Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

Перевірений засіб: як перемогти стрес і не згоріти на роботі


Стрес і вигорання не одне і те ж. Всі ми знаємо, що стрес часто призводить до вигорання. Однак все ж не можна сказати, що немає способу впоратися з натиском ненормованого робочого дня, нервового напруження і постійних криз на роботі таким чином, щоб захистити себе від емоційного стомлення, цинізму і сумніву в своїх силах, які характерні для вигоряння. Запорука успіху – ваш емоційний інтелект (EI).

Саме це виявили дослідники в процесі недавнього дослідження («Лідерство через вигорання»), де вони оцінили рівень стресу 35 головних лікарів великих лікарень та спробували визначити, як вони вирішують (якщо взагалі вирішують) проблему вигорання.

Отримані дані були несподіванкою: незважаючи на те, що 69% головних лікарів описали свій рівень стресу як «високий», «дуже високий» і «найвищий», більшість з них не показало ознак вигоряння, які описані в роботі Христини Маслач «Опитувальник для виявлення вигорання». У бесідах з лікарями ми виявили, що всім їм допомагає тримати стрес під контролем емоційний інтелект.

Дослідження показують, що EI підтримує високий рівень витривалості, допомагає людям справлятися з хронічним стресом і запобігає вигоранню.

Наприклад, розуміння власних почуттів (один з компонентів EI) дозволяє нам фіксувати джерела фрустрації або занепокоєння і покращує нашу здатність розглядати кілька різних варіантів реагування. Саморегуляція, ще один аспект емоційного інтелекту, дозволяє нам зберігати спокій, контролювати імпульси і не робити помилок в стресовій ситуації. Навички з врегулювання конфліктів допомагають нам направляти своє занепокоєння і емоції на рішення проблем, а не на те, щоб ситуація продовжувала нас нервувати і не давати нам спати вночі. Емпатія теж допомагає боротися зі стресом. Коли ми активно намагаємося зрозуміти оточуючих, нас часто починають турбувати їхні інтереси. Співчуття, як і позитивні емоції, може протистояти психологічним ефектам стресу. А прислухаючись до точки зору, думок і вірувань інших людей, ми підвищуємо свою здатність викликати довіру і впливати на оточуючих. Найчастіше все це на практиці означає, що ми отримаємо необхідну нам допомогу до того, як стрес перетвориться у вигорання.

Як тримати стрес під контролем і уникнути вигорання

Для боротьби зі стресом люди роблять багато руйнівних речей: переїдають, зловживають алкоголем і наркотиками, ще більше працюють замість того, щоб відпочити. Досліджуючи поведінку головлікарів, ми з’ясували, що для управління стресом і запобігання вигорання люди можуть задіяти свій емоційний інтелект. Можливо, вам теж захочеться спробувати ці способи.

Не будьте джерелом власного стресу

Занадто багато людей самі створюють собі стрес з повною тілесною відповіддю, просто думаючи про майбутні події або зустрічі, які потенційно можуть викликати стрес. Люди, які прагнуть до високих досягнень або зі схильністю до перфекціонізму, можуть бути особливо схильні до створення власного стресу. У процесі дослідження ми з’ясували, що лідери, чуйні до того, які навантаження вони на себе беруть, краще здатні контролювати свій рівень стресу. За словами одного головлікаря, він «усвідомив, що левову частку свого стресу викликав у себе сам, роками не даючи собі розслабитися». Тепер, коли я знаю, які проблеми це народжує, я можу відговорити себе від безперервних навантажень», – пояснив він.

Усвідомте свої обмеження

Якщо ви краще зрозумієте свої сильні і слабкі сторони, це дозволить вам побачити, де вам потрібна допомога. У нашому дослідженні головні лікарі описували перехід від лікувальної ролі до управлінської як один з основних джерел стресу. Ті, хто усвідомив, в яких ситуаціях вимоги роботи перевершують їхні можливості, не стали воювати поодинці: вони оточили себе радниками, яким вони довіряють, і попросили про допомогу.

Дихайте глибше, коли відчуваєте, що напруга і занепокоєння швидко ростуть

Практика усвідомленості допомагає нам розібратися як з безпосередніми причинами стресу, так і з довгостроковими труднощами. Кілька учасників дослідження розповіли нам, як вони використовують медитативні техніки для уповільнення серцебиття і зниження рівня напруженості під час появи факторів, що викликають стрес. Як пояснив нам один керівник, усвідомленість «дозволяє бути більш відкритим іншим рішенням і не втрачати час на оборонну позицію». Можливо, спочатку спостерігати за своїм диханням і підвищити свою обізнаність про нього непросто, але пам’ятайте, що увага – найвищий акт самоконтролю.

Перегляньте своє розуміння ситуації

Чи розглядаєте ви якусь ситуацію як загрозу для чогось, що для вас дуже цінне? Або ви бачите її як проблему, що вимагає рішення? Зміна вашого погляду на питання, негативний (дистрес) або позитивний (еустресс) стрес ви відчуваєте, може розкрити вам очі на те, як знизити його рівень. Один головний лікар описала нам цю зміну установки такими словами: «Те, що раніше здавалося стресом, стало для мене хорошим стресом; у мене з’явилася мотивація думати про нього як про проблему, яка вимагає рішення ».

Знімайте конфлікти, ставлячи себе на місце іншої людини

Стрес від конфліктів часто призводить до вигорання, тому найкраще спускати їх на гальмах, якщо тільки це можливо. Будьте допитливі, задавайте питання, вслуховуйтеся. Віддайте всю свою увагу іншій людині і зосередьтеся на тому, що вона хоче вам сказати. Намагаючись зрозуміти її точку зору, ви отримуєте набагато більше шансів завоювати її довіру і вплинути на неї. Один з тих, кого ми опитували, постійно використовує цей підхід. Він розповів, як, вдосконаливши свої навички емпатичного слухання, він домігся більш тісної співпраці та краще навчився переконувати колег. Він сказав, що недавно до нього в кабінет увірвався лікар і заявив: «Ви повинні вчинити так і так, інакше немовлята помруть». Замість захисної реакції, яка могла наробити ще більше шкоди, він заспокоївся і зосередив свою увагу на тому, щоб постаратися зрозуміти точку зору лікаря. Його відповідь зупинила конфлікт і призвела до здорового, менш роздратованого обговорення.

Використовуючи і розвиваючи емоційний інтелект, ви можете зупинити вигорання – як своє, так і інших людей. Однак пам’ятайте: поліпшення емоційного інтелекту вимагає часу і зусиль. Будьте терплячі, добрі, пробачайте себе, адже вам точно не потрібно, щоб підвищення EI стало для вас ще одним джерелом стресу.

– – –
Канді Вьєнс

коуч, захистила докторську дисертацію в Пенсильванському університеті. Її дослідження пов’язані з питаннями підвищення стійкості людини і організації до змін, емоційного інтелекту і вигорання.

Енні МакКі, старший науковий співробітник Пенсільванського університету. У співавторстві з Деніелом Гоулманом і Річардом Бояцісом написала книгу «Primal Leadership», а також «Resonant Leadership» і «Becoming a Resonant Leader».

Джерело: hbr-russia.ru

Поділитися:
Позначки Популярні статті

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.