Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

Стратагеми: китайська формула успіху


Словом «Стратагема» у європейській літературі прийнято переводити китайський термін «цзі», що позначає якийсь план, розрахунок, але також і прийом, військову хитрість. Цьому терміну близький за змістом знак «фа» – «прийом», «спосіб», «метод».

Сам вираз «тридцять шість стратагем» вперше згадується в китайських хроніках вже у V ст. і саме у зв’язку з приказкою, що оголошує відступ «найкращим з усіх тридцяти шести військових прийомів». Оригінальний текст «Тридцяти шести стратагем» включає в себе ніби кілька смислових шарів, якими є:

– тридцять шість висловів з чотирьох або, рідше, трьох ієрогліфів, що представляють собою назви стратагем;
– короткі роз’яснення принципу даної стратагеми;
– цитата з найдавнішого китайського канону «Книга Змін», яка пояснює сенс стратагеми в термінах «Книги змін»;
– розлогий коментар до стратагеми, який часто містить вказівки на історичні прецеденти її застосування.

Подібна композиція відтворює традиційну структуру канону, яка, на відміну від профанічного, загальнозрозумілого тексту, керує не логічною послідовністю викладу, а саме розривом у рівнях розуміння, самою межею значень або, говорячи мовою китайської традиції, тією самою «порожнечею» у досвіді, яка містить в собі невичерпний потенціал дії і тому, як казали древні китайські мудреці, є «коренем десяти тисяч речей».

Профана наука оперує «предметами»; інтуїтивне знання природи речей, укладене в каноні, виражається у символічних типах, типових або стильних формах, у різного роду стійких, карбованих формулюваннях, що виражають, подібно афоризму або прислів’ю, одночасно якусь загальну істину і унікальну рису буття.

Стратагеми: китайські формули успіху

Типова форма, таким чином, поєднує в собі єдине і неподільне, звичайне і виняткове; вона і вказує межу речі, і з’єднує із загальністю. Канон є свідчення сталості у змінах або, іншими словами, спадкоємності духу – неминуче потаємної. Текст же канону розгортається нескінченно розгалуженими метафорами, де кожне слово оголює безодню невимовного.

У просторі цієї метафори існують, говорячи словами Ніцше, тільки «копії втраченого оригіналу», в ньому немає нічого крім ілюзій. Але якщо немає нічого окрім ілюзії, ілюзія сама стає дійсністю. Так неминучість і настирливість ілюзії врешті-решт спонукає довіритися невідомій правді.

Скільки б ми не роз’яснювали значення окремих стратагем, як би вникали у всі нюанси їхнього змісту, ми знову і знову будемо наштовхуватися на стіну мовчання, раптово осягаючи необхідність припинити говорити про світ, тобто відокремлювати себе від світу, і замість цього відкрити себе світові, прийняти життя у всій її повноті.

«Тридцять шість стратагем» – останній китайський твір про мистецтво стратагем, який став доступний читачам. У світлі щойно зазначеної любові китайців до таємничості не буде дивним дізнатися, що ця книга про секрети перемоги над будь-яким супротивником і в будь-яких обставин, очевидно, спочатку мала обіг серед членів таємних товариств – організацій вельми численних і впливових у старому Китаї.

На цю обставину вказував, як ми пам’ятаємо, вже Ю Десюань. Пізніше інший китайський вчений, Чжу Лінь, виявив аналогічний список стратагем у документах таємного товариства Хунмень, відомого також під ім’ям Товариства Старших братів (Гелаохой).

Ми маємо справу, таким чином, з трактатом про секрети влади, яка сама впродовж довгого часу – принаймні, кількох століть – була великим секретом. Коли таємнича книжечка звернула на себе увагу влади нового Китаю, вона в черговий раз була визнана твором занадто важливим, щоб бути доступним всім.

У 1961 році вищі чини Народно-Визвольної армії Китаю випустили закрите – або, як прийнято говорити в Китаї, призначене «для внутрішнього користування» – видання «Тридцяти шести стратагем». Тільки після закінчення «культурної революції» в Китаї, а потім і у суміжних країнах стали одним за одним з’являтися відкриті публікації загадкового тексту.

Тепер «Тридцять шість стратагем» міцно зайняли своє місце в ряду найбільш популярних видань на книжкових ринках Китаю, Гонконгу, Тайваню, Японії. Вони стали бестселером також у Європі та в Америці.

У чому ж причини гучного успіху настільки короткої і притому досить темної книжки? Насамперед у тому, що її значення набагато ширше власне технічних аспектів військової науки. Тепер її сприймають – і небезпідставно – як ключ до успіху у всіх життєвих справах, інструкцію  для ділових та особистих відносин.

Вся справа в тому, що китайське мистецтво стратагем пропонує хоч і своєрідний, але по-своєму дуже послідовний і практичний погляд на речі, яким можна керуватися у всіх життєвих обставинах; погляд бездоганно тверезий і розумний, але проте аж ніяк не чужий ігровому і, значить, вродженому веселому відношенню до світу.

