Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

Ваша робота з кожним днем повинна ставати складнішою


Якщо ви в тому чи іншому сенсі везунчик по життю, ви обов’язково займетеся чимось, що запанує над вашою свідомістю настільки сильно, що ця діяльність повністю поглине вас. Але так, що ви втратите відлік часу.

Психологи вже знайшли цьому пояснення. Так з’явився термін «потік».

Коли людина занурюється в стан потоку, діяльність повністю захоплює її, змушуючи концентруватися на поточному моменті в професійному житті. Відчуття, що зусиль зовсім не потрібно. Світ навколо перестає існувати. Тільки твоє завдання має значення. Завзяті гравці часто занурюються в потік, але не тільки вони. Хірурги, спортсмени та артисти часто говорять про те, що відчували цей фізіологічний стан.

Основоположник дослідження в цій області Міхай Чіксентміхайі прийшов до висновку, що існують певні чинники, які ведуть до стану потоку. До них відноситься чітке розуміння бажаної мети і зворотний зв’язок на здійснювані дії. Шахи, гольф і малювання відповідають двом цим переліченим критеріям і є свого роду прототипом стану потоку.

Але є ще один важливий елемент, який необхідний для досягнення бажаного стану. На жаль, зараз усі прагнуть скоріше уникнути цього, а не подолати – це виконання завдання, що поступово ускладнюється .

Чіксентміхайі вважає: щоб увійти в стан потоку, необхідно поставити для себе завдання під силу або складне. Якщо завдання надто легке, нам стане нудно. А якщо нам доведеться виконувати те, що набагато складніше, ніж звичні нам завдання, найімовірніше, ця ноша виявиться занадто важкою.

В обох випадках результат буде тільки один: ви просто втратите інтерес до діяльності.

Одна з причин, по якій відеоігри повністю опановують вашою увагою, полягає в тому, що з кожним новим рівнем пройденої гри випробування стають складнішими. У роботі справи йдуть навпаки: чим більше у вас досвіду, тим легше ваша робота, а значить, стану потоку все важче досягти.

Вирішувати проблему частинами, тим самим зменшуючи ступінь складності роботи, – це те, до чого прагнуть багато організацій. Ефективність полягає у спрощенні проектів – виробленні відтворюваних технологій вирішення проблем і створенні продукту, який не так складно оцінити і виміряти в співвідношенні з іншими. З точки зору максимізації прибутку це дійсно має певний сенс. Втім, з точки зору залучення в процес роботи, це шлях в нікуди.

Щоб створювати можливості для створення на роботі стану потоку, нам потрібно знаходити ту саму привабливу зачіпку, що знаходиться за межами наших сьогоднішніх здібностей і очікувань. Найбільша залученість досягається, коли ми розширюємо горизонти, набираємо досвід і розвиваємо професійні навички.

Одним із способів, до якого менеджери можуть вдатися, для того щоб досягти стану потоку, є навмисний пошук шляхів для постановки завдань перед співробітниками і доручення їм проектів, які знаходяться за межами рівня їх знань і умінь на даний момент. Зрозуміло, виконання одних і тих же завдань підвищує ефективність вашого співробітника. Однак це не означає, що рівень залученості в роботу залишиться тим же ж. Відчуття занурення у потік приходить через зростання, а не стагнацію.

Інший спосіб занурення в потік: необхідно вимагати від підлеглого щокварталу встановлювати мету і розробляти план, необхідний для її досягнення. Коли менеджер ставить перед співробітником важке завдання – це одне. Зовсім інша, коли він сам визначає для себе завдання, з яким хотів би впоратися. Чим більше автономії співробітники виявляють у визначенні напрямків свого розвитку, тим вище ймовірність того, що саме вони згодом продемонструють безперервну залученість в роботу.

Зрештою, якщо ви дійсно хочете розвинути практику потокової залученості у свого колективу, спробуйте навчальні курси прямо під час роботи. Пропонуйте співробітникам обговорювати бюджет компанії, стимулюйте їх вивчати професійні блоги протягом дня, запрошуйте їх на навчальні курси – всі ці прийоми допоможуть людям професійно зростати на робочому місці. Наш інтелект підвищується під час пошуку і освоєння нової інформації. Коли навчання стає звичною справою, ми починаємо помічати нові відтінки і розпізнавати важливі зв’язки. Розширення нашого розумового кругозору дозволяє нам мислити більш творчо.

Крім того, колектив, який постійно набуває нових навичок, як правило, відчуває себе щасливішим, більше зацікавлений в роботі і підходить до неї творчо. З точки зору нейробіології навчання завжди дає позитивний результат. З отриманням нової інформації в організмі збільшується вироблення допаміну, який покращує наш настрій і збільшує захопленість відповідною діяльністю. Таким чином, все стає для нас більш цікавим.

Коли команда перестає розвиватися, її ентузіазм вичерпається, і як наслідок – залученість в роботу і продуктивність також знижуються. Настає момент, коли наша робота стає настільки передбачуваною, що виникає інтелектуальний глухий кут, і ми припиняємо критично мислити.

Організації, які відкрито заявляють, що чекають від співробітників розвитку нових навичок і готові надати їм час і ресурси для цього, можуть запобігти виникненню нудьги, підвищити якість інтелектуальної праці, а також отримати конкурентну перевагу перед іншими організаціями. Немає гарантії, що кожна людина у вашій компанії буде введена у стан потоку. Проте ваші шанси на це значно виростуть.

Витяг з нової книги Рона Фрідмана «The Best Place to Work: The Art and Science of Creating an Extraordinary Workplace»

Джерело: chp.com.ua

Поділитися:
Позначки Популярні статті

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.