Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

16 вправ для тренування концентрації


Концентрація – це психічний процес, який є у кожної людини. Йому можна вчитися, як і багатьом іншим навичкам: здатність до концентрації слід постійно підтримувати у формі.

Існує безліч причин, через які ми не можемо сконцентруватися. Це те ж саме, як вивчати іноземні мови, вчитися друкувати або водити автомобіль. Йдеться про придбання певних умінь і навичок.

Той, хто вивчає іноземну мову, спочатку подумки перекладає кожне слово, а потім це відбувається автоматично. Іноземні слова і речення «виникають» самі собою, не вимагаючи докладання зусиль. Так само ви можете опанувати здатність концентруватися в майбутньому, не відволікаючись, навіть в найскладніших ситуаціях.

Коли ми концентруємося, ми підсилюємо свою увагу до процесів, інформації, людей і їхнім вчинкам: ми починаємо сприймати інтенсивніше навколишню дійсність. Наше сприйняття – це свого роду об’єктив, здатний знімати крупним планом. При цьому наші органи чуття можуть діяти самостійно, не залежачи один від одного: ми бачимо, чуємо, відчуваємо, смакуємо.

Як правило, наші органи чуття функціонують нижче порога свідомості. Іноді ми помічаємо, що обробка і накопичення інформації, яку ми сприймаємо може перериватися. Наприклад, прочитавши кілька сторінок книги, ми раптом помічаємо, що зі змісту нічого не зрозуміли. На концерті музика звучить мимо наших вух, так як ми думаємо про нараду, яка відбудеться наступного дня. Нас відволікають наші ж думки, і в цей момент сприйняття ніяк на нас не впливає. Але якщо ми будемо зосереджуватися на якомусь одному почутті, необхідному нам в даний момент, то нам вдасться краще концентруватися і сприймати інформацію, що надходить.

Наступні вправи допоможуть вам почати покращувати здатності ваших органів відчуттів. Розподіліть вправи на кілька днів (на кожен з органів чуття виділяйте тільки одну вправу в день) і повторюйте далі цей комплекс регулярно.

Тренування відчуттів: зір

Тут мова йде про те, щоб навчитися спостерігати і відсівати потрібну для себе інформацію.

Вправа 1. Сядьте біля вікна і подивіться на небо, вкрите хмарами. Сконцентруйте свою увагу саме на хмарах. Вивчіть їхню форму, колір, напрямок їх руху. Не думайте більше ні про що, крім про хмари. Якщо ви помітите, що починаєте відволікатися, то постарайтеся повернути свою увагу і думки знову до хмар. Припиніть вправу, як тільки помітите, що ви вже більше не в змозі довго утримувати свою увагу на хмарному небі.

Вправа 2. Подивіться з вікна. Виберіть якийсь об’єкт (наприклад, сусідній будинок) і уважно розгляньте його, не випускаючи ніяких деталей. Потім сядьте, закрийте очі, розслабтеся і уявіть собі цей будинок. Постарайтеся тримати у себе в мозку картинку цього будинку якомога довше. Коли ваша увага почне слабшати, відкрийте очі і порівняйте будинок, створений у вашій уяві, з оригіналом за вікном.

Вправа 3. Сядьте за свій робочий стіл і вивчіть його поглядом до дрібниць: комп’ютер, телефон, стопка паперів, фотографії. Потім закрийте очі, розслабтеся і уявіть собі своє робоче місце, як тільки докладніше: кожен предмет, їхній колір, форми предметів; матеріали, з яких вони зроблені. Коли ви повністю відновите свій робочий стіл в думках, відкрийте очі і порівняйте цей образ з оригіналом.

Вправа 4. Візьміть фотоальбом або просто добірку картинок, будь-що. Розташуєтеся зручно в кріслі або на дивані. Відкрийте будь-яку з сторінок (наприклад, сторінку з найулюбленішими фотографіями). Подивіться мигцем на одну з фотографій. Закрийте очі. Відтворіть у себе в голові цю картину повністю. Потім знову відкрийте очі, погляньте на фото, і закрийте очі знову. Повторюйте цю процедуру (відкривайте і закривайте очі).

