхені недавно зробили серію МРТ-знімків. Вони прагнули знайти зони мозку, які відповідають за нашу здатність відчувати себе винуватими або присоромленими. Вчені з’ясували, що сором і провина, схоже, є сусідами по «кварталу», хоча для кожного з цих почуттів і передбачена своя анатомічна область.

Фахівці попросили учасників експерименту уявити, ніби вони відчувають провину та сором, і в обох випадках це активувало скроневі долі мозку. При цьому сором задіяв у них передню поясну кору, яка стежить за зовнішнім середовищем і повідомляє людині про помилки, та парагіпокампальну звивину, відповідальну за запам’ятовування сцен з минулого.Провина, у свою чергу, «включала» латеральну потилично-скроневу звивину і середню скроневу звивину – центр вестибулярного аналізатора. Крім того, у присоромлених людей починали працювати передні і середні лобові звивини, а у тих, хто відчував провину, активізувалися мигдалеподібні тіла (мигдалини) і островковая частка. Останні дві зони мозку входять у лімбічну систему, яка регулює наші базові емоції з серії «бий або біжи», роботу внутрішніх органів, кров’яний тиск та інші параметри.

Порівнявши МРТ-знімки мозку людей різної статі, вчені виявили, що у жінок вина торкалася тільки скроневі долі, а у чоловіків паралельно починали працювати лобові долі, потиличні долі і мигдалини – одні з найдавніших елементів мозку, які відповідають за відчуття страху, гніву, паніки і задоволення.

Страх і гнів: мигдалеподібне тіло

Під час внутрішньоутробного розвитку ембріона лімбічна система формується відразу після стовбура, який організовує рефлекси і пов’язує головний мозок зі спинним. Її робота – почуття і дії, які потрібні для виживання виду. Мигдалини – важливий елемент лімбічної системи. Ці області розташовуються поблизу гіпоталамуса, всередині скроневих доль, і активізуються, коли ми бачимо їжу, сексуальних партнерів, суперників, дітей, що плачуть і так далі.

Страх і гнів: мигдалеподібне тіло

Різноманітні реакції організму на страх – теж їхня робота: якщо вночі у парку вам здається, ніби за вами слідує незнайомець, і ваше серце починає шалено калатати, це відбувається завдяки активності мигдалин. Під час декількох незалежних досліджень, проведених у різних центрах і університетах, фахівцям вдалося з’ясувати, що навіть штучна стимуляція цих областей викликає у людини відчуття наближення неминучої небезпеки.

Гнів – це багато в чому теж функція мигдалеподібних тіл. Однак він разюче відрізняється від страху, печалі та інших негативних емоцій. Людський гнів дивний тим, що схожий на щастя: як радість і задоволення, він змушує нас рухатися вперед, в той час як страх або горе змушують відсторонитися. Як і інші емоції, гнів, злість і лють охоплюють найрізноманітніші ділянки мозку: адже щоб реалізувати їх імпульс, цьому органу потрібно оцінити середовище, звернутися до пам’яті і досвіду, відрегулювати вироблення гормонів в тілі  та зробити багато чого іншого.

Ніжність і турбота: соматосенсорная кора

У багатьох культурах смуток і потрясіння прийнято приховувати: наприклад, у британському англійською навіть існує ідіоматичний вираз «keep a stiff upper lip», яке означає «не видавати своїх почуттів». Проте нейробіологи стверджують, що з точки зору фізіології мозку людині просто необхідна участь інших людей.

Ніжність і турбота: соматосенсорная кора

«Клінічні експерименти показують, що самотність провокує стрес більше, ніж будь-який інший фактор», – розповідає німецький вчений, автор книги «Наука щастя» Стефан Кляйн. «Самотність – це тягар для мозку і тіла. Його результатом стає занепокоєння, безлад у думках і почуттях (наслідок роботи гормонів стресу) і ослаблення імунної системи. В ізоляції люди робляться сумними і хворими».