Стратагеми: китайські формули успіху

Звідки береться такий погляд на життя? Усе з тієї ж посилки про неподільність істини та ілюзії, про яку свідчить популярна китайська приказка, згадувана і в книзі про тридцять шість стратагем: «якщо справжнє стає підробленими, то підроблене стає справжнім». Китайська мудрість в останній її глибині і є вмінням прийняти нескінченний сон життя за граничну, незаперечну до найдрібніших її деталей реальність.

Мандруючи в цьому океані ілюзій, ми можемо тільки грати, але правила цієї гри дивним чином видають абсолютно природні, незмінні закони всесвіту. Ми церемонимося, вдаємо, але наше удавання цілком щире. Ми бавимося, але наша забава надзвичайно серйозна. Європеєць Ніцше на цьому грунті зійшов з розуму, а китаєць старанно влаштовує свій побут.

Отже, китайська думка зовсім не схильна вважати гру легковажним, дріб’язковим заняттям. Замислюючись над місцем гри у людському житті, ми легко прийдемо до висновку, що гра відрізняється від “серйозного” поведінки не змістом і навіть не способом дії, а тільки нашим ставленням до дії.

Справжній світ гри – суб’єктивний і внутрішній, хоча сама гра цілком розгортається у світі об’єктивного і зовнішнього. Вона є у своєму роді найрадикальнішим способом суміщення нашого внутрішнього світу з об’єктивною дійсністю, при якому одне не підміняє інше.

Так сон не витісняє дійсність, дійсність не заперечує сон, але одне невіддільне від іншого і немислимо без нього. По суті, гра належить віртуальному простору, де можна споглядати речі в момент їх народження. У китайських романах полководці часто міряються силами, лише демонструючи своє знання способів побудови військ або застосування стратагем: щоб перемогти, їм немає потреби влаштовувати справжній бій. Мудрому, щоб осягнути реальність, достатньо найбільш неясного натяку …

Китайська мудрість – це наука бадьорості духу, чуйного відстеження «поточного моменту». Її головне питання – не що, навіть не як, але – коли? Коли діяти і коли зберігати спокій? Коли «бути» і коли «не бути»? Ключові поняття китайської думки – це «випадок», який у житті мудрого виявляється незмінною долею; всеосяжна «сила ситуації», яка без видимого впливу направляє рух всього світу; «прихований імпульс» життя, що визначає зсередини природу кожної речі.

Стратагеми: китайські формули успіху

Знамениті «китайські церемонії», багатозначна урочистість жесту були способом такої віртуальної комунікації, неявної стратагеми. Комунікації у мовчанні, де одиничне сходиться з загальним. Все, на що міг сподіватися геніальний чоловік в Китаї, – це «щасливий випадок», що дозволяє втілити свою долю, реалізувати себе без залишку.

«Випадок надається нам лише раз на день, на місяць, на рік, на десять років, на сто років, – писав у XVII ст. вчений Тан Чжень. – Ось чому потрібно бути готовим не втратити його. Навіть якщо цей випадок відкриється нам за їжею, потрібно негайно кинути свої палички і вибігти з-за столу. Бо може статися, що, коли ми закінчимо трапезу, випадок вже вислизне від нас. Випадок – це зустріч людини з його долею, і мить, в яку вирішується, чи бути перемозі або поразці … »

Щасливий випадок, про який тлумачить Тан Чжень, означає не що інше, як миттєве і повне втілення гранично малого у гранично велике, конкретного – у загальне. Бути мудрим по-китайськи – значить просто вміти все робити вчасно, без залишку переносити себе у цілковитий рух життя і тим самим, як не дивно, не видавати своєї присутності, бути «некоронованим володарем» світу, «драконом, прихованим у хмарах». Або, як резонно зауважує автор «Тридцяти шести стратагем», «все оголити – значить все приховати».

Європейці, знайомлячись з китайськими стратагемами, часто бувають збентежені моральною стороною питання. Чи годиться будувати свій життєвий успіх на обмані інших? Іноді кажуть, що моральна природа стратагем визначається намірами людей, які їх застосовують: якщо стратагема служить добрій справі, то її використання виправдане.

Треба визнати, що етична цінність тези «мета виправдовує засоби» навіть у наш час залишається досить сумнівною. Крім того, гра сама виносить свій моральний вирок: у ній хороший той, хто домігся успіху, і – «переможців не судять». Але головне, спроба виправдати стратагеми, виходячи з особистості того, хто її використовує, суперечить найголовнішим посиланням китайської думки, що вимагає якраз усунення суб’єктивного чинника у діях і судженнях.

Насправді принцип стратагемного мислення в очах китайців з самого початку моральний саме тому, що вимагає усвідомлення у всій повноті об’єктивного стану речей, досягнення надособистої перспективи споглядання. У контексті стратагемного мислення перемога у двобої хороша вже тому, що дістається гідно – тому, хто бачить більше і далі свого суперника, хто втілив в собі «повноту серцевого розуміння». У світлі науки стратагем переможець так само моральний, як лікар, що змушує хворого страждати заради його зцілення.

Так стратагеми виявляються найбільш точним суддею духовного, а значить, і моральної досконалості особистості. Їх застосування вимагає здібності, як говорили в Китаї, “йти серединним шляхом», реалізувати в собі вищу гармонію і спокій і духу. Але повнота осягнення, що дозволяє «володіти ситуацією», залишається принципово прихованою і невловимою для стороннього погляду. Істинний цар невидимий світу.

Стратагеми: китайські формули успіху

Ось кілька важливих особливостей практичної етики та суспільного устрою в Китаї, які безпосередньо випливають із сказаного вище про китайську науку стратагем.

1. Китайці майже інстинктивно прагнуть розділити своє життя і своє знання, у тому числі і уявлення про самих себе, на два аспекти: «внутрішній» і «зовнішній». В області етики останній відповідає знаменитим на весь світ китайськими поняттями «церемонії» і «лице».

Значення цих понять визначається тим, що для китайців лице є те, чим вона є для інших. Лице є знак соціальних претензій людини і, головне, визнання цих претензій іншими. Лице (на відміну, скажімо, від честі європейського аристократа) є якість набута, і її можна втратити мимоволі – достатньо навколишнім вести себе так, ніби вони не визнають статус даної особи.

Звідси такі традиційні риси китайських звичаїв, як презумпція винності (людина, звинувачена публічно, навіть не мала права не визнавати своєї провини) і постійний страх втратити лице, що виражався, крім іншого, у вимозі мати «покірливий вигляд», «все хороше відносити на рахунок інших, все погане відносити на свій рахунок ». Знамениті «китайські церемонії» з їх удаваною скромністю і поступливістю були, звичайно, засобом взаємної підтримки лиця в китайському суспільстві.

Іншим цікавим проявом тієї ж церемонності виявляється властивий китайцям страх виявити своє незнання того чи іншого предмета, що доходить, наприклад, до того, що китаєць ніколи не зізнається в тому, що не знає маршруту, про який його запитує випадковий перехожий.

2. Турбота про збереження лиця пов’язується в китайцеві з винятковою увагою до власного тіла – вмістилище містичної глибини Серця (власне, поняття індивідуального «я» в Китаї і позначалося словом «тіло»). Тому в китайцях церемонність поєднується з надзвичайною невимушеністю в побуті. Задоволення і відпочинок тіла в очах китайців тільки й надають життю сенс; мудрий «вигодовує свою життєвість».

3. Той же паралелізм «внутрішнього» і «зовнішнього» поширюється і на суспільне життя китайців. Офіційна ідеологія відповідає “лицю” усього китайського суспільства, але вона, по суті, служить лише прикриття його дійсних, цілком матеріальних, задоволень. Офіційні інститути обов’язково мають свої тіньові паралелі, які відтворюють зазвичай родинні, рідше релігійні (як у народних сектах), шкільні або дружні зв’язки.

Наявність паралельних структур – офіційної та тіньової – у китайському суспільстві робить вельми заплутаним питання про межі компетенції тієї чи іншої особи і про джерело влади в цілому. Не буде перебільшенням сказати, що китайці постійно живуть у цій атмосфері невизначеності і, більше того, охоче зміцнюють її, бо такий стан справ відповідає глибинним посиланням їх світогляду.

Одна з улюблених фраз китайців (а також і їхніх учнів японців) є судження про те, що таке-то питання «дуже складне», і його «потрібно досліджувати» і що, нарешті, самі китайці – «дуже складні люди».

Стратагеми: китайські формули успіху

4. Влада в Китаї виникає із здатності «зробити паузу», прийняти ситуацію у всій її невизначеності і за допомогою зовнішньої поступливості, своєї відсутності у справі виказати свою граничну жорсткість і непохитність. Тому владу в Китаї обов’язково супроводжує таємниця. Політика видима – це завжди димова завіса; вона формується тим самим «церемоніалом», який покликаний прикривати «внутрішні» інтереси.

Майстерним політиком славиться той, хто вміє сповна вибудувати обидва ряди своєї діяльності – зовнішній і внутрішній. Мудрого політика китайці любили уподібнювати дзеркалу, яке виявляє всі речі, ніяк себе не виявляючи. Відповідно, головною властивістю правителя у Китаї вважалася так звана «чеснота», яка насправді позначала не дотримання умовностей повсякденної моралі, а життєву міць, повноту життєвих властивостей тій чи іншій ситуації.

Людина «чесноти», за уявленнями китайців, без зусилля спонукає інших коритися йому, і саме тому, що сам не живе «для себе», але цілком занурений у потік вселенської об’єднаності Серця. Звісно, видима скромність, непомітність людини і є кращий знак влади. Як свідчить китайська приказка, «справжня людина не показує себе, а хто показує себе, той не справжня людина».

Автор: Bолодимиp Вячеславович Малявін, професор Тамкангського університету (Тайвань), професор кафедри культурології корпоративного підприємництва.

Джерело: sdo.elitarium.ru

Поділитися:
Позначки Популярні статті

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.