Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

Як домагатися змін легко і надовго


«Якщо ви хочете змінитися, то Погонич повинен навчитися керувати Слоном», – впевнені автори бестселера «Пастки мислення» Чіп і Ден Хіз.

Слон – це наша емоційна система, яка хоче всього і відразу, а Погонич – це наш розум, який намагається управляти Слоном.

То як же маленькому Погоничу впоратися з величезним, неповоротким і примхливим Слоном? У своїй новій книзі «Серце змін» Чіп і Ден розповідають про те, як домогтися змін легко і надовго.

Вічна боротьба

Якщо добре поглянути на ситуацію, то у Слона теж є плюси, а у Погонича мінуси. Слон не завжди поганий хлопець. Його коник – емоції: любов і співчуття, симпатія і вірність. Інстинкт, що змушує нас люто захищати своїх дітей, – це Слон. Хребет, який розпрямляється, коли треба за себе постояти, – теж.

Основна робота щодо досягнення змін, зрештою, теж лягає на Слона: саме його енергія і драйв наближають нас до наміченої мети.

Погонич теж не ідеал – у скрутні хвилини він всюди бачить проблеми і впадає в «аналітичний параліч». Якщо не дати чіткого напрямку, він буде без кінця сам собі заважати. Можливо, вам знайомі люди з «проблемою Погонича»: друзі, які двадцять хвилин з болісним напруженням думають, що з’їсти на обід, або колеги, що влаштовують багатогодинні засідання, але не здатні дійти якогось рішення.

Три етапи перемін

Є базовий каркас, який допоможе у будь-якій ситуації, де потрібно змінити поведінку.

—  Направте Погонича. Те, що здається спротивом, часто – відсутність ясності. Тому задайте напрямок гранично чітко.

— Мотивуйте Слона. Головне, внутрішнього Слона зацікаити чимось «ласим». Те, що здається лінню, часто є втомою. Погонич не може довго наполягати на своєму за допомогою сили, тому критично важливо залучити емоційну сторону людини – змусити Слонів встати на потрібну дорогу і допомагати.

— Накресліть Стежку. Те, що здається проблемою людини, часто – проблема ситуації. Ми будемо називати ситуацію (включаючи навколишнє оточення) Стежками. Проклавши Стежку, ви досягнете змін швидше, що б не відбувалося з Погоничем і Слоном.

Це загальна схема, і тут багато важливих нюансів.

Любов людей до негативу

Нижче – 24 з найпопулярніших «емоційних» слів в англійській мові, і всього шість з них позитивні.

Сердитий, Раздратований, Шокований,
Тривожний, Засоромлений, Спантеличений, Ошуканий, Збентежений
Упевнений, Обкрадений, Сварливий, Пригнічений, Зацікавлений, Разчарований
Повний ентузіазму, Збуджений, Емоційний, Заздрісний, Зніяковілий
Розлючений, Переляканий, Вражаючий, Щасливий, Уражений

За старою міською легендою, у ескімосів є 100 слів для позначення снігу. Виявляється, що негативні емоції для нас – як сніг для ескімосів. Нас всіх поголовно тягне до негативу – в широкому спектрі людської поведінки і сприйняття вірний наступний принцип: «Погане сильніше за хороше». Установка на пошук проблем – слабке місце Погонича в кожному з нас.

І що тоді робити?

Коли мова заходить про зміни, наша пристрасть до поганого стає критично важливою. Уявіть собі ситуацію: донька приносить вам щоденник. У неї одна п’ятірка, чотири четвірки і одна двійка. На чому ви зосередитеся?

Цей приклад придумав соціолог Маркус Бекінгем. Він упевнений, що майже всі батьки фіксуються на двійці. Рідко трапляється, щоб хтось із батьків сказав: «П’ятірка! Яка розумниця!»

Коли Погонич бачить, що щось йде добре, він на цю тему не розмірковує. Але коли щось ламається, він починає застосовувати свої навички з вирішення проблем. А якби Погонич був більш орієнтований на позитив? Уявіть світ, у якому дружина міцно цілує чоловіка, який забув про її день народження, зі словами: «Ти тринадцять років з чотирнадцяти про нього пам’ятав! Це прекрасно!». Це явно не наш світ. Але в період змін він повинен стати саме таким.

Проблиски успіху – «яскраві плями» – можуть висвітити план дій і запалити надію на можливість змін.

Історія наостанок

У житті нас обох – Чіпа і Дена – був період, коли дружини умовили нас відвідувати уроки сальси. Танці не входили в десятку наших пріоритетів, але ми погодилися спробувати. Мета була привабливою: подумки ми купалися у заздрісних поглядах, прикутих до відточених рухів наших пар.

Невдовзі стало зрозуміло, як ми помилялися. Виявилося, що сальса – не що інше як садистський танцювальний стиль, спеціально придуманий, щоб змусити чоловіка середніх років мати ідіотський вигляд. Для сальси необхідний цілий спектр чуттєвих рухів стегнами, які здавалися нам фізично неможливими. І ми кинули заняття.

Тут, власне, і заритий корінь проблеми: будь-яка нова задача, навіть якщо вона завершиться успіхом, обов’язково включає в себе дрібні невдачі. А Слон страшно, просто страшенно не любить поразок.

Від них інстинктивно хочеться втекти, як ми удвох втекли з уроків сальси. Як підтримати мотивацію Слона? Відповідь може здатися дивною: треба створити очікування невдачі – не невдачі місії як такої, а дрібних невдач у процесі. І мінятися стане набагато легше.

Із книги «Серце змін», Чіп Хіз, Ден Хіз

Поділитися:
Позначки
Платформа для онлайн навчання

Отримайте доступ до сучасної онлайн платформи (LMS) та організуйте для своїх співробітників доступ до онлайн курсів, онлайн тестів та отримуйте звіти про перебіг навчання.

Розробка онлайн тренінгів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн навчання.