Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

Гра. Як вона впливає на нашу уяву, мозок і здоров’я


Стюарт Браун, провідний експерт в області психології ігор, вивчив більше шести тисяч історій дуже різних людей – від серійних убивць до нобелівських лауреатів. І прийшов до висновку, що ігри життєво необхідні для нашого здоров’я, гарного самопочуття, соціального розвитку, інтелекту, креативності, створення інновацій і здатності вирішувати проблеми.

Ось лише кілька цікавих фактів з книги:

Гра і тварини

У тваринному світі гра – поширене явище. Її можна спостерігати дуже часто, особливо у соціальних ссавців і розумних птахів. Це необхідний елемент дорослішання. Але деякі тварини грають, вже ставши дорослими. Дорослих воронів бачили, як вони з’їжджають на спині по сніжному схилу – потім вони злітали вгору і скочувалися знову. Бізони розбігаються і з захопленим ревом ковзають чотирма копитами по поверхні замерзлого озера. Бегемоти знову і знову роблять зворотне сальто у воді.

Ретельно фіксуючи ігрову поведінку грізлі на Алясці більше п’ятнадцяти років, вчені виявили, що найбільш грайливі ведмеді виживають краще за інших. І це незважаючи на факт, що гра забирає час, увагу і енергію від інших видів діяльності, які на перший погляд більш важливі для виживання, – наприклад від пошуку їжі.

Гра і ангедонія

У дитинстві ми маємо гратися для швидкого розвитку мозку. У дорослих мозок розвивається не так швидко і потяг до гри може бути не таким сильним, тому недовго ми можемо чудово обійтися без неї. Але якщо її немає довго, наш настрій псується.

Ми втрачаємо почуття оптимізму і переживаємо ангедонію – нездатність отримувати задоволення. Існують клінічні підтвердження існування дефіциту гри, симптоми якого дуже схожі на недолік сну.

Гра, коти і соціум

Згідно з однією впливовою теорією, гра – це просто тренування навичок, необхідних у майбутньому. Тобто, коли тварини грайливо б’ються, вони готуються до справжніх бійок і полюванню. Але виявляється, що і ті коти, які не брали участі в ігрових бійках, цілком можуть полювати. Чого вони не вміють, так це успішно взаємодіяти з іншими в соціумі – і не здатні цьому навчитися.

Якщо у кішки був серйозний недолік ігор – вона не зможе чітко відрізняти друга від ворога, і або стане діяти агресивно, або відмовиться від нормальних соціальних контактів. Взаємодіючи з іншими в жартівливій бійці, кішки вчаться сприймати емоційний стан іншого і відповідно реагувати.

Гра і робота

Робота, яка приносить нам максимальне задоволення, майже завжди відтворює і продовжує дитячу гру. Найспритніші та вправні інженери в дитинстві багато чого робили своїми руками: розбирали годинник і фотокамери, будували фортеці і збирали аудіосистеми.

У дорослому віці вони стали хорошими інженерами не тому, що багато тренувалися на годиннику. Просто їх робота в якійсь мірі залишилася тією ж справою, якою вони займалися виключно заради задоволення. Вони до цих пір грають.

Гра і любов

Гра може стати потужним любовним зіллям. На якомусь рівні ми все це знаємо. Саме тому побачення зазвичай будуються навколо ігрових ситуацій. Бесіди за вечерею, похід в кіно або поїздка за місто забезпечують людям ритуальний простір, в якому можна дізнатися багато чого один про одного.

Ще гра підкреслює привабливість. Нейробіологам добре відомо, що певний ризик (один з ключових елементів гри) може розпалити полум’я любові, тому відвідини атракціонів (або поїздка на мотоциклі) теж відноситься до популярних занять для побачень.

Світ без гри

Життя без гри – це життя без книг, фільмів, музики, драми. Уявіть світ, в якому ніхто не мріє, не жартує і не іронізує. Це досить похмуре місце. Гра – те, що піднімає людей над прозою життя. Її можна порівняти з киснем – вона всюди, але частіше за все її не помічають або не цінують, поки не втратять.

З книги Стюарта Брауна і Крістофера Вогана «Гра. Як вона впливає на нашу уяву, мозок і здоров’я»

Поділитися:
Позначки Популярні статті

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.