Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

В’язниця в підвалі університету


Скільки часу потрібно на те, щоб добродушного студента-неформала перетворити на жорстокого наглядача в’язниці? Філіпу Зімбардо вистачило на це всього п’ять днів. Він створив у підвалі Стенфордського університету подобу справжньої в’язниці. Вигляд вона мала цілком натуральний: чавунні решітки, оглядові віконця, в камерах з меблів – тільки ліжка. Туди були поміщені добровольці-досліджувані, яких простим підкиданням монетки розділили на «в’язнів» і «наглядачів». Спочатку все це здавалося грою.

Але дуже скоро студенти почали вживатися в роль. Вже через три дні левова частка розмов у камерах була присвячена не реальному житті, а тюремним умовам, пайків, ліжками. За власною ініціативою «наглядачі» з кожним днем посилювали правила. Недавні пацифісти ставали церберами. «В’язнів» змушували голими руками мити туалети, їх сковували наручниками і змушували оголеними марширувати по залі …

Один з «наглядачів» записав у щоденнику: «№ 416 відмовляється їсти сосиску … Ми кидаємо його в карцер, наказавши тримати в кожній руці по сосисці. Я проходжу повз і б’ю кийком по дверях карцеру. Я вирішив нагодувати його насильно, він не став їсти. Я розмазав їжу йому по обличчю. Я не міг повірити, що я це роблю ».

Ужився в роль і Філіп Зімбардо, який виконував обов’язки «завгоспа в’язниці».

Ситуацію переламала наречена психолога Христина Маслач. На п’ятий день дослідження вона приїхала подивитися на експеримент свого майбутнього чоловіка. І перше, що кинулося їй в очі, – шеренга ув’язнених, яких строєм вели в туалет, надівши мішки на голови.

— Бачила наш цирк? – Запитав психолог.

 Те, що ви робите з цими хлопцями, жахливо, – розплакалася Христина.

Стало очевидно: ситуація вийшла з-під контролю. І на п’ятий день експеримент був припинений, хоча розрахований він був на два тижні.

Ми поцікавилися у професора Зімбардо: погодився б він проводити експеримент, якби знав, як сильно зміняться його учасники?

— Так, звичайно, адже цей експеримент дає нам зрозуміти, як далеко може зайти людина в подібній ситуації. Щоправда, знай я все з самого початку – зупинив би експеримент раніше, до того як в «охороні» почав проявлятися садизм, а в «в’язнів» – рабська патологія світосприйняття.

Він зізнався, що збирався повторити тюремний експеримент, бажаючи порівняти поведінку «наглядачів», що пройшли різне навчання. Однак університетське начальство вирішило утриматися від подібних дослідів.

Влада спочатку активно відгукнулася на дослідження Зімбардо. Його запросили в конгрес штату. Вийшовши на трибуну, Зімбардо першим ділом вимовив: «Я помістив вашого сина в мою в’язницю, і він не витримав там і тижня. Чого ж чекати від хлопців, які роками перебувають у в’язницях набагато гірших, ніж моя?»

Експеримент показав, що люди дуже швидко приймають нав’язувані їм соціальні ролі і настільки сильно захоплюються власною владою, що межа дозволеного щодо інших стирається у них швидко. Учасники Стенфордського експерименту не були садистами, вони були звичайнісінькими людьми. Як і, можливо, багато нацистських солдатів або наглядачів-мучителів у в’язниці Абу-Грейб. Вища освіта і міцне психічне здоров’я не завадило випробуваним застосувати насильство до тих людей, над якими вони мали владу.

Час

1971 рік. У науковому середовищі не вщухають дискусії про експерименти, що виявили схильність людини до покори і конформізму. Критики стверджують, що їх умови були занадто штучними. Зімбардо хотів показати, як ці ефекти працюють у ситуації, максимально наближеної до реальності.

Мораль

Експеримент Зімбардо дуже видовищний і ефектний, але насправді він дуже складний для аналізу. На «наглядачів» і «в’язнів» діє безліч факторів: рольові стереотипи, невизначеність ситуації, ізольованість, знеособленість і т. Д. Але загальний висновок надзвичайно простий: ми навіть не можемо собі уявити, настільки швидко і різко ситуація може змінити нашу особистість. Причому, опинимося ми забитими «ув’язненими» або жорстокими «наглядачами», часом вирішується простим підкиданням монетки.

Де з цим можна зіткнутися

«Тюремний ефект» може працювати (нехай не так виразно) і на більш гуманних посадах: директор, учитель, охоронець і т. д.

Джерело: vitamarg.com

Поділитися:
Позначки
Спільнота автобізнесу

Ваше професійне життя повʼязане з автомобілями? Долучайтеся до професійної спільноти, обмінюйтеся досвідом та будьте на звʼязку з колегами.

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.