Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

Як використовувати стрес собі на користь


Сьогодні і п’яти хвилин не пройде без розмов про стрес: стрес-тести, стрес-менеджмент, а від чого всі ми, врешті-решт, цілком ймовірно, помремо? Звичайно, ви вгадали – від стресу. Ми з сумним виглядом хвалимося стресом, ми на нього скаржимося, займаємося йогою і медитуємо, щоб його позбутися. Ми схиблені на стресі.

У цьому світлі моя думка може здатися, м’яко кажучи, дивною: стрес повноцінному і щасливому життю не перешкода.

У багатьох інструкціях із самовдосконалення стверджується: жити нормально можна, тільки викорінивши в собі негативні думки і почуття. Але вивчаючи проблеми «емоційної гнучкості» я з’ясувала, що спроба уникнути стресу, його тільки підсилює. Краще визнати силу емоцій і просто, якщо можна так сказати, плисти на хвилях, щоб на іншому березі спокійно прийняти рішення, без стресу.

Уявіть собі, що стрес – це радіостанція, яку вам хочеться перемкнути. Адже ви ж не будете глушити радіостанцію, яка вам не подобається, іншою музикою? Природно, що ні. Ви просто натиснете на кнопку і підете на інший канал на свій вибір. Так само спроби погасити стрес позитивними думками або діями, як правило, закінчуються нічим. А коли нам не вдається впоратися зі стресом, ми починаємо ще більше хвилюватися і стаємо заручниками постійного кругообігу стресу.

За великим рахунком, стрес – річ виключно корисна. Це важлива, розвинена в процесі еволюції реакція на небезпеку, яка автоматично з’являється в надзвичайних обставинах. При виді чогось небезпечного (або тривожного) спрацьовує ваш стресовий механізм, який допомагає швидше бігти, вище стрибати, краще бачити і швидше думати. Стрес – найкраща зброя нашого організму, завдяки йому в давні часи ми не стали жертвою хижаків. Як би ми не старалися, від стресової реакції нам не позбутися – ми її потребуємо.

Отже, виникає питання, як вжити стрес на благо? Якщо від нього не можна позбутися, то що ж з ним робити? Ось що я можу запропонувати.

Змініть напрям погляду

Дослідження, опубліковані в журналі Health Psychology, свідчать про те, що наші думки з приводу реакції організму на стрес, можуть поліпшити наш фізичний стан. Виявилося, що ті, хто позитивно або, принаймні, спокійно ставився до стресу, були більш здоровими і жили довше, ніж інші. Висновок: краще думати про стрес як про вбудований насос, який готує нас до труднощів і допомагає, а не заважає, йти далі. Коли серце починає битися частіше, а долоні стають пітними, подякуйте свємуій організму: тепер можна йти на нараду або розпочати розмову, будучи готовим до будь-яких несподіванок. Така лінія поведінки не є запереченням або закликом «мислити позитивно»; вона просто відповідає нашому дуже мінливому світу.

Подолайте залежність

Я часто пояснюю своїм клієнтам, що означає потрапити в залежність. У нашому випадку це означає перехід від відчуття переживання стресу до повного підпорядкування йому. Точно визначивши емоції, ми можемо таким чином визначити свій загальний стан і реальність, яка лякає і з якою ми стикаємося щодня. Повторюю, не слід забувати, що стрес – це реакція організму на наше сприйняття навколишнього світу. Стрес не завжди відповідає реальному стану речей, тому спробуйте про себе дати інше визначення відчуття неспокою, і тоді фраза «Я на взводі» перетвориться в «Мені потрібно зробити презентацію, тому я відчуваю стрес, на який мій організм реагує відповідним чином». Трохи відступивши назад, зовсім трохи, ми зможемо відкрити нові горизонти.

Дайте волю допитливості

Чому ви напружені? Для того щоб зняти напругу, нам потрібно виявити його джерело. Але зробити ми це зможемо лише за допомогою детального дослідження нашого почуття, беручи до уваги причини стресу, людей, які могли його викликати, і якість переживань. Як ви себе поводите в стані стресу? Які слова повторюєте про себе, коли вами опановує почуття неспокою? Визначте характер відповідей на ці питання.

Наперекір поширеній думці, «зняти напругу» не так вже й легко, як може здатися. І тому, замість того, щоб придушувати природну реакцію на навколишні обставини, не бійтеся проявити почуття. Стрес готує вас до боротьби, дає сили, підвищує ймовірність успіху і, в кінцевому підсумку, вберігає від смерті.

Сьюзан Девід

Джерело: hbr-russia.ru

Поділитися:
Позначки Популярні статті

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.