Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

Ключі до розвитку креативності та творчих здібностей


Існує величезна кількість факторів, що впливають на нашу креативність. Далі ми коротко розглянемо найбільш значущі з них. Важко або навіть неможливо працювати над кожним фактором, який може впливати на творчі здібності людини. Замість цього вам слід зосередитися на тих з них, які важливі для вас у даний момент.

Реалістичність цілей – найважливіша обставина у процесі розвитку власної креативності, і ви повинні вибирати їх самостійно. Розглядайте всі наступні пункти як довгий перелік, на основі якого необхідно зробити свій вибір.

1. Знання

Знайомство з методами творчого мислення: мозковий штурм, генерація ідей по асоціації зі словом, вивчення і створення зворотних припущень. Чим більше у людини знань про способи креативного мислення, тим частіше вона творчо мислить, і тим більше успішно вона може генерувати нові дієві ідеї.

2. Контроль

Почуття контролю над обставинами допомагає людям впевнено слідувати креативним альтернативам. Відсутність контролю призводить до безпорадності. Позитивне мислення і минулі успіхи допомагають розвинути почуття контролю. Працюйте над своїм настроєм і шукайте приклади власних успіхів. Зовнішня точка контролю пов’язана з депресією. Якщо у вас депресія, вам необхідно працювати над цією проблемою (шукати професійну допомогу і підтримку), і тільки після цього ви можете розраховувати на підвищення креативності.

3. Упевненість

Впевненість людини в тому, що вона здатна генерувати цінні ідеї та інсайти, розширює її креативність. Практика творчого мислення збільшує впевненість у тих випадках, коли перед вами стоять не дуже складні завдання, і той же час ваш досвід пов’язаний з реальним життям. Отже, щоб підвищити впевненість, необхідно працювати над простими проблемами і використовувати креативний підхід для вирішення повсякденних завдань.

4. Відкритість мислення

Готовність враховувати альтернативні точки зору і підходи є важливою складовою креативного мислення. Щоб розвинути відкритість мислення, шукайте приклади успішних людей і методик. Поставте перед собою завдання спілкуватися з людьми, яких ви не знаєте, а також з тими зі своїх знайомих, які викликають у вас дискомфорт. Запитуйте думку цих людей з важливих для них тем, обов’язково намагайтеся вислухати і зрозуміти хід думки співрозмовника, навіть якщо ви не згодні з ним.

5. Досвід

Позитивний досвід людей, які застосували творче мислення для вирішення проблем або розробки кращих альтернатив, має велику цінність. Він стимулює подальшу креативність. Якщо у вас немає великого творчого досвіду, ви можете компенсувати цю прогалину, звернувшись до тих, у кого він є. Попросіть творчу людину допомогти вам знайти підхід до проблеми, над якою ви працюєте. Її ідеї і досвід у різних підходах допоможуть вам дізнатися, як протікає процес творчого мислення. Кращий спосіб придбати необхідні навички – застосовувати креативний підхід до всієї своєї  роботи і персональним рішенням.

6. Моделі поведінки

Спілкування з людьми, які досягли успіху завдяки своїм особистим творчим здібностям, помітно стимулює вашу власну креативність. Разом з тим дуже складно знайти хороші зразки для наслідування. Якщо ви знайомі з успішними підприємцями, що побудували свій бізнес з нуля, можете не сумніватися: вони – дуже креативні люди, навіть якщо від них самих цього не почуєш.

Намагайтеся проводити час з бізнесменами, науковцями, митцями та будь-якими іншими людьми, які здаються вам креативними (деякі викладачі і вчителі дуже творчо підходять до розробки нових програм). Якщо це можливо, то спробуйте поспостерігати за тим, як вони працюють.

7. Емоційна сила

Люди, які не втрачають життєрадісності перед обличчям труднощів, здатні керувати своїм емоційним станом, уникати надмірних стресів, неспокою або депресії. Вони готові використовувати творчий підхід, коли він найбільше необхідний для вирішення проблем. Щоб підсилити емоційну «стійкість», використовуйте підтримку оточуючих. Знижуйте вплив стресів за допомогою релаксації або психологічних консультацій. Здорова дієта, вправи і достатньо сну допоможуть вам стати сильніше, а ваш емоційний тонус завжди буде високим.

8. Широкий світогляд

Чим більше ви знаєте, тим більше у вас матеріалу для творчого мислення. Весь час пробуйте щось нове, відвідуйте нові місця, читайте нові книги. Намагайтеся проводити час з людьми, які раніше не траплялися на вашому шляху.

9. Незалежність

Чим більше незалежності ви проявляєте, формуючи свою думку і вирішуючи, який обрати підхід до проблеми, тим легше бути креативним. Якщо ви приймаєте думку іншої людини і дозволяєте втягнути себе у дискусію і некритично погоджуєтеся з його вибором, значить, ви не вмієте мислити незалежно.

Незалежно мисляча людина знаходиться в постійному пошуку. Щоб зміцнити внутрішню незалежність, не забувайте питати себе, чи можете ви подумки представити альтернативну точку зору. Навчіться усвідомлювати ті випадки, коли некритично піддаєтеся чужому впливу.

