Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

Гра. Як вона впливає на нашу уяву, мозок і здоров’я


Стюарт Браун, провідний експерт в області психології ігор, вивчив більше шести тисяч історій дуже різних людей – від серійних убивць до нобелівських лауреатів. І прийшов до висновку, що ігри життєво необхідні для нашого здоров’я, гарного самопочуття, соціального розвитку, інтелекту, креативності, створення інновацій і здатності вирішувати проблеми.

Ось лише кілька цікавих фактів з книги:

Гра і тварини

У тваринному світі гра – поширене явище. Її можна спостерігати дуже часто, особливо у соціальних ссавців і розумних птахів. Це необхідний елемент дорослішання. Але деякі тварини грають, вже ставши дорослими. Дорослих воронів бачили, як вони з’їжджають на спині по сніжному схилу – потім вони злітали вгору і скочувалися знову. Бізони розбігаються і з захопленим ревом ковзають чотирма копитами по поверхні замерзлого озера. Бегемоти знову і знову роблять зворотне сальто у воді.

Ретельно фіксуючи ігрову поведінку грізлі на Алясці більше п’ятнадцяти років, вчені виявили, що найбільш грайливі ведмеді виживають краще за інших. І це незважаючи на факт, що гра забирає час, увагу і енергію від інших видів діяльності, які на перший погляд більш важливі для виживання, – наприклад від пошуку їжі.

Гра і ангедонія

У дитинстві ми маємо гратися для швидкого розвитку мозку. У дорослих мозок розвивається не так швидко і потяг до гри може бути не таким сильним, тому недовго ми можемо чудово обійтися без неї. Але якщо її немає довго, наш настрій псується.

Ми втрачаємо почуття оптимізму і переживаємо ангедонію – нездатність отримувати задоволення. Існують клінічні підтвердження існування дефіциту гри, симптоми якого дуже схожі на недолік сну.

Гра, коти і соціум

Згідно з однією впливовою теорією, гра – це просто тренування навичок, необхідних у майбутньому. Тобто, коли тварини грайливо б’ються, вони готуються до справжніх бійок і полюванню. Але виявляється, що і ті коти, які не брали участі в ігрових бійках, цілком можуть полювати. Чого вони не вміють, так це успішно взаємодіяти з іншими в соціумі – і не здатні цьому навчитися.

Якщо у кішки був серйозний недолік ігор – вона не зможе чітко відрізняти друга від ворога, і або стане діяти агресивно, або відмовиться від нормальних соціальних контактів. Взаємодіючи з іншими в жартівливій бійці, кішки вчаться сприймати емоційний стан іншого і відповідно реагувати.

Гра і робота

Робота, яка приносить нам максимальне задоволення, майже завжди відтворює і продовжує дитячу гру. Найспритніші та вправні інженери в дитинстві багато чого робили своїми руками: розбирали годинник і фотокамери, будували фортеці і збирали аудіосистеми.

У дорослому віці вони стали хорошими інженерами не тому, що багато тренувалися на годиннику. Просто їх робота в якійсь мірі залишилася тією ж справою, якою вони займалися виключно заради задоволення. Вони до цих пір грають.

Гра і любов

Гра може стати потужним любовним зіллям. На якомусь рівні ми все це знаємо. Саме тому побачення зазвичай будуються навколо ігрових ситуацій. Бесіди за вечерею, похід в кіно або поїздка за місто забезпечують людям ритуальний простір, в якому можна дізнатися багато чого один про одного.

Ще гра підкреслює привабливість. Нейробіологам добре відомо, що певний ризик (один з ключових елементів гри) може розпалити полум’я любові, тому відвідини атракціонів (або поїздка на мотоциклі) теж відноситься до популярних занять для побачень.

Світ без гри

Життя без гри – це життя без книг, фільмів, музики, драми. Уявіть світ, в якому ніхто не мріє, не жартує і не іронізує. Це досить похмуре місце. Гра – те, що піднімає людей над прозою життя. Її можна порівняти з киснем – вона всюди, але частіше за все її не помічають або не цінують, поки не втратять.

З книги Стюарта Брауна і Крістофера Вогана «Гра. Як вона впливає на нашу уяву, мозок і здоров’я»

Поділитися:
Позначки
Платформа для онлайн навчання

Отримайте доступ до сучасної онлайн платформи (LMS) та організуйте для своїх співробітників доступ до онлайн курсів, онлайн тестів та отримуйте звіти про перебіг навчання.

Розробка онлайн тренінгів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн навчання.