Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

Полегшити собі трудове життя


Конфлікти з колегами, диктат термінів, емоційне вигорання … Все це – наслідки глибоких екзистенціальних викликів, з якими ми маємо справу, вважає коуч Анн-Франс Вері. Вона виділяє п’ять видів обмежень, від яких ми страждаємо, і пропонує перетворити наші слабкості в силу.

Коучинг не видає своїм клієнтам готових рецептів благополуччя і кар’єрного зростання. Його завдання в тому, щоб допомогти професіоналам усвідомити власні труднощі, і тоді вони самі зможуть знайти оптимальні способи досягнення успіху.

Психотерапевт і коуч Анн-Франс Вері (Anne-France Wéry) давно й успішно працює з великими компаніями, допомагаючи і рядовим співробітникам, і керівникам досягати успіху і відчувати при цьому задоволення від своєї праці. Вона використовує в роботі з клієнтами різні методи гештальт-терапії, які будуються навколо наших відносин зі світом: з собою, з іншими і з тією структурою (підприємством, організацією, фірмою), в якій ми реалізуємо себе. Коучинг допомагає покластися на наші сильні сторони і витрачати менше сил на боротьбу зі стресом.

1. Самотність

Це почуття ми переживаємо в різних ситуаціях. На роботі воно може проявлятися як самоізоляція, якщо ми впевнені, що не можемо покластися на колег і повинні розраховувати тільки на себе. Самотніми можуть відчувати себе ті, хто не вписується в корпоративну культуру, у кого інший стиль спілкування і йому важко влитися в нову компанію. Від самотності страждають співробітники, які не довіряють своєму керівництву і бояться втратити роботу, – дуже часто ситуація серед працівників старших за 45 років, які бачать, як багато їхніх ровесників втрачають свої місця. Втім, поширена така самотність і серед молодих людей, яким не дають можливості проявити себе в серйозній справі.

Головна протиотрута від самотності – усвідомлення того факту, що всі ми є соціальними істотами, що ми завжди вбудовані в якесь оточення, пов’язані з іншими людьми. Але насамперед є сенс задуматися про те, що самотність – це подарунок, адже вона виявляє нашу несхожість на інших, дозволяє приручити її і сказати собі: «Я – унікальне створіння, і я дозволяю собі бути таким. Це те, що дозволяє мені рухатися вперед, здійснювати вибір і бути коханим за те, ким я є. Але якщо унікальний я, унікальні і люди, що оточують мене, і нам є чому одне в одного повчитися». Щоб прийняти свою самотність, потрібно для початку зацікавитися іншими людьми. Кожен може знайти в собі приховані таланти. Але кожен знає, що він не всемогутній: усвідомлення кордонів своїх можливостей дозволяє відвести гідне місце і всім іншим людям.

2. Скінченність

Все має початок і кінець – можливо, це одне з найболючіших переживань в нашому житті, але не можна почати щось нове, не завершивши попередню історію. Це відчуття кінця заважає нам приймати будь-які зміни на роботі, ускладнює запуск проектів, створення нових команд і зміни у складі старих. Все це може особливо яскраво проявлятися при злитті компаній, в ситуації звільнення або виходу на пенсію, у молоді, яка ніяк не може розлучитися зі студентським життям і подорослішати. Щоб навчитися жити в ситуації кінця всіх наших проектів, потрібно пройти через стадію прийняття: коли я міняю начальника, колег або виходжу на нову роботу, безглуздо прагнути до повторення вже наявного досвіду. Минуле закінчилося, це був етап, який залишиться важливою частиною мене, але у нього був свій початок, а тепер настав і кінець. Так само я не можу відтворити в робочому колективі відносини всередині моєї сім’ї або компанії друзів. Так в цьому і немає необхідності, всім потрібні зміни. Щоб ми встигали адаптуватися до змін, їм треба задати ритм: неможливо змінити все і всіх відразу. Належить навчитися також розлучатися з тим, що ми вважали унікальними досягненнями нашого унікального колективу. Переживання кінця може бути стресом і для окремої людини, і для його ставлення до колег і до компанії. Справитися з цим переживанням – значить пройти ті ж етапи, що при жалобі: заперечення, гнів, торг, депресія і прийняття. Якщо нам це вдалося, значить, ми можемо перегорнути сторінку.

3. Відповідальність

Усі ми несемо всю повноту відповідальності за своє життя, але не до кінця це усвідомлюємо, нерідко чекаючи, що нас підштовхне до змін наше оточення або що люди навколо нас самі почнуть змінюватися. Ми зрідка ставимо собі питання: а що ми самі зробили для того, щоб досягти (або не досягти) чогось в професії і в кар’єрі? Ми перекладаємо провину за будь-яку помилку або промах на оточуючих. Так, в ситуації конфлікту більшість вибирає позицію людини, яку ніхто не розуміє, і вимагають, щоб проблему вирішував інший. Але відносини – це завжди спільна робота. У них є три сторони – двоє і ті почуття, якими вони обмінюються. Що кожна зі сторін вкладає в цей обмін: частину своєї душі, частку своєї відповідальності? Що ми хочемо довести іншому? Що уникаємо говорити про себе?