10. Наполегливість

Існує міф про те, що лише натхнення живить творчість. Кожній великій ідеї потрібен час, щоб вирости і сформуватися. Наполегливість відіграє найважливішу роль: якщо ви (подібно багатьом людям) звикли здаватися занадто швидко, поставте перед собою кількісні цілі і тренуйте завзятість. Спонукайте себе генерувати у два рази більше ідей або збільшіть удвічі час, який ви витрачаєте на обдумування. Примусьте себе практикувати завзятість, і в результаті ви виграєте, природним чином ставши більш наполегливим і творчо мислячою людиною.

11. Здатність до співпереживання

Люди, які вміють вловлювати, що думають і відчувають оточуючі, мають особливий дар групової креативності. Вони здатні сприймати ідеї інших людей, додаючи щось своє. Щоб підвищити свою здатність до емпатії, розвивайте у собі вміння слухати (розповідайте людям, що, на вашу думку, вони думають і відчувають, і просіть їх поправити вас, якщо ви неправі). Спробуйте зруйнувати всі бар’єри, що перешкоджають комфортній співпраці. Наприклад, жорстка, формальна обстановка створює бар’єр на шляху до співпереживання. У нейтральній, що сприяє розкутості середовища простіше слухати і співпереживати оточуючим.

12. Ставлення до себе

Якщо ви вважаєте себе творчою людиною, то такою ви і є. Креативність значною мірою базується на ставленні до себе – це швидше поведінка, ніж талант, і люди, що відчувають у собі творчу силу, діють креативно.

Якщо ви не відчуваєте у собі творчого початку (і не відчуєте, поки не розвинете звичку бути креативним), то поставте перед собою завдання у всьому наслідувати дуже креативній людині. Наприклад, скажіть собі, що ви будете підходити до проблеми так, як до неї міг би поставитися художник чи режисер. Креативна модель допоможе вам навчитися ставитися до себе, як до творчої людини.

13. Винахідливість

Люди, які часто думають над новими речами, природним чином добре справляються з іншими креативними завданнями. Винахідництво – хороша практика для всіх видів креативності. Якщо ви можете придумати десять нових способів зварити каву, то вам не складе труднощів придумати безліч новаторських рішень для складної проблеми на роботі або в особистому житті.

Винаходити – це захоплююча гра, тому практикуйте її, невпинно ставлячи собі питання, як удосконалити щось у своїй компанії або будинку. Наприклад, по дорозі на роботу ви можете витратити кілька хвилин на роздуми про новий спосіб доїхати з дому в офіс і назад, який дозволив би заощадити час і уникнути пробок. Приїхавши на роботу, ви вже будете готові застосувати свою креативність до більш серйозної проблеми.

14. Сміливість

Психологічна та інтелектуальна сміливість допомагає людям долати перешкоди на шляху до креативного мислення. Навіть якщо вам бракує відваги в інших областях, ви все одно можете розвинути в собі творчу сміливість, просто усвідомивши, що ціна помилки дуже невелика. Ну що трапиться, якщо ваше креативне мислення не створить цінну ідею? Адже ви не альпініст, який може зірватися зі скель, і не аквалангіст, який при дуже швидкій декомпресії може померти від судом, і не шпигун, одна неправильна відповідь якого може призвести до викриття ворогом.

Творча невдача не призведе до катастрофи. Ви лише втратите трохи часу, практикуючи креативні здібності. Тому зовсім не складно переконати себе стати творчо мислячими людиною, якщо ви зрозумієте, яка саме сміливість необхідна для цього.

15. Дисципліна

Незважаючи на те, що креативність можна сприймати як гру, для отримання практичних результатів доведеться докласти значних зусиль. Люди з високо дисциплінованим підходом до креативності частіше досягають творчих успіхів, так як вони витрачають більше сил і часу на свою роботу. Крім того, такі люди використовують більше креативних методів.

Дисципліну досить просто придбати: спробуйте заносити те, чим ви займаєтеся, в творчий журнал, зазначаючи, який тип креативної роботи ви виконуєте кожен день, скільки часу ви витрачаєте на неї і яким підходом користуєтеся. Крім цього, робіть записи про все, що ви прочитали або дізналися про творчу діяльність, а також про всі випадки, коли ви обговорювали цю тему з іншими людьми. Саме по собі ведення щоденника допоможе вам стати більш дисциплінованими.

Автор: Олександр Хайем (Alexander Hiam), бакалавр Гарвардського університету, корпоративний консультант і розробник навчальних програм для підвищення кваліфікації співробітників компанії General Motors. Матеріал публікується в адаптованому перекладі з англійської.

Джерело: elitarium.ru

Поділитися:
Позначки
Платформа для онлайн навчання

Отримайте доступ до сучасної онлайн платформи (LMS) та організуйте для своїх співробітників доступ до онлайн курсів, онлайн тестів та отримуйте звіти про перебіг навчання.

Розробка онлайн тренінгів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн навчання.