Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

У який день тижня краще працювати і чому. (Понеділок vs. п’ятниця)


У понеділок завжди хочеться спати, середа – це маленька п’ятниця, справжня п’ятниця – короткий день, а в неділю краще не починати справи. Чому в певні дні тижня ми відчуваємо себе пригніченими, а в інші не можемо зосередитися і як знайти час на роботу, якщо майже з кожним днем тижня щось не так?

Чому не хочеться ні відпочивати, ні працювати

Якщо вірити психологічним дослідженням, більшість днів тижня придумані тільки для того, щоб травмувати і дезорганізувати людей. Наприклад, вважається, що понеділок – найважчий день. Психологи пояснюють це тим, що люди відчувають стрес, повертаючись до роботи після вихідних. Під загрозою опиняються психіка і фізичне здоров’я. До синдрому понеділка схильні не тільки ті, хто працює з понеділка по п’ятницю, а й люди з ненормованим робочим тижнем і ті, хто взагалі не працює. Кілька різних досліджень, проведених у 90-ті, показали, що найбільша кількість самогубств відбувається по понеділках, а ще в понеділок зростає кількість інсультів і серцевих нападів. Навіть у пенсіонерів проблеми з серцем найчастіше виникають по понеділках – старі установки такі сильні, що, навіть пішовши на заслужений відпочинок, на початку тижня багато людей відчувають себе напруженими.

У 2015 психологи з університетів Лінкольна, Йорка і Хартфордшира зібрали групу добровольців, щоб з’ясувати, як різняться між собою дні тижня у сприйнятті людей. Говорячи про понеділок, більшість респондентів використовували слова «нудьга» і «втома», а п’ятниця асоціювалася у них з веселощами і свободою. При цьому кожен день в учасників експерименту запитували, який сьогодні день тижня – виявилося, що 40% людей можуть відповісти на це питання не роздумуючи тільки у понеділок і п’ятницю. В середині тижня вони плуталися і не могли визначитися, вівторок сьогодні, середа а може четвер. Але одне було зрозуміло: нікому не подобається понеділок, і всім – п’ятниця. Щоправда, працювати по п’ятницях теж ніхто не любить. Як правило, у цей день люди будують плани на вихідні, приходять в офіс у джинсах і йдуть додому раніше. На думку психологів, у кінці тижня люди відчувають себе більш щасливими, вільними і розкутими, але це ніяк не мотивує працювати.

З неділею теж не все в порядку. В англійській мові є поняття Sunday night blues – це напади тривоги, які відбуваються напередодні нового робочого тижня. За статистикою, приблизно 81% американців відчувають тривожні стани в неділю ввечері. Хтось в такі моменти просто не знаходить собі місця, не може швидко заснути або намагається приступити до роботи, не чекаючи ранку. У деяких трапляються панічні атаки, і тоді в понеділок вранці ці люди відчувають себе ще більш розбитими і пригніченими.

Крім Sunday night blues є ще й «синдром шкільного щоденника» – його описує російський психолог Андрій Карелін в книзі «Психологія змін». Він вважає, що людина з дитинства звикає уявляти собі тиждень як дві сторінки зі шкільного щоденника – все починається в понеділок і закінчується в суботу. На одному аркуші – важкий і нудний початок тижня, де всі три дні навчальні. На іншому – друга половина тижня, де субота – вихідний або скорочений день. Неділі в цій схемі немає, і чимало людей, ставши дорослими, за звичкою «пропускають» неділю, не вважають її повноцінним днем, в який можна зробити хоч щось важливе. Через це в понеділок вранці більшість не відчувають себе такими, що відпочили і пожвавіли, а неділя пролітає якось непомітно і змазано. Тим, хто страждає від «синдрому шкільного щоденника», психолог радить уявляти собі ті самі дві сторінки зі шкільних часів з уклеєною в них неділею, розфарбованою у яскраві кольори.

Середа – теж не найбільш улюблений день людства. Вчені з Університету Сіднея, намагаючись з’ясувати, як наш настрій змінюється в залежності від днів тижня, кожен день опитували групу з 200, а потім з 350 чоловік і прийшли до висновку, що найгірше добровольцям доводиться по середах – минулі вихідні залишилися позаду, а до наступних ще далеко, і від цього страждають не тільки офісні співробітники, які ненавидять свою роботу, але і мотивовані трудоголіки. По-перше, навіть фанатам своєї роботи після кількох днів праці хочеться змінити от очення, по-друге, «синдром шкільного щоденника» підсвідомо долає всіх незалежно від мотивації.

Прогрес для нещасних

Отже, у нас є дуже вагомі причини не працювати в понеділок, середу і п’ятницю і не починати робочий тиждень з неділі. У суботу більшості з нас хочеться відпочити, виспатися і погуляти, а у деяких взагалі шаббат. Виходить, що для активної роботи залишаються хіба що вівторок і четвер.

Дійсно, на думку психологів, вівторок – це найвдаліший день для роботи, коли страхи і сумніви понеділка вже позаду, а депресивна середа ще не наступила. Листи і повідомлення, що накопичилися з кінця тижня, вже розібрані, і люди переходять до найскладніших справ, поки не встигли втомитися і перенестися думками у вихідні.

У 2012 професор Тодд Треш з Вільямсбурга, все життя вивчав феномен натхнення, зібрав групу добровольців і за допомогою опитувальника спробував з’ясувати, наскільки щасливими і натхненними вони відчувають себе в різні дні тижня. Виявилося, що у більшості людей припливи натхнення бувають саме по вівторках. Вважається, що саме у вівторок Томас Джефферсон придумав свою Декларацію про незалежність. У цей час він був далеко від дому, тільки що дізнався, що його дружина смертельно хвора, а за кілька днів до цього померла його дитина.

Напади щастя в учасників експерименту траплялися по п’ятницях, якраз в ті дні, коли вони найменше були налаштовані на роботу і не відчували ніякого натхнення. Тобто з вівторком, «найвдалішим днем для роботи», теж не все так однозначно.

Відомий американський психолог Нік Таслер у своїй колонці розмірковує про те, як співвідносяться між собою відчуття щастя і натхнення, і приходить до висновку, що вони мало не суперечать один одному: людина працює найпродуктивніше в ті моменти, коли на неї звалюється купа проблем і вона намагається зробити все і одразу, тобто в середині тижня. Психолог вважає, що нічого поганого в цьому немає, та й взагалі щасливі і безглузді п’ятниці сильно переоцінені.

«Я нічого не маю проти щастя, – міркує Таслер. – Але часто, коли ми прагнемо до щастя, ми нехтуємо натхнення. У думках про майбутню п’ятницю можна прогавити переваги вівторка ». На думку Таслера, вівторок – день, про який ми найчастіше згодом забуваємо. 

По вівторках не буває гучних вечірок і романтичних зустрічей, на цей день рідко планують щось важливе. Але саме у вівторок, закопавшись у рутині і вирішуючи купу проблем одночасно, ми непомітно для себе робимо прориви. Так що, на думку психолога, може бути, краще щотижня з нетерпінням чекати не п’ятниці, коли люди веселі і непродуктивні, а саме вівторка – дня, коли ми будемо нещасні, але, можливо, зробимо щось по-справжньому важливе. Але чи вартий прогрес щастя – кожен з нас вирішує для себе сам. До речі, за статистикою, у вівторок люди найрідше займаються сексом – це теж багато про що говорить. Єдиним більш-менш пристойним днем тижня залишається четвер, та й його, якщо вірити дослідженням, ніхто не сприймає всерйоз, тому що цей день усі плутають із середою.

Влада стереотипів

Є й інша статистика: вчені з Університету Тулузи в 2001 з’ясували, що ірландці, які часто проводять вихідні у барах і пабах, в понеділок значно частіше страждають від високого кров’яного тиску, ніж французи – ті у вихідні зазвичай не п’ють зайвого і на початку тижня відчувають себе так само, як і в усі інші дні. Тут виникає питання: чи дійсно понеділок – безумовне зло, яке вганяє нас у стрес, або синдром початку тижня – результат звичок і наслідок стереотипів, як і всі інші синдроми, пов’язані з днями тижня?

У 2008 вчені з університету Сіднея провели дослідження: 202 добровольця протягом тижня вранці та ввечері розповідали, як вони себе почувають і який у них настрій. Коли тиждень закінчилася, учасників попросили підвести підсумки: сказати, який день дослідження їм сподобався найбільше, а який – менше. З’ясувалося, що у більшості людей понеділок відклався у пам’яті як найгірший день дослідження: 65% добровольців сказали, що гіршим ранком для них став ранок понеділка, а вечір понеділка став найгіршим для 35% учасників (під час цього з’ясувалося, що про п’ятницю і суботу у багатьох, навпаки, залишилися приємні спогади – 43% добре почувалися у п’ятницю вранці і ввечері, а 45% – у суботу). Але, поки учасників опитували кожен день, така закономірність не спостерігалося – у понеділок всі відчували себе абсолютно по-різному, як і у інші дні тижня, і тільки у спогадах він відклався у більшості добровольців як «поганий день».

Як вважає дослідник Річард М. Райан з Університету Рочестера, у світі з семиденним робочим тижнем понеділок – це соціальний конструкт, приблизно як гендерні стереотипи. У школі ми проходимо «Війну і мир», де бездітну і незаміжню дівчину називають «пустоцвітом», і звикаємо, що призначення жінки – вийти заміж і народити дітей. Так само і з понеділком. Усі навколо говорять, що «понеділок – день важкий», а бари і ресторани називають на честь інших, «розважальних» днів – наприклад, T.G.I. Friday’s. У результаті навіть ті, у кого ненормований робочий тиждень, починають сприймати вихідні як перепочинок, а понеділок – як покарання.

Намагаючись відповісти на питання, що не так з усіма днями тижня, ми у результаті приходимо до іншого питання – що не так з нами? З роками ми позбавляємося від стереотипів про оточуючих людей, прогресивне людство вже не розповідає жінкам про те, що «біологічний годинник цокає», а геїв більше не піддають примусовому психіатричному лікуванню. Але сприйняття днів тижня залишилося на рівні часів Генрі Форда. Хоча дехто проводить робочі зустрічі у вихідні, а в понеділок дозволяють собі поспати довше, люди як і раніше повторюють, що «середа – це маленька п’ятниця», «понеділок – день важкий», «п’ятниця-розпусниця» і ще багато банальностей, які заважають сконцентруватися на роботі і роблять усі тижні однаковими, так само як у шкільні часи, коли ми відміряли своє життя по щоденнику і у ньому не було неділі.

Юлія Дудкіна

Джерело: secretmag.ru

Поділитися:
Позначки Популярні статті

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.