Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

У який день тижня краще працювати і чому. (Понеділок vs. п’ятниця)


У понеділок завжди хочеться спати, середа – це маленька п’ятниця, справжня п’ятниця – короткий день, а в неділю краще не починати справи. Чому в певні дні тижня ми відчуваємо себе пригніченими, а в інші не можемо зосередитися і як знайти час на роботу, якщо майже з кожним днем тижня щось не так?

Чому не хочеться ні відпочивати, ні працювати

Якщо вірити психологічним дослідженням, більшість днів тижня придумані тільки для того, щоб травмувати і дезорганізувати людей. Наприклад, вважається, що понеділок – найважчий день. Психологи пояснюють це тим, що люди відчувають стрес, повертаючись до роботи після вихідних. Під загрозою опиняються психіка і фізичне здоров’я. До синдрому понеділка схильні не тільки ті, хто працює з понеділка по п’ятницю, а й люди з ненормованим робочим тижнем і ті, хто взагалі не працює. Кілька різних досліджень, проведених у 90-ті, показали, що найбільша кількість самогубств відбувається по понеділках, а ще в понеділок зростає кількість інсультів і серцевих нападів. Навіть у пенсіонерів проблеми з серцем найчастіше виникають по понеділках – старі установки такі сильні, що, навіть пішовши на заслужений відпочинок, на початку тижня багато людей відчувають себе напруженими.

У 2015 психологи з університетів Лінкольна, Йорка і Хартфордшира зібрали групу добровольців, щоб з’ясувати, як різняться між собою дні тижня у сприйнятті людей. Говорячи про понеділок, більшість респондентів використовували слова «нудьга» і «втома», а п’ятниця асоціювалася у них з веселощами і свободою. При цьому кожен день в учасників експерименту запитували, який сьогодні день тижня – виявилося, що 40% людей можуть відповісти на це питання не роздумуючи тільки у понеділок і п’ятницю. В середині тижня вони плуталися і не могли визначитися, вівторок сьогодні, середа а може четвер. Але одне було зрозуміло: нікому не подобається понеділок, і всім – п’ятниця. Щоправда, працювати по п’ятницях теж ніхто не любить. Як правило, у цей день люди будують плани на вихідні, приходять в офіс у джинсах і йдуть додому раніше. На думку психологів, у кінці тижня люди відчувають себе більш щасливими, вільними і розкутими, але це ніяк не мотивує працювати.

З неділею теж не все в порядку. В англійській мові є поняття Sunday night blues – це напади тривоги, які відбуваються напередодні нового робочого тижня. За статистикою, приблизно 81% американців відчувають тривожні стани в неділю ввечері. Хтось в такі моменти просто не знаходить собі місця, не може швидко заснути або намагається приступити до роботи, не чекаючи ранку. У деяких трапляються панічні атаки, і тоді в понеділок вранці ці люди відчувають себе ще більш розбитими і пригніченими.

Крім Sunday night blues є ще й «синдром шкільного щоденника» – його описує російський психолог Андрій Карелін в книзі «Психологія змін». Він вважає, що людина з дитинства звикає уявляти собі тиждень як дві сторінки зі шкільного щоденника – все починається в понеділок і закінчується в суботу. На одному аркуші – важкий і нудний початок тижня, де всі три дні навчальні. На іншому – друга половина тижня, де субота – вихідний або скорочений день. Неділі в цій схемі немає, і чимало людей, ставши дорослими, за звичкою «пропускають» неділю, не вважають її повноцінним днем, в який можна зробити хоч щось важливе. Через це в понеділок вранці більшість не відчувають себе такими, що відпочили і пожвавіли, а неділя пролітає якось непомітно і змазано. Тим, хто страждає від «синдрому шкільного щоденника», психолог радить уявляти собі ті самі дві сторінки зі шкільних часів з уклеєною в них неділею, розфарбованою у яскраві кольори.

Середа – теж не найбільш улюблений день людства. Вчені з Університету Сіднея, намагаючись з’ясувати, як наш настрій змінюється в залежності від днів тижня, кожен день опитували групу з 200, а потім з 350 чоловік і прийшли до висновку, що найгірше добровольцям доводиться по середах – минулі вихідні залишилися позаду, а до наступних ще далеко, і від цього страждають не тільки офісні співробітники, які ненавидять свою роботу, але і мотивовані трудоголіки. По-перше, навіть фанатам своєї роботи після кількох днів праці хочеться змінити от очення, по-друге, «синдром шкільного щоденника» підсвідомо долає всіх незалежно від мотивації.

Прогрес для нещасних

Отже, у нас є дуже вагомі причини не працювати в понеділок, середу і п’ятницю і не починати робочий тиждень з неділі. У суботу більшості з нас хочеться відпочити, виспатися і погуляти, а у деяких взагалі шаббат. Виходить, що для активної роботи залишаються хіба що вівторок і четвер.

Дійсно, на думку психологів, вівторок – це найвдаліший день для роботи, коли страхи і сумніви понеділка вже позаду, а депресивна середа ще не наступила. Листи і повідомлення, що накопичилися з кінця тижня, вже розібрані, і люди переходять до найскладніших справ, поки не встигли втомитися і перенестися думками у вихідні.

У 2012 професор Тодд Треш з Вільямсбурга, все життя вивчав феномен натхнення, зібрав групу добровольців і за допомогою опитувальника спробував з’ясувати, наскільки щасливими і натхненними вони відчувають себе в різні дні тижня. Виявилося, що у більшості людей припливи натхнення бувають саме по вівторках. Вважається, що саме у вівторок Томас Джефферсон придумав свою Декларацію про незалежність. У цей час він був далеко від дому, тільки що дізнався, що його дружина смертельно хвора, а за кілька днів до цього померла його дитина.

