Телефонуйте нам: +38 (095)304-84-04 +38 (067)508-44-61
ru_RUuk

Звичка породжує характер


За книгою Маршалла Голдсміта і Марка Рейтера «Тригери. Формуй звички – загартовуй характер »

Аромат гарячих пиріжків змушує моментально забути про дієту. Похвала вчителя піднімає самооцінку. Цікавий серіал по ночах забирає час від сну.

Все це тригери – зовнішні стимули, які викликають зміни в думках, часто включають непотрібні нам шаблони поведінки і збільшують прірву між «ідеальним Я» і «реальним Я».

Невпинний тригер

Боксер-філософ Майк Тайсон сказав: «У кожного є план, поки йому не дадуть по морді». Подорожуючи по дорозі життя, найчастіше цей удар ми отримуємо від навколишнього середовища.

Навколишнє середовище – не аморфний простір, що стосується нашої шкіри, а невпинний тригер. Тригери з’являються несподівано. Це може бути порція морозива на ніч або тиск оточуючих, який збиває з пантелику і змушує йти проти своєї волі. Вони можуть збуджувати інстинкт суперництва, як спокуса великої зарплати, або спустошувати нас, як новини про хворобу близької людини.

Зовнішні чинники поза зоною нашого контролю. Часто нам здається, що ми не здатні впливати на них, і ми відчуваємо себе маріонетками долі. Не приймайте це.

Доля – це карти, які нам роздали. Вибір – те, як ними грати.

Чому так важко змінюватися?

Змінити себе – це взагалі найскладніше завдання для людини. Думаєте, перебільшення? Тоді дайте відповідь на питання. Що б ви хотіли змінити в своєму житті? І як давно вам цього хочеться? Скільки місяців? Або років?

Якщо ми задоволені своїм життям – не обов’язково щасливі, просто задоволені, – то живемо за інерцією. Робимо те, що робили завжди.

Якщо не задоволені, то можемо почати гнатися за кожною ідеєю, ніколи не займаючись жодною з них досить довго. Вони подібні до лейкопластиру: вирішують нагальні проблеми, а не виправляють моделі нашої поведінки назавжди.

Ще одна проблема: часто ми не знаємо, як змінюватися. Мотивація, розуміння і можливості – різні речі. А найчастіше просто не хочемо змін, хоча розуміємо, що треба б.

І що робити?

У книзі багато порад, які працюють. Не «як би» або «типу», а працюють. Для початку – простий. Навчитися помічати імпульс.

Пасажир на сусідньому сидінні, у якого голосно грає музика в навушниках; людина, яка стоїть на лівій стороні ескалатора, коли ви поспішаєте і т. д. Ці тригери – дрібні неприємності. Вони трапляються щодня, нікуди не діваються. Але вони можуть «запустити» базові інстинкти.

Коли діє пусковий механізм, у нас з’являється імпульс поводитися певним чином. Але чим вище усвідомлення, тим менше шанс, що якась провокація викличе необдуману поведінку – і призведе до небажаних наслідків.

Вчіться помічати імпульс і ігноруйте провокаційні подразники. Цим ви «роззброює» момент.

Якщо у стволі немає патрона, пусковий механізм не має значення.

Ставте собі питання

А ця порада – складніша. Але її теж можна почати застосовувати вже сьогодні. Подумайте над своїми цілями, виберіть кілька ключових. А тепер складіть список питань-завдань по формулі «Чи зробив я все можливе, щоб …».

Ви не повинні складати цей список, щоб справити на когось враження. Це тільки ваші питання і ваше життя. Але потрібно врахувати кілька моментів. Чи важливі ці питання для вашого життя? Чи допоможуть вони стати тим, ким вам хотілося б бути?

Питання можуть стосуватися роботи, сім’ї, здоров’я, освіти. Список завдань повинен бути побудований так, щоб ви могли оцінювати їх щодня.

Якщо ваша оцінка спроб бути щасливим сьогодні була низькою, то завтра буде новий день, щоб докласти більше зусиль.

А якщо через місяць ви помітите, що жодного разу не доклали зусиль (щоб, наприклад, більше висипатися або робити зарядку), – це допоможе створити емоційний імпульс для змін.

Чому небезпечно жити без змін

Уявіть собі життя, в якому нічого не змінюється. Не мається на увазі робота в одній компанії протягом усього життя або 40-річний шлюб з однією людиною. Такий вибір викликає тільки повагу.

Є один аспект сталості в нашому житті, який ми гордо носимо як медаль на мундирі. Мова про наше небажання міняти свій стиль відносин. Сестри не бачаться і не розмовляють одна з одною роками через давно забуту сварку. Давній друг досі чує від нас образливе дитяче прізвисько. Спонтанна реакція на непокору дитини занадто різка. Але чому?..

Коли ми не змінюємо своєї негативної поведінки – яка може поранити близьких або нас самих, – ми навмисне вибираємо для себе гірше життя і менші можливості.

Подумайте про одну зміну, про яку не станете шкодувати потім. Це єдиний критерій. Може бути, ви зателефонуєте мамі. Або подякуєте клієнта за відданість. Або нічого не скажете, а стримаєте критику або іронічне зауваження.

Головне, щоб ваш вчинок став відправною точкою у напрямку до чогось кращого. І тоді вже ваша поведінка стане тригером для когось.

Ще в книзі:

  • Вправи для усвідомлення тригерів і виявлення їх зв’язку з вашими поведінковими успіхами і невдачами
  • Як подолати прірву між вашим «ідеальним Я» і вашим «реальним Я»
  • Дві сторони вашої особистості: стратег і виконавець
  • Як робити менше помилок, які викликають співчуття
  • Чому похвала позбавляє нас мотивації і заважає змінам
  • Як і чим надихнутися на зміни, щоб довести справу до кінця
  • …і багато іншого.

Почніть мінятися. Помічати тригери. Ви станете більше схожі на того, ким хочете бути, у вас буде менше жалю. Ви станете щасливішими. Сьогодні. І це лише початок.

Поділитися:
Позначки Популярні статті

Онлайн-трансляція зі студії

Ми організували студію, з якої можна транслювати тренера в режимі реального часу, створювати цікаві, інтерактивні онлайн-навчання для учасників в будь-якій частині світу, де є інтернет.

Розробка онлайн-курсів

Кожний тренінг ми можемо перетворити в електронний навчальний курс індивідуально для Вашої компанії. Дізнайтеся більше про онлайн-навчання.

Тренінги для автобізнесу

Тренінги для автобізнесу від людей з автобізнесу.

Відеовиробництво

Ми допоможемо в реалізації Ваших найсміливіших ідей у відеовиробництві, тому що любимо творчість.