Щоб не відчувати стрес через острах відповідальності, потрібно відкритися назустріч різноманіттю, усвідомити всі наявні у нас альтернативи. Адже в нашому повсякденному житті ми постійно робимо вибір і при цьому не впадаємо в паніку і не уникаємо прийняття рішень. Навчитися відповідати – це ще і привчити себе жити сьогодні. Адже коли ми занурені в минуле або майбутнє, ми рвемо зв’язок з сьогоденням. Мріючи переграти те, що вже сталося, або вигадуючи собі прекрасне, але нереальне майбутнє, ми втрачаємо шанс діяти тут і зараз.

4. Відсутність сенсу

Чимало працюючих люди роблять одну і ту ж помилку: чекають, що компанія подбає про те, щоб надати сенс їхній роботі. Ця місія нездійсненна, оскільки сенс можна знайти тільки всередині себе, а ніяк не зовні. Як і в будь-якому процесі пізнання, вигукнути: «Еврика!» ми можемо тільки самі. Компанії та організації вибирають свій курс розвитку. і свої цілі. Але співробітники зможуть рухатися цим курсом тільки в тому випадку, якщо він відповідає їхнім уявленням про осмислену роботу.

Якщо я постійно живу наввипередки з годинником, щоб вчасно здати проект, який несумісний з моїм способом життя, я обов’язково буду відчувати сильний дискомфорт. Така робота в будь-якому випадку буде позбавлена для мене сенсу, неважливо, чи доводиться нею займатися на самому початку кар’єри або в самому її кінці.

Завдання коуча полягає в аналізі пріоритетів усіх залучених до процесу роботи сторін. У тому, щоб надати сенс всім трьом напрямкам – відносно себе, до інших та до бізнес-системи в цілому. Адже можна поважати пріоритети компанії, але відчувати сум’яття, оскільки ці пріоритети ніяк не співвідносяться з особистими цінностями. Робота коуча полягає ще і в зміні ракурсу, в перетворенні макропроекту в мікрозадачу. 

Якщо я роблю правильний вибір, якщо я по-справжньому присутній в ньому і в своєму житті, то вона сама собою налагодиться. Тому потрібно сформулювати цілі, визначити пріоритети і відповісти на головне питання: які у мене є підстави говорити, що в моєму житті є сенс?

5. Недосконалість

Це переживання в більшій мірі притаманне жінкам, які прагнуть бути ідеальними матерями, дружинами і успішними професіоналами одночасно. Теперішні молодики, схоже, обрали своїм девізом фразу «Ніхто не ідеальний», а от старше покоління хоче досконалості в усьому. Працюючи з перфекціоністами, коуч аналізує установки на кшталт «Я повинен» або «Так треба», наші внутрішні стандарти і заборони. І акцентує увагу на тому, що досконалість згубна, адже вона означає неможливість розвитку. Також можна працювати з минулими помилками і невдачами: «Які недосконалості в мені дають можливість іншій людині не змагатися, але доповнювати мене?»

Робота над тим, як ми себе сприймаємо, допомагає побачити, що якщо ми оцінюємо себе лише через призму погляду інших людей, то легко потрапляємо в пастку бажання бути ідеальним. Недосконалість легше пережити, прийнявши свою вразливість. Адже демонстрація сили часто виявляється ознакою слабкості, а здатність не приховувати свої слабкості обертається силою.

Наша вразливість необхідна нам для вибудовування відносин з самим собою, для прийняття тих емоцій, які ми переживаємо. У багатьох компаніях існує жорстка (і яка дуже обмежує нас) віра в те, що нерозумно вкладати в роботу емоції. Люди приходять на роботу не для того, щоб охати, сміятися чи скаржитися. Але де нам тоді проявляти свої емоції? Якщо ми не можемо від них звільнитися, то вони дуже скоро переповнять нас, і ми просто не зможемо більше витримувати напругу, тримати удар. Зі своєї вразливості нам належить зробити союзника, зважившись бути недосконалими, радіти чи сумувати. При цьому тут немає нічого спільного із закликами до штучної радості типу «Посміхніться, вас знімає камера». Адже радість – це більш глибоке почуття, це не просто заразлива посмішка, але і частка беззахисності також.

Ми всі переживаємо моменти самотності, страждаємо від скінечності і недосконалості, хочемо бути відповідальними і надати сенс нашому життю. Усі ці переживання в той чи інший момент життя можуть стати серйозним стресом. Але замість того щоб з ними боротися, ми можемо їх прийняти, перетворити їх у своїх союзників, дозволити їм проявитися в нас і тим самим зробити повніше наше життя – не тільки на роботі.

Джерело: www.psychologies.ru

Поділитися:
Позначки Популярні статті

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.