Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

Особлива думка: як відрізняти дискусію від суперечки і чому участь в останній немає сенсу


Вислів, який приписуване Сократу  «У суперечці народжується істина» є улюбленим гаслом любителів різного роду дебатів і словесних дуелей. Однак в офісі захоплення таким проведенням часу загрожує тратою дорогоцінного робочого часу. Як відрізнити продуктивну дискусію, під час якої можна аргументовано розглянути різні точки зору, від безглуздих суперечок?

Для цього розглянемо ланцюжок реалізації будь-якого завдання (не тільки в бізнесі, до речі, але і в житті взагалі), в якому можна простежити три ключових моменти: аналіз ситуації – прийняття рішення – реалізація рішення.

Якщо має місце дійсно корисне обговорення, названі нами етапи ланцюжка будуть розташовуватися саме в цій послідовності. На етапі аналізу якраз і буде відбуватися дискусія, тобто, обмін думками для прийняття найкращого рішення і його подальшої ефективної реалізації.

У суперечці ж як мінімум одна зі сторін не налаштована на таку взаємодію. Їй не потрібен обмін думками, оскільки насправді – свідомо чи ні – але рішення вже прийняте! Тільки самостійно … Тому пропоновані іншими людьми аргументи, що не збігаються з власною позицією такої людини, для неї не мають ніякого значення. Фактично в цьому випадку наведена вище послідовність матиме такий вигляд: прийняття рішення – аналіз ситуації (по суті це «псевдоаналіз») – реалізація рішення.

Як зрозуміти, що ми маємо справу саме з цим ланцюжком, і тим самим запобігти втягуванню в безплідні суперечки? Виходячи з нашого досвіду, про бажання опонента сперечатися, а не продуктивно дискутувати свідчать дві ознаки, кожної з яких достатньо для нівелювання бесіди: заперечення фактів і неприйняття позиції опонента.

Факт – це явище зовнішньої відносно людини реальності, яке може бути:

– спостережуване (за допомогою органів почуттів і / або приладів – від окулярів до адронного коллайдера);

– що фіксуються (у. ч. за допомогою технічних засобів – аудіозаписи, відео- та фотозйомки);

– вимірюване (в науково визнаній системі вимірів, тобто, світння «аури» або «біополя» цьому критерію не відповідає).

Твердження про недобросовісність, непрофесіоналізм, нечесність – такі популярні в корпоративному середовищі – до фактів не належать, якщо визначення цих термінів і їхні конкретні поведінкові ознаки ніде не закріплені. Наведені поняття найчастіше є суб’єктивною емоційною думкою, що складається не тільки із дійсних фактів, але також із їхньої раціональної оцінки і подальшої емоційної реакції. 

Наприклад, у разі звинувачень тієї чи іншої людини в нечесності фактом буде тільки реальна поведінка цієї людини – скажімо, два працівника домовилися піти до начальника разом, а один із них взяв і пішов самостійно. Такі дії іншим учасником будуть оцінюватися негативно, в силу чого виникнуть емоції – образа, невдоволення, обурення тощо.

Емоції і негативна оцінка – сфера суб’єктивного, і те, що люди в цьому мають різні погляди, – це нормально: «порушник» вважає свій вчинок правильним і чимось обґрунтованим, а другий – ні. А ось якщо «порушник» заперечує сам факт свого візиту до керівника або факт наявності попередніх домовленостей, то як раз це і буде деструктивною поведінкою, що свідчить про відсутність прагнення до справжнього діалогу.

Неприйняття – ще одна ознака спору. Прийняття – це допущення іншої точки зору що має право на існування. Я можу бути не згоден з поглядами іншої людини, але я можу дозволяти йому думати інакше, ніж я (і якщо вже мова йде про міжособистісну взаємодію – у відкритому аргументованому порівнянні думок народжується оптимальне рішення, та сама істина). Прийняття – це базова психологічна установка, що визнає за іншою людиною можливість мати свою думку щодо того чи іншого факту. І якщо «партнер» вам такого права не залишає, значить конструктивний діалог також навряд чи буде можливий.

Отже, якщо перед вами людина, яка заперечує об’єктивні факти або не терпить відмінної від його думки – знайте, що майбутнє обговорення відніме чималі сили і, з високим ступенем ймовірності, не досягне успіху. Найкращий рецепт перемоги в подібному диспуті – не брати участь в ньому.

Сергій Хаванський, бізнес-тренер, консультант з оцінки та розвитку персоналу, спеціалізується на питаннях комунікативної та емоційної компетентності

Джерело: www.forbes.ru

Поділитися:
Позначки Популярні статті

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.