Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

Як колір допоможе вам побудувати сильний бренд і торгову марку


Вибір вдалого візуального образу багато в чому залежить від точно розрахованої відповідності кольорів. Сучасний споживач став більш досвідченим в області колірної гами, але основні колірні переваги у більшості людей універсальні. Якщо підсумувати численні дані про колірну палітру з емоційним станом і іншими параметрами діяльності організму, то вийде наступна картина.

Колір привертає увагу практично безвідмовно. Навіть без прив’язки до реклами, якщо прийняти ефективність сприйняття чорно-білого зображення за 100%, ефективність сприйняття двоколірного зображення зростає на 20%, а багатоколірного – на 40%.

Колір істотно впливає на психо інтелектуальний стан людини. Кольори:

 • викликають психологічну реакцію (підкреслюють якість, настрій;
 • створюють теплу або холодну атмосферу; відображають пори року);
 • мають фізіологічні наслідки, як позитивні або негативні оптичні подразники;
 • зачіпають відчуття індивідуума.

Між колірним рішенням реклами та природним сприйняттям людини існує певна залежність. Достовірно встановлено, що кожен колір викликає підсвідомі асоціації. Колір може залучати і відштовхувати, вселяти відчуття спокою і комфорту, заспокоювати або тривожити. Тому згадка того чи іншого об’єкта може породжувати асоціацію з певним кольором.

Вірно і зворотне: при сприйнятті того чи іншого кольору можуть виникати аналогії з певним об’єктом. Колір і сам здатний надавати цілком певний вплив, залежно від своїх оптичних властивостей. Відповідно, використання тих чи інших колірних комбінацій тягне за собою цілком передбачувану реакцію глядача.

Незважаючи на те, що сучасний споживач став більш досвідченим в області колірної гами, основні колірні переваги у переважної більшості людей універсальні. Якщо підсумувати численні дані щодо кольорової палітри з емоційним станом і іншими параметрами діяльності організму, то вийде наступна картина.

Червоний колір. Теплий, живий, неспокійний і дратівливий, символ небезпеки і заборони, показує діяльний настрій і створює надмірне напруження. Він активізує серцево-судинну систему і прискорює ритм дихання. Може втомлювати при тривалому впливі. Червоний колір вибирають люди емоційні і влюбливі.

Широко використовується в рекламі косметичних засобів та парфумерії, але в силу своєї агресивності не завжди підходить для просування товарів, націлених на старше покоління. Пурпурний колір сприймається як вишуканий, претензійний і впливовий, в той час як пастельні кольори пурпурного відтінку вказують на замкнутість та ізольованість, а з багряним кольором пов’язують повноту і насиченість.

Помаранчевий колір сприймається як життєстверджуючий, теплий і затишний, що створює відчуття благополуччя. З точки зору сприйняття, вважається, що він найкраще запам’ятовується. Нагадує про стиглість, урожай і смачні фрукти. Фізіологічно діє як і червоний колір, але слабкіше.

Рожевий колір – жіночний, м’який і ніжний – створює відчуття слабкості, порожнечі і деякої солодкуватості.

Жовтий колір стимулює зір, нервову систему і головний мозок, привертає увагу і зберігається в пам’яті довше, ніж інші кольори. Вважається фізіологічно оптимальним і найменш втомлює. Його вибирають імпульсивні люди. З його відтінків теплий жовтий (колір яєчного жовтка) сприймається як дружній і приємний, тоді як лимонний жовтий – як відштовхуючий і викликає часом почуття безбарвності.

Золотистий колір уособлює прагнення до влади і демонстрацію своєї переваги. Поряд з такими кольорами, як срібний, темно-сірий, чорний і бордовий, він відноситься до категорії престижних кольорів. У завдання цих кольорів входить передати солідність, впевненість, стабільність.

