Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk
News 27.07.2023

VW Passat B1 (1973-1980): так все починалося 50 років тому

За 50 років було вироблено близько 30 мільйонів автомобілів, тому ім’я Passat є одним з найпопулярніших у автомобільному світі. Тим не менш, його роль у порятунку Volkswagen Group у 1970-х роках часто недооцінюється. З нагоди річниці моделі розповідаємо про перше покоління, B1.

Історія VW Passat сягає 1968 року, коли помер король концерну Хайнц Нордхофф. Його спадщиною, поряд із “Жуком”, став 411, доволі негармонійна середньорозмірна модель із заднім розташуванням двигуна. Наступник Нордхоффа Курт Лотц незабаром зрозумів, що концептуально 411 не може зрівнятися з Opel чи Ford. Принаймні, двигун повинен бути краще розташований спереду, адже передній привод також стає все більш популярним.

У 1969 році NSU об’єднався з Audi, і майже готовий K 70 відправили до VW, де він зійшов з конвеєра в Зальцгітері з 1970 року. K 70 був покликаний привчити клієнтів до таких речей, як переднє розміщення двигуна та водяне охолодження. У той же час правління VW відвідує автосалон у Турині і робить нотатки. Найкрасивіші моделі виходять з-під пера молодого італійського дизайнера Джорджіо Джуджаро (Giorgio Giugiaro). Саме його компанія наймає, щоб створити майбутні автомобілі VW:

Volkswagen обрав мене для розробки цілого модельного ряду. Тож на основі цієї ідеї мало виникнути своєрідне “сімейне почуття” завдяки чітко впізнаваній спорідненісті між моделями. Всі ці моделі мали особливість дизайну, яка була новою на той та поступово набувала популярності – хетчбек, з маленькими або великими задніми дверима, це був трендом того часу. Так з’явився Golf, його більший варіант – “Grande Golf” – і, нарешті, попередник моделі Passat – EA 272.

Роботи над EA 272 тривали не дуже довго. Я отримав замовлення в січні 1970 року і представив проект у травні. Він був у процесі реалізації, коли Лейдінг закінчив його наприкінці 1971 року”.

Рудольф Лейдінг прийшов на зміну Курту Лотцу. Новий керівник компанії починає скорочувати витрати. Багато запланованих нових розробок виснажували вольфсбурзьку скарбницю, а продажі Beetle починали слабшати. На додаток до EA 272, майбутній Golf і Scirocco теж були творінням Джуджаро. Пізніше, в 1972 році,  з’являється Audi 80 (B1), і VW EA 425, який стає Porsche 924 в 1975 році. Крім того, наприкінці 1971 року з’являється більш пізній Audi 50/VW Polo.

Простіше кажучи, девізом Лейдінга було: якомога більше автомобілів за якомога менші гроші. У певному сенсі, версія 1970-х років – це аналог сучасної універсальної платформи MQB. Як уже згадувалося, Джуджаро розробив EA 272 як свого роду “великий Гольф”, що особливо добре видно спереду. Чи було це також паралельною розробкою Audi 80? Ні.

Синьйору Джугаро довелося переробити Audi 80 на хетчбек і універсал. У задній частині хетчбека зʼявляється EA 272, спочатку лише з маленькою кришкою багажника. Так би мовити, трохи седана, а створення авто з великою кришкою багажника займає більше часу. Особисто Джуджаро більше подобається пізніший Passat Variant.

Нова задня частина також демонструє певну спорідненість з VW Type 3 1600 TL, який Passat має замінити. Якщо докладете трохи зусиль, ви також можете розгледіти задню частину 412-го. Спочатку планувалося, що новий середньорозмірний автомобіль буде називатися “511”.

“Лейдінг хотів мати лише одне шасі – Audi 80 з поздовжнім розташуванням двигуна, щоб тримати витрати під контролем і при цьому мати можливість створювати популярні автомобілі. Йому це вдалося”, – каже Джуджаро.

Схожість з Audi 80 безпомилкова, особливо в ранньому Passat B1 з круглими фарами. І всередині теж безпомилкова спорідненість – під 900-кілограмовим кузовом ховається легендарний двигун EA 827.

