Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

Як не можна мотивувати співробітників


Коли лідери застосовують чергову мотиваційну техніку, про яку десь читали, люди відразу відчувають нещирість їхніх слів. З боку здається, ніби вони подумки поставили галочку навпроти графи «Мотивував співробітника». Неможливо мотивувати людей, якщо вони не хочуть цього. Люди самі вирішують, коли викластися по повній, зробити більше, ніж від них очікують, і запропонувати радикальні ідеї. Єдине, що можуть зробити лідери, – це створити умови, в яких інші роблять вибір (чи ні) на користь мотивації.

На жаль, дуже мало менеджерів розуміють це, саме тому й існує значний розрив між їхніми зусиллями і результатами.

Три найбільш образливі форми «мотивації», які застосовують менеджери

1. Похвала мимохідь

Заклопотаним менеджерам часто доводиться втискувати похвалу в щільний графік. По дорозі на нараду вони заглядають в кабінет співробітника і кажуть щось на кшталт: «Привіт, ти підготував відмінний звіт про продажі». Або посилають текстове повідомлення типу «Привіт, вибач, не зміг зайти перед виходом, але прочитав оновлену аналітику. Все відмінно. Дякую!». На перший погляд, подібні фрази здаються нешкідливими і навіть позитивними. Але ті, кому вони адресовані, можуть вважати їх знеособленими, одноманітними і неадекватними, якщо це єдині форми визнання з боку менеджера.

2. Вигадки

Під час зустрічі команди вищого керівництва, яку я вів, один з керівників сказав своєму безпосередньому підлеглому: «Сьогодні вранці я розповідав головному і його команді, як прекрасно ти справляєшся з роботою», – і змовницьки підморгнув йому. Проблема в тому, що цього не було. І, судячи з вигляду підлеглого, який зобразив посмішку «Та що ти кажеш? Чудово! », він не повірив. Співробітники відчувають, коли їхній керівник нещирий або бреше. Навіть, якщо менеджер вигадує щось з добрими намірами, він позбавляє себе довіри підлеглого.

3. Подяка з почуття провини

Жахливо незручна ситуація виникає, коли менеджер, який відчуває почуття провини, намагається з надлишком компенсувати її рясними виразами вдячності. Лідер, який просив докласти всіх зусиль, щоб виконати роботу в строк, може вимовити щось на кшталт: «Ти не уявляєш, як я ціную те, що ти зробив. Не знаю, що б я робив, якби ти не приніс мені сьогодні цей документ. Я перед тобою в боргу!». Якщо почуття провини особливо сильне, вони говорять подібні речі публічно, що ще гірше і виглядає відвертою маніпуляцією. Вони ставлять галочку в графі «публічне визнання», кажучи фразу на кшталт: «Давайте усі поаплодуємо Дженіфер за відмінно підготовлену презентацію». Чесніше було б сказати: «Давайте всі поаплодуємо Дженіфер за відмінно підготовлену презентацію, про яку я попросив її вчора о 8 вечора, бо забув, що сьогодні вранці у мене звіт про сегментації клієнтів».

Загальний недолік цих невірно застосовуваних методів – усі вони служать лідеру, а не працівнику. Якщо ви хочете висловити своє визнання в більш значущій формі, розгляньте альтернативні варіанти.

Три прекрасно діючі альтернативні підходи

1. Попросіть розповісти історію

Ніщо не підтверджує відмінну роботу сильніше, ніж слова лідера: «Прекрасний результат. Розкажи, як ти цього добився». Попросивши розповісти і уважно вислухавши історію, що стоїть за досягненням, ви визнаєте успіх співробітника і допоможете йому відчути, що він і його робота дійсно важливі. Віддаючи належне історії, що стоїть за роботою, ви віддаєте належне її результатам і співробітникові, який домігся їх. Ви також отримуєте уявлення про його внутрішній світ: як він вирішує проблеми, в чому сумнівається, яку частину роботи любить і чим пишається. Ця інформація може виявитися безцінною для вас. Розподіляючи завдання, ви будете знати, чим порадувати цю людину.

2. Створіть контекст для подяки

Співробітники, що займають більш низьке положення в організації, часто не бачать, який глобальний внесок приносить їхня робота. Одне з досліджень показало, що лише 47% співробітників можуть зв’язати свої щоденні обов’язки з показниками компанії. Не думайте, що ваші підлеглі повністю розуміють більш широкий контекст, частиною якого є їхня робота. Знайдіть час, щоб пояснити їм це. Скажіть, що ви цінуєте їхні зусилля не тільки тому, що це на користь вам, а й тому, що це добре для компанії в цілому. Наприклад, менеджер хоче, щоб його команда протестувала нову технологічну платформу. Можна пояснити, що ця робота – частина більш широкої ініціативи з управління змінами і відмінний приклад для тих, хто чинить опір змінам.

3. Визнайте, чого їм це коштувало

Помітні результати не даються задарма. Співробітник пожертвував особистим часом, пережив емоційне навантаження, займаючись чимось новим, або ризикував, ведучи помітний проект. Дайте йому зрозуміти, що ви усвідомлюєте, чого йому це коштувало. Більшість співробітників приховують свої труднощі зі страху здатися слабкими або некомпетентними. Коли ви визнаєте проблеми, з якими вони зіткнулися, ваша вдячність виглядає більш переконливою, і інші співробітники відчувають, що з вами можна відверто поговорити.

Завдання лідера – створити середовище, щедре на визнання, в якому підлеглі вважатимуть за краще намагатися з усіх сил виконати свою роботу. Але для початку слід переконатися, що визнання приносить користь тим, кому воно призначене.

Джерело: hrliga.com

Поділитися:
Позначки Популярні статті

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.