Зелений колір заспокоює, знімає біль, втому, уособлює свіжість і природність. Даний колір вибирають люди здатні, вимогливі і врівноважені. Чистий зелений колір вважається найспокійнішим. Він нікуди не рухається і не має відтінку радості або печалі, що благотворно діє на витончених людей, але іншим згодом може і набриднути.

Зелений колір може сприйматися як «млявий», тому в поєднанні з жовтим зелений пожвавлюється і стає більш активним. Зелений зменшує кров’яний тиск і розширює судини. У рекламі використовується як символ здоров’я, свіжості, високої і ефективної працездатності. Світло-зелені відтінки вже не стільки освіжають, скільки надають холодність самому об’єкту. Оливкові тони, приглушаючи чистий колір, викликають заспокійливий, більш пом’якшувальний ефект.

Подібну дію має і блакитний колір зі своїми світло-блакитними відтінками. Блакитний колір відноситься до заспокійливих: знімає м’язове напруження, знижує кров’яний тиск, уповільнює прискорений пульс і ритм дихання. При цьому якщо блакитний колір створює холодне і часто відразливе враження, то блакитні відтінки діють розслаблююче, надаючи заспокійливий ефект.

Синій колір створює відчуття внутрішньої сили і гармонії. Цей колір вибирають люди меланхолійні і в деякій мірі розчаровані. Синьому, як і блакитному, притаманне релаксуючий вплив на нервову систему, що може перейти в гнітючий, а при тривалому впливі викликати спад працездатності. При цьому чим темніше стає синій колір, тим більше в ньому прагнення до чистоти, до нескінченного і надчуттєвому. Доведений до меж чорного, підкреслює печаль, але, ящо його освітлити, починає створювати відчуття стриманості і абсолютного спокою.

Фіолетовий колір вважається поглибленим, важким і складає враження деякої таємничості. Він гнітюче впливає на нервову систему і при тривалому впливі викликає спад життєвої активності. Фіолетовий вибирають люди, в житті яких спостерігається період нестійкості, але фіолетовий активізується, будучи доповнений зеленим або бірюзовим.

Коричневий колір викликає відчуття стабільності і реалістичного настрою. Це вибір людей зі стійким становищем або тих, хто не бажає щось змінювати у своєму житті. Коричневий колір вважається важким або чоловічим кольором, асоціюється із землею, зрілістю, теплом, комфортом. Вся коричнева гамма спрямована на усунення підвищеної нервозності і зниження збудливості.

Чорний колір прекрасний як фон і хороший при обрамленні інших кольорів. У чистому вигляді при тривалому впливі може впливати на людину як символ безперспективності. Для молоді чорний колір асоціюється зі стильністю, для людей середнього віку з витонченістю. При певному поєднанні кольорів передає відчуття складності, насиченості, зосередженості.

Білий колір символізує чистоту і заспокоєння. Для нього характерне самоусунення, і тому його краще використовувати в якості додаткового кольору.

Поєднання білого і чорного призводить до появи сірого кольору, що підкреслює врівноваженість. Сірий служить атрибутом солідності і поміркованості, шляхетності.

Багато в чому вибір вдалого візуального образу залежить від скоординованої і точно розрахованої відповідності кольорів. Будь-які два кольори поруч сприймаються дещо інакше, ніж окремо. Якщо кольори мають приблизно однакову яскравість, то вони схильні обмінюватися насиченістю і кольором. Ці ефекти найпомітніше виявляються, коли один колір оточує з усіх боків інший,ніби пригнічуючи його.

Безпосередньо в зоні контакту двох кольорів починає проявлятися протилежна тенденція – кольори ніби відштовхуються один від одного, намагаються підкреслити свої відмінності. Такий вплив кольорів один на одного, що призводить до посилення контрасту найпомітніше, коли кольори-сусіди значно відрізняються по яскравості. На білому тлі будь-який темний колір виглядає чорним, а на темному тлі насиченіше виглядають яскраві тони, в той час як темні виглядають блідо.