Слух

Наступні вправи допоможуть вам навчитися відсівати з потоку звуків тільки потрібні вам.

Вправа 5. Розкрийте вікно і прислухайтеся уважно до звуків міста. Спробуйте виділити із загального потоку звуків окремі (шум машин, голоси перехожих, шум з будівельного майданчика, щебетання птахів, шелест листя тощо), концентруйтеся по черзі на кожному звуці. Спробуйте затримувати свою увагу на кожному звуці якомога довше.

Вправа 6. Поставте диск з класичною музикою. Але цього разу насолоджуйтеся не красою симфонії, а приділіть увагу окремим музичним інструментам. Наприклад, виділіть тільки духові інструменти, а потім смичкові і так далі.

Вправа 7. Увімкніть телевізор, переведіть його на новинний канал. Вийдіть в сусідню кімнату і слухайте голос диктора. З кожним етапом зменшуйте звук в телевізорі, щоб важче було чути голос.

Вправа 8. Прислухайтеся до якогось одноманітного, однотонного звуку (наприклад, до цокання годинника). Сконцентруйтеся на цьому звуці, утримуйте на ньому свою увагу якомога довше.

Органи дотику

Свою здатність відчувати ви можете натренувати тільки з зав’язаними очима. Тому у вас під рукою повинна бути темна непрозора хустина.

Вправа 9. Відкрийте шафу, закрийте (зав’яжіть пов’язкою) очі. По черзі беріть в руки різні речі, помацайте матеріал. З якого матеріалу вони? Колючі або м’які, щільні або тонкі?

Вправа 10. Сядьте за свій робочий стіл і закрийте очі. Беріть по порядку різні предмети, які знаходяться на столі, обмацуючи їх. Встановіть, що це за предмети і з чого вони зроблені. Яку вони мають форму і вагу? Що ви відчуваєте, коли чіпаєте ці предмети? Виконуйте цю вправу із закритими очима.

Вправа 11. Пройдіть з закритими (зав’язаними) очима в свою кімнату. Встановіть для себе мету – наприклад, взяти з полиці певну книгу.

Нюх

Як і у випадку зі слухом, мова тут йде про здатність виділяти окремі запахи.

Вправа 12. Поставте перед собою чашу з різними фруктами. Закрийте очі і схиліться над чашею. Спробуйте визначити кожен з видів фруктів по запаху. Це – апельсин, а це – груша.

Вправа 13. Пройдіться по квартирі, принюхуючись до запахів, що панують в ній. Чим пахне в коридорі, чим – в кабінеті, чим – у ванній, а чим на кухні? Де пахне їжею, а де – миючими засобами?

Вправа 14. Візьміть келих з червоним вином або іншим ароматним напоєм. Потримайте ніс над келихом, вдихніть аромат і опишіть словами – яке це вино (напій): терпке або солодке, приторне або міцне.

Органи смаку

Існує більше смакових якостей, ніж просто солодкий смак, кислий, гіркий. Спробуйте навчитися їх розрізняти.

Вправа 15. Який на смак власне шоколад? Він просто солодкий або є ще якісь смакові якості, які складно визначити? Спробуйте, наприклад, шоколад, фрукти або напої. Які вони на смак, і як можна їх описати?

Вправа 16. Можете ви визначити за смаком сорт пива, улюбленого напою або розрізняти на смак вина? Випробуйте «пам’ять», закладену в вашій мові. Спробуйте три сорти однотипного напою (наприклад, світле пиво). Через якийсь час «наосліп» візьміть напій, який був серед тих трьох, які ви пили раніше, і спробуйте вгадати його сорт.

Запропоновані вище початкові поради і вправи слід багаторазово повторювати – тільки регулярне їх повторення допоможе змінити вашу поведінку і виховати необхідні навички.

Автор: Еберхард Xойль (Eberhard Нeuel), консультант з питань поведінки та комунікації, викладач університету міста Хаген. Матеріал публікується в адаптованому перекладі з німецької.

Джерело: www.elitarium.ru

Поділитися:
Позначки Популярні статті

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.