Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

Втеча з лабіринту: як подолати негативні думки


Перша перешкода на шляху до будь-якого звершення – наші власні думки. Ми ще не почали діяти або навіть планувати, а мозок вже оцінює ймовірність успіху. І тоді ми виявляємо, що годинами просиджує перед порожнім аркушем, цілими днями тікємо на перекури і чаювання, тижнями ухиляємося від подачі заявок, місяцями ункаємо вирішальних дій. Постійно губимося в сумнівах і тривозі.

Подолати першу перешкоду – впоратися з негативними думками можна за кілька кроків, впевнений психотерапевт і психолог-консультант Андрій Новосьолов. Експерт пропонує простий алгоритм подолання роздумів-«антимотивацій».

Відправний пункт

Врахуйте, що наша свідомість майстерно обходить болючі питання. Розмірковуючи про себе, ми легко і непомітно перескакуємо через логічні етапи, втрачаємо нитку міркування, забуваємо і відволікаємося. Тому прокрутити думки в голові – це тільки попередня підготовка. Щоб метод спрацював, виконуйте всі рекомендації письмово, а краще – обговоріть з іншою людиною. Тільки не шукайте очевидних рішень і не чекайте порад. Постарайтеся об’єктивно обговорити ситуацію. Це допоможе не збитися.

Полювання на «антимотивацію»

Втеча з лабіринту: як подолати негативні думки

1. Виявити негативні думки

Найчастіше ми навіть не формуємо їх в слова. Як тільки ми замислюємося про справу, стає тоскно, тривожно, соромно. Перший крок: не кидайтеся пересилювати себе. Пригальмуєте, поспостерігайте за своїми почуттями і уривками думок. Складіть їх в осмислені фрази, нехай найпростіші: «У мене не вийде, тому що я невдаха / не вистачає грошей / я не вмію / усі погані / це погана ідея і т.д.». Важливо сформулювати те, що вас мучить.

2. Зібратися духом

Працювати з негативними думками – заняття непросте і не найприємніше. Тому запишіть знайдені думки, залиште цей аркуш паперу або файл на видному місці, а самі перемкніться на що-небудь легке, приємне і те, що бадьорить. Вам потрібна енергія, щоб продовжити роботу над негативними думками. А розпочатий список допоможе включитися в неї після перерви.

3. Прояснити і конкретизувати

Негативні думки зазвичай звучать дуже розмито і узагальнено. У такому вигляді з ними не впоратися. Візьміть одну фразу зі списку і почніть послідовно задавати собі питання: «Чому я так думаю? Чого саме я лякаюся, соромлюся, що саме викликає тривогу і нудьгу? Як саме повинні піти справи, щоб трапилося щось неприємне? Чи так це? Звідки я знаю, що вийде саме так? За якими ознаками я відрізню успіх від провалу? ». Ставте собі якомога більше питань.

Отримані відповіді пройдіть тією ж процедурою, поки не прийдете до дуже чіткої і докладної картини. Так, ідея «кращої роботи мені не знайти» може розгорнутися в щось на зразок – «я думаю, що всі хороші місця вже зайняті« своїми людьми », і щоб пробитися, мені потрібно показати результати значно вище середнього, а на нинішній роботі я зайнятий дурницями, якою і похвалитися неможливо, а робити щось у вільний час мені не вистачає сил і часу ». І це тільки перший прохід. Повністю це переконання можна розгорнути на сторінку тексту, а то і більше. Чим точніше ви охарактеризуєте ситуацію, тим легше вам буде при виконанні наступного кроку.

Втеча з лабіринту: як подолати негативні думки

4. Визначити тип проблеми і метод роботи

Ось тут починається найцікавіше, тому що переконання, в тому числі і негативні, бувають різних типів, з різними джерелами і причинами виникнення, а значить, існують і різні методи їх подолання. Основні з них:

1. Незрозуміле джерело

Якась негативна думка здається вам очевидною, але звідки ви це знаєте? Відповіді: «Ну, це ж очевидно / усі це знають / мені так сказали / я прочитав це в інтернеті», – ознака того, що ви прийняли на віру сумнівну заяву. Покопайтеся в джерелах, дізнайтеся різні думки, знайдіть мінімум п’ять (а краще десять) умов і випадків, коли ця ідея виявляється невірною. Тоді з предмета віри вона перетвориться в робочий факт з ясними межами застосовності.

2. Фантазія

Ви вірите, що інші люди думають, відчувають, хочуть і чинять певним способом, хоча вони про це поки що не говорили і так себе не вели. Можливо, ви спираєтесь на себе («я б в такій ситуації точно подумав таке і поступив ось так»), можливо – на спостереження за іншими людьми.

Насправді усі люди дуже, дуже різні. Перевірте свої фантазії. Поговоріть з цими людьми, розпитайте їх, що вони думають і чекають, поспостерігайте, як вони роблять насправді. Знайдіть десять позицій, за якими ця людина не збігається з вашими уявленнями про неї, або де ви хоча б не можете в точності перевірити свої негативні фантазії.

3. Попередній досвід

Ви або ваші знайомі дійсно робили щось схоже в минулому, і вийшло погано. Знайдіть десять істотних відмінностей між тією і цією ситуаціями. Подумайте, в чому нинішня ситуація може бути вигіднішою колишній.

4. Невизначена мета

Ви виявили, що сумніви і побоювання уявляєте ясно і адекватно, а от до чого прагнете – не дуже. Це зовсім не мотивує рухатись. Подумайте і запишіть: що саме ви хочете зробити? як ви зрозумієте, що у вас вийшло? які конкретні результати отримаєте? навіщо (для чого і кого) вони вам потрібні? що ви зробите далі, після того, як у вас усе вийде? Відповіді допоможуть внести ясність і позбутися від тих чи інших надуманих страхів.

5. Завдання дійсно не до снаги

Ви ретельно усе розібрали і побачили, що це не помилки, і вам дійсно не вистачає чогось конкретного й істотного, перевірили ще раз це з друзями, і вони це підтвердили. Що ж, принаймні, тепер ви можете зайнятися тим, чого бракує або змінити мету.

5. Скласти план найближчих кроків

Якщо ви дійсно впоралися з негативною думкою, тепер ви без особливих зусиль розпишете дві-три найближчих конкретних дії, які можна просто взяти і виконати, щоб бути ближчим до вашої мети.

Важливо! Якщо, копаючись в негативних думках, ви виявляєте, що картинка не прояснюється, а стає усе тяжче, похмуріше і невтішніше; якщо настрій псується усе сильніше, пропадає останнє бажання робити хоч щось, а смерть виглядає непоганою альтернативою – схоже, що ваші проблеми занадто великі для роботи наодинці. Ймовірно, що у вас зараз депресія, нервове виснаження, перевтома або важкий стрес. Зверніться за допомогою до фахівців: психолога, психотерапевта, психіатра, невролога і ендокринолога (у будь-якому порядку).

Джерело: rabota.ua

Поділитися:
Позначки
Платформа для онлайн навчання

Отримайте доступ до сучасної онлайн платформи (LMS) та організуйте для своїх співробітників доступ до онлайн курсів, онлайн тестів та отримуйте звіти про перебіг навчання.

Розробка онлайн тренінгів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн навчання.