Passat стартує у двох класах об’єму та трьох класах потужності (кожен з яких має ремінний привод): модель початкового рівня – 1,3-літровий двигун потужністю 55 к.с., два 1,5-літрових двигуни потужністю 75 к.с. і TS потужністю 85 к.с. з характерними здвоєними фарами. Слабші двигуни доступні в базовій та L комплектації. Довжина першого Passat становила лише 4,19 метра, а з 1975 року – 4,29 метра завдяки іншим бамперам. Для порівняння, дев’яте покоління, починаючи з 2024 року, витягнулося майже до п’яти метрів. Навіть Golf сьогодні довший…

Passat став першим автомобілем Volkswagen, який отримав власне ім’я. Так описує нову назву моделі у 1973 році прес-секретар Хорст Баксманн: “Passat – це найдружніший з усіх вітрів. Він дме з континенту на континент. Постійність – це його чеснота. Слово походить від італійського passata, що означає “перетинати”. Пасати утворюють сполучний пояс навколо землі (…) Без сумніву, це гарна назва, не вихоплена з повітря”.  

У травні 1973 року Passat спочатку дебютує як двох- і чотирьохдверний хетчбек з маленькими задніми дверима без можливості наскрізного завантаження – передбачений варіант з великими задніми дверима, що простягаються до самого даху і включають в себе заднє вікно, не був готовий до виробництва до січня 1975 року. Задній міст з торсіонною підвіскою був розроблений спеціально для Passat.

У версіях Passat (1,3 л, 40 кВт/55 к.с.), L (1,5 л, 55 кВт/75 к.с.) і TS (1,5 л, 63 кВт/85 к.с.) сучасна передньоприводна модель з чотирициліндровими поздовжніми двигунами водяного охолодження успішно замінила традиційний Volkswagen Type 3 (1500/1600) з повітряним охолодженням. У 1973 році з конвеєра сходило 115 672 Passat.

VW Passat B1 доступний з чотириступінчастою механічною коробкою передач або триступінчастим автоматом. TS вражає круглими подвійними фарами, спортивним кермом з трьома спицями та центральною консоллю з додатковими приладами.

В січні 1974 року вольфсбурзька компанія випустила на ринок надзвичайно практичний універсал Passat Variant, який мав миттєвий успіх. Багато хто стверджував, що саме Passat Variant покінчив з іміджем седана як ремісничого автомобіля. Але ранні Пассати, зокрема, страждали від подекуди недбалої обробки, а іржа вбивала автомобілі швидкими темпами.

Фейсліфтинг 1977 модельного року зменшив ці проблеми. Passat отримав перероблену, занижену передню частину, міцні пластикові бампери і передні покажчики поворотів по боках кузова поруч з фарами, змінені задні ліхтарі, повністю нову приладову панель і технічні інновації, такі як саморегульоване ручне гальмо.

До речі, про фейсліфтинг: вперше Passat виробляється не у Вольфсбурзі, а на заводі в Емдені. Індекс TS зникає, найвищий рівень оснащення тепер називається GLS і має подвійні круглі фари в стандартній комплектації. Дизельний Passat з безнаддувним двигуном (1,5 л, 40 кВт/54 к.с.), доступний з липня 1978 року, – це чудова ідея для тих, хто хоче заощадити.

Passat GTI (1,6 л, 81 кВт/110 к.с.), двигун якого пішов у серійне виробництво в лютому 1979 року під позначенням GLI, залишається одиничним екземпляром. Оснащений, як і GLS, заднім спойлером на кришці багажника, він ідентифікується як найдинамічніша з усіх моделей Passat.

Виробництво Passat першого покоління завершується восени 1980 року. Всього було побудовано два мільйони автомобілів, близько 1,6 мільйона з них – німецького виробництва. У наш час B1 зустрічається рідко, в основному через іржу. Цікавим є розподіл покупців між різними моделями: половина купує седан з маленькими задніми дверима, по чверті – Variant і седан з великими задніми дверима.

З червня 1974 по грудень 1988 року Passat B1 також вироблявся в Бразилії, спочатку з 1,5-літровим двигуном потужністю 48 кВт/65 к.с. і у вигляді двох- та чотирьохдверного седана без великого хетчбека. У 1976 році з’явився місцевий Passat TS з 1,6-літровим двигуном потужністю 59 кВт/80 к.с. З 1978 року бразильський Passat отримав передню частину від Audi 80 B1 з прямокутними фарами, а як Passat LS/LSE стала доступна і тридверна версія з задніми дверима.

У США Passat пропонувався з 1974 року під назвою Volkswagen Dasher, а також продавався як універсал Audi Fox Station Wagon. Passat також сходив з конвеєра в Зальцгітері до середини 1975 року, у Вольфсбурзі до кінця 1977 року і, нарешті, в Емдені з серпня 1977 року. Цікавий факт: виробництво в Клейтоні, штат Вікторія, Австралія, припинилося в кінці 1977 року.

Поділитися:
Позначки
Спільнота автобізнесу

Ваше професійне життя повʼязане з автомобілями? Долучайтеся до професійної спільноти, обмінюйтеся досвідом та будьте на звʼязку з колегами.

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.