Специфіка високоякісних товарів і предметів розкоші краще підкреслюється поєднанням чорного з червоним або золотистим.

Свіжість – холодними кольорами: жовтим, синім або зеленим. Не випадковий вибір кольору зелені в товарних знаках молочної продукції, блакитного – для продуктів моря, коричневого – для кераміки, яскраво-синього – для ювелірних виробів.

За ступенем погіршення сприйняття поєднання кольорів розташовуються в наступному порядку:

 • синій на білому,
 • чорний на жовтому,
 • зелений на білому,
 • чорний на білому,
 • жовтий на чорному,
 • білий на чорному,
 • зелений на червоному,
 • червоний на жовтому,
 • білий на синьому,
 • червоний на білому,
 • синій на жовтому,
 • помаранчевий на чорному,
 • жовтий на синьому,
 • зелений на білому,
 • помаранчевий на білому,
 • білий на зеленому,
 • червоний на зеленому,
 • коричневий на білому,
 • білий на коричневому.

Що стосується психологічної асоціативності поєднань, то, на думку психологів, тут найбільш яскраво проявляються такі специфічні відмінності.

Наприклад, суміш синього і зеленого викликає почуття невпевненості і занепокоєння, а поєднання жовтого з синім створює у споживача сильну напруженість, завдяки якій виникає ефект руху, в той час як поєднання чорного з білим призводить до відчуття чогось містичного, загадкового, таємничого, але чорного з червоним – з небезпекою і придушенням. Чорний з помаранчевим викликає відчуття зовнішнього тиску, помаранчевий з жовтим – помірного збудження, жовтий з червоним – теплоти і радості. Пурпурний в поєднанні золотим підкреслює міць і гідність, а золотий з червоним свідчить про пишність, розкіші і святковість.

У комбінації з білим блакитний колір асоціюється з морем, вітрилом, вітром, тому таке поєднання носить романтичний характер. Поєднання зеленого з білим – це характерне враження чистоти і яскравості, а зеленого з жовтим – оновлення, розкріпачення і радості. При цьому якщо зелений з синім підкреслює рух і мінливість, то коричневий з жовтим – почуття приземленості, а коричневий з зеленим – близькість з природою.

Поєднання червоного з зеленим – завжди сильний контраст енергії і спокою. Фіолетовий з жовтим ускладнює візуальний образ, синій з червоним супроводжується відчуттям відштовхування, сили і хвилювання, блакитний з сірим асоціюється зі стриманістю і холодністю. Несміливість і сором’язливість підходять поєднанню рожевого з синім, але теплота і байдужість властиві поєднанню зеленого з рожевим.

Психофізіологічний вплив кольору залежить не тільки від освітленості, оскільки абсолютно по-різному виглядають кольору в різний час доби, а й від відстані та напрямку впливу кольору. Колір, розташований по вертикалі, сприймається легким, по діагоналі – динамічним, а по горизонталі – стійким. Напруга кольору в нижній частині композиції вказує на природний стан, концентрація у верхній частині дає відчуття тиску, а кольорове посилення з боків сприймається як нестабільність.

Істотним фактором для створення потрібної атмосфери при сприйнятті рекламованого товару є температура кольору, яка також надає психологічний вплив на покупця. Так, якщо теплий білий колір створює спокійну, мляву навколишню атмосферу, більш холодний білий колір підкреслює активний настрій. Зазвичай рекомендується в рекламних цілях застосовувати не більше двох споріднених кольорів, які можна урізноманітнити за рахунок споріднених відтінків. Комунікація стає успішнішою при правильному використанні колірної гами, яка з часом стає фірмовою колірною гамою.

Автор: Галина Георгиевна Пaничкинa, кандидат экономических наук, доцент кафедры маркетинга Поволжской академии государственной службы имени П.А. Столыпина при Президенте РФ.

Джерело: www.elitarium.ru

Поділитися:
Позначки Популярні статті

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.