Одне дослідження за іншим показує, що дружнє спілкування корисне для людини фізично і духовно. Воно продовжує життя і покращує її якість. «Один дотик того, хто вам близький і заслуговує вашої довіри, полегшує печаль», – каже Стефан. «Це наслідок роботи нейромедіаторів – окситоцину і опіоїдів, – які вивільняються у моменти ніжності».

Нещодавно британським дослідникам вдалося підтвердити теорію корисності ніжностей за допомогою комп’ютерної томографії. Вони з’ясували, що дотики інших людей викликають сильні сплески активності в соматосенсорній корі, яка і так працює постійно, відстежуючи всі наші тактильні відчуття. Вчені прийшли до висновку, що імпульси, які виникають, якщо хтось ніжно торкається нашого тіла у важкі хвилини, пов’язані з процесом виокремлення з загального потоку критично важливих стимулів, здатних все для нас змінити.

Фахівці також помітили, що учасники експерименту переживали горе легше, коли їх тримав за руку незнайомець, і набагато легше, коли їхніх долонь торкалася близька людина.

Радість і сміх: префронтальна кора і гіпокамп

Коли ми відчуваємо радість, переживаємо щастя, сміємося або посміхаємося, в нашому мозку «запалюється» безліч різних ділянок. У процес створення й обробки позитивних емоцій залучаються вже знайоме нам мигдалеподібне тіло, префронтальна кора, гіпокамп і кора передньої островкової долі великого мозку, тому почуття радості, як гнів, печаль чи страх, охоплює весь мозок.

Радість і сміх: префронтальна кора і гіпокамп

У радісні моменти права мигдалина стає набагато активнішою за лівої. Сьогодні поширена думка, що ліва півкуля нашого мозку відповідає за логіку, а права – за творчість. Однак віднедавна ми знаємо, що це не так. Для виконання більшості функцій мозку потрібні обидві частини, хоча асиметрія півкуль існує: наприклад, найбільші мовні центри розташовуються зліва, в той час як обробка інтонації й акцентів більше локалізується праворуч.

Префронтальна кора – це кілька областей лобних долей мозку, які знаходяться в передній частині півкуль, відразу за лобовою кісткою. Вони пов’язані з лімбічною системою та відповідають за нашу здатність визначати свої цілі, будувати плани, досягати потрібних результатів, змінювати курс та імпровізувати. Дослідження показують, що в щасливі моменти у жінок префронтальная кора лівої півкулі активніша, ніж та ж область праворуч.

Гіпокампи, які знаходяться в глибині скроневих доль, разом з мигдалинами допомагають нам відокремити важливі емоційні події від незначних, щоб перші можна було зберегти в довгостроковій пам’яті, а другі – викинути. Іншими словами, гіпокампи оцінюють щасливі події з точки зору їх значимості для архіву. Кора передньої островкової долі великого мозку допомагає їм робити це. Вона теж пов’язана з лімбічною системою та найактивніше поводиться, коли людина згадує приємні або сумні події.

Хіть та любов: не емоції

Сьогодні людський мозок вивчають тисячі нейробіологів по всьому світу. Проте поки що науці не вдалося точно визначити, що таке емоція і почуття. Нам відомо, що більшість почуттів народжуються в лімбічній системі – одному з найдавніших елементів мозку. Однак, можливо, не все, що ми традиційно визнавали емоціями, дійсно є ними.

Хіть та любов: не емоції

Наприклад, жадання з точки зору фізіології мозку не схоже на страх або радість. Його імпульси формуються не в мигдалинах, а в вентральному стріатумі, який ще називають «центром винагороди». Ця область також активізується під час оргазму або поїдання смачної їжі. Деякі вчені навіть сумніваються в тому, що жадання – це почуття.

При цьому жадання відрізняється від любові, яка активує дорсальний стріатум. Цікаво те, що ту ж зону мозок задіює, якщо людина вживає наркотики і потрапляє в залежність від них. Проте в періоди закоханості ми виразно відчуваємо щастя, страх, гнів і смуток частіше, ніж в спокійні періоди, – а це означає, що любов, можливо, варто вважати сумою емоцій, бажань та імпульсів.

Переклад статті

Джерело: theoryandpractice

Поділитися:
Позначки Популярні статті

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.