Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

“Краще досконалості”: Як приборкати перфекціонізм


«Перфекціонізм став знаком пошани, а ми граємо роль героїв-мучеників», – стверджує психіатр Девід Бернс. І дійсно, сьогодні багато хто живе за принципом «або ідеально, або ніяк». Прагнучи до досконалості, ми доводимо себе до знемоги, губимо здоров’я, стосунки з іншими людьми і кар’єру.

Відомий психолог Елізабет Ломбардо дає безліч рекомендацій, які допоможуть зупинитися, припинити гонитву за недосяжним ідеалом і стати щасливішими.

Чим поганий перфекціонізм

Мета перфекціонізму – бути задоволеним собою, але насправді він викликає зворотний ефект. Чому? Тому що огидний внутрішній критик постійно засуджує вас.

Намір перфекціоніста домогтися високої майстерності – гарна якість. Проблема полягає в його реакції, коли стовідсоткової досконалості досягти не вдається. Перфекціоністи часто персоналізують «неідеальний» результат, оцінюючи їм власну значущість. Але якщо ви не домагаєтеся стовідсоткового успіху в 100% випадків, це не робить вас невдахою.

Перфекціоністи прирівнюють будь-яку невдачу до катастрофи. Такий сильний страх невдачі вважається психічним відхиленням і називається атихіфобією (Atychiphobia). Дослідження показали, що, навіть займаючи другу позицію в усьому світі в певному виді спорту, срібні медалісти оцінюють свій рівень щастя в 4,8 бали з 10, де 1 – «страждання», а 10 – «цілковите захоплення».

Обирайте пристрасть, а не страх

Що рухає вами сильніше – страх чи пристрасть? Іншими словами, що більше вас мотивує: бажання зменшити страшні наслідки або прагнення збільшити успішний результат? Якщо вас попросили виступити перед сотнею людей, що прийде вам в голову: «Треба постаратися нічого не зіпсувати, щоб не виглядати невдахою» або «Яка чудова можливість поділитися тим, що важливо для мене, зі стількома людьми»?

Перша відповідь грунтується на страху, друга – на пристрасті. Так само як ми вибираємо «паливо» для свого організму, ми повинні вибрати «паливо» для життя: страх або пристрасть. Саме страх невдачі викликає в перфекціоністів бажання «досконалості». І вони роблять все можливе, щоб уникнути помилки. А оскільки вони вимірюють свою значимість недосяжними цілями, то постійно відчувають, що «не тягнуть».

Оптимальний рівень стресу

І страх, і пристрасть викликають стрес. Певний рівень стресу здатний поліпшити результати дій. Але якщо перевищити цей рівень, результати погіршуються.

Рівень стресу

Візьміть за правило регулярно оцінювати свій рівень стресу за шкалою від 0 до 10, де 0 – повна відсутність стресу, а 10 – його межа. Кожного разу, коли стрес досягає відмітки «7» або вище, вживайте дії, які допоможуть ефективно зняти напругу. Ось лише декілька можливих способів:

— Зробіть кілька глибоких вдихів.

— Почніть рухатися: пострибайте на ліжку (я дозволяю!), підніміться сходинками на один поверх, потанцюйте по кімнаті, зробіть 15 віджимань.

— Посмійтеся: подивіться веселе відео або почитайте анекдоти.

— Послухайте музику. Обійміть кохану людину. Пограйте зі своїм собакою чи кішкою.

Провал може стати перемогою

Те, що вважалося невдачею, може обернутися великою перемогою. Приклад – «провал» Ніколь Кідман у шлюбі. У 2001-му вони з Томом Крузом розлучилися після 11 років спільного життя. Хоча двома роками пізніше вона взяла «Оскара», втрата в особистому житті притупила радість професійної перемоги.

В інтерв’ю для Marie Claire Кідман сказала: «Я була по-справжньому розчавлена і сумнівалася, що колись знову буду щаслива. Я й уявити не могла, що в 41 рік у мене знову буде дитина. Але ми ніколи не знаємо, що чекає нас за поворотом ». Через кілька років вона зізналася: «Я анітрохи не хочу применшити значимість наших відносин з Томом, але тепер я зустріла кохання свого життя». Їй довелося отримати болючий досвід, щоб знайти справжню любов і щастя.

Припиніть засуджувати інших

Перфекціоністи легко судять всіх, хто не відповідає їхнім стандартам, включаючи самих себе. По суті, саме суворе самоосудження призводить до того, що вони так оцінюють інших. Як сказав автор бестселерів Уейн Дайер, «коли ви засуджуєте іншого, ви даєте визначення не йому, а самому собі».

Спробуйте замінити ті ярлики, які ви роздали оточуючим, новими. Наприклад, якщо раніше ви були переконані, що ваша сусідка сварлива, то чи зміниться ваше ставлення до неї, якщо ви припустите, що вона пригнічена або відчуває стрес? Подивіться інакше на інших людей і на себе: з меншим осудом і великим співчуттям. Зверніть увагу, що при цьому змінюються ваш світогляд, думки, поведінка і почуття.

Скажіть «дякую»

Перфекціоністи часто применшують свої досягнення, тому що бояться виглядати пихатими. Але пишатися успіхами не те ж саме, що хвалитися. Звичайно, невпинно говорити про те, як ти хороший, ні до чого. Але давайте визнаємо, що це не та крайність, яка нас турбує.

Наступного разу, коли хтось зробить вам комплімент чи привітає, не заперечуйте своїх заслуг, а просто скажіть «дякую». Дозвольте собі відчути вдячність за добрі слова і за своє досягнення.

Із книги Элизабет Ломбардо «Лучше совершенства. Как обуздать перфекционизм»

Поділитися:
Позначки Популярні статті

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.