Напади щастя в учасників експерименту траплялися по п’ятницях, якраз в ті дні, коли вони найменше були налаштовані на роботу і не відчували ніякого натхнення. Тобто з вівторком, «найвдалішим днем для роботи», теж не все так однозначно.

Відомий американський психолог Нік Таслер у своїй колонці розмірковує про те, як співвідносяться між собою відчуття щастя і натхнення, і приходить до висновку, що вони мало не суперечать один одному: людина працює найпродуктивніше в ті моменти, коли на неї звалюється купа проблем і вона намагається зробити все і одразу, тобто в середині тижня. Психолог вважає, що нічого поганого в цьому немає, та й взагалі щасливі і безглузді п’ятниці сильно переоцінені.

«Я нічого не маю проти щастя, – міркує Таслер. – Але часто, коли ми прагнемо до щастя, ми нехтуємо натхнення. У думках про майбутню п’ятницю можна прогавити переваги вівторка ». На думку Таслера, вівторок – день, про який ми найчастіше згодом забуваємо. 

По вівторках не буває гучних вечірок і романтичних зустрічей, на цей день рідко планують щось важливе. Але саме у вівторок, закопавшись у рутині і вирішуючи купу проблем одночасно, ми непомітно для себе робимо прориви. Так що, на думку психолога, може бути, краще щотижня з нетерпінням чекати не п’ятниці, коли люди веселі і непродуктивні, а саме вівторка – дня, коли ми будемо нещасні, але, можливо, зробимо щось по-справжньому важливе. Але чи вартий прогрес щастя – кожен з нас вирішує для себе сам. До речі, за статистикою, у вівторок люди найрідше займаються сексом – це теж багато про що говорить. Єдиним більш-менш пристойним днем тижня залишається четвер, та й його, якщо вірити дослідженням, ніхто не сприймає всерйоз, тому що цей день усі плутають із середою.

Влада стереотипів

Є й інша статистика: вчені з Університету Тулузи в 2001 з’ясували, що ірландці, які часто проводять вихідні у барах і пабах, в понеділок значно частіше страждають від високого кров’яного тиску, ніж французи – ті у вихідні зазвичай не п’ють зайвого і на початку тижня відчувають себе так само, як і в усі інші дні. Тут виникає питання: чи дійсно понеділок – безумовне зло, яке вганяє нас у стрес, або синдром початку тижня – результат звичок і наслідок стереотипів, як і всі інші синдроми, пов’язані з днями тижня?

У 2008 вчені з університету Сіднея провели дослідження: 202 добровольця протягом тижня вранці та ввечері розповідали, як вони себе почувають і який у них настрій. Коли тиждень закінчилася, учасників попросили підвести підсумки: сказати, який день дослідження їм сподобався найбільше, а який – менше. З’ясувалося, що у більшості людей понеділок відклався у пам’яті як найгірший день дослідження: 65% добровольців сказали, що гіршим ранком для них став ранок понеділка, а вечір понеділка став найгіршим для 35% учасників (під час цього з’ясувалося, що про п’ятницю і суботу у багатьох, навпаки, залишилися приємні спогади – 43% добре почувалися у п’ятницю вранці і ввечері, а 45% – у суботу). Але, поки учасників опитували кожен день, така закономірність не спостерігалося – у понеділок всі відчували себе абсолютно по-різному, як і у інші дні тижня, і тільки у спогадах він відклався у більшості добровольців як «поганий день».

Як вважає дослідник Річард М. Райан з Університету Рочестера, у світі з семиденним робочим тижнем понеділок – це соціальний конструкт, приблизно як гендерні стереотипи. У школі ми проходимо «Війну і мир», де бездітну і незаміжню дівчину називають «пустоцвітом», і звикаємо, що призначення жінки – вийти заміж і народити дітей. Так само і з понеділком. Усі навколо говорять, що «понеділок – день важкий», а бари і ресторани називають на честь інших, «розважальних» днів – наприклад, T.G.I. Friday’s. У результаті навіть ті, у кого ненормований робочий тиждень, починають сприймати вихідні як перепочинок, а понеділок – як покарання.

Намагаючись відповісти на питання, що не так з усіма днями тижня, ми у результаті приходимо до іншого питання – що не так з нами? З роками ми позбавляємося від стереотипів про оточуючих людей, прогресивне людство вже не розповідає жінкам про те, що «біологічний годинник цокає», а геїв більше не піддають примусовому психіатричному лікуванню. Але сприйняття днів тижня залишилося на рівні часів Генрі Форда. Хоча дехто проводить робочі зустрічі у вихідні, а в понеділок дозволяють собі поспати довше, люди як і раніше повторюють, що «середа – це маленька п’ятниця», «понеділок – день важкий», «п’ятниця-розпусниця» і ще багато банальностей, які заважають сконцентруватися на роботі і роблять усі тижні однаковими, так само як у шкільні часи, коли ми відміряли своє життя по щоденнику і у ньому не було неділі.

Юлія Дудкіна

Джерело: secretmag.ru

Поділитися:
Позначки
Платформа для онлайн навчання

Отримайте доступ до сучасної онлайн платформи (LMS) та організуйте для своїх співробітників доступ до онлайн курсів, онлайн тестів та отримуйте звіти про перебіг навчання.

Розробка онлайн тренінгів